Liefst drie Zeeuwse wielrenners naar WK I I 'Rapport matchfixing stelt niets voor' Excuses van Roger Federer 34 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Wie staat er tijdens het WK in Brazilië in het doel van Oranje? Er zijn liefst zes kanshebbers. „Geweldig", is de eerste reactie van oud-prof Kees Bal, een ken ner bij uitstek van het Zeeuwse wielrennen. „Dit is een opsteker voor het hele Zeeuwse wielren nen. Ik hoop dat het een stimu lans is voor andere Zeeuwse ren ners. Ze kunnen zien dat hard werken kan lonen." Dat Lammerts Johnny Hooger- land selecteerde, was verrassend. Zeven van de negen plaatsen wa ren al verdeeld, voor de laatste twee kwamen Stef Clement, Lars Boom, Bram Tankink, Lieuwe Westra, Niki Terpstra, Sebastian Langeveld, Tom-Jelte Slagter en Hoogerland in aanmerking. De meeste concurrenten van Hooger land konden dit seizoen betere re sultaten overleggen, maar waar schijnlijk is het zware parkoers in het Italiaanse Florence het meest op Hoogerlands lijf geschreven. Bovendien rijdt hij momenteel de Ronde van Spanje, een uitsteken de voorbereiding op het WK. Volgens zijn ploegleider Aart Vier houten is de selectie voor Hooger land een enorme stimulans. „Joh nny is een jongen die op zijn tijd een aai over zijn bol nodig heeft of op een bepaalde manier geprik keld moet worden. Voor hem is het een fijn gevoel dat hij weet dat hij er nog bijhoort", zei hij dinsdag tegen het ANP. De Nederlands kampioen heeft zich tijdens de Vuelta nog niet echt kunnen tonen. „We hadden gehoopt dat hij beter voor de dag zou zijn gekomen, maar het be gint te lopen", zegt Vierhouten. „Hij voelt zich inmiddels wel wat beter. Zijn selectie is wat dat be treft een goede stimulans. Het gaat nu vast beter draaien." De keuze voor Nick van der Lijke bij de beloften (tot 23 jaar) is min der verrassend. De Middelburger is bezig aan een ijzersterk sei zoen, wat vorige maand beloond werd met een profcontract bij Bel- kin. De enige onzekerheid was zijn fysieke gesteldheid na de val partij in de derde etappe van de Ronde van de Toekomst. Van der Lijke crashte toen een roekeloze Rus voor hem onderuit ging. Uit eindelijk bleef het bij een pijnlij ke rug en heup. Zaterdag stapte hij na enkele behandelingen van zijn vader, die fysiotherapeut is, weer op de fiets. Bij de junioren werd niet onver wacht Davy Gunst uit Yerseke ge selecteerd. De achttienjarige ren ner van Willebrord Wil Vooruit won dit seizoen vijf keer en blijkt ook in internationale wedstrijden met de toppers mee te kunnen. Met deze drie renners is de koek nog niet op voor het Zeeuwse wielrennen. Er blijkt belangstel ling van een Worldtourploeg voor Brian van Goethem, de belofte uit Sluiskil die in het eerste seizoen dat hij zich helemaal op het wiel rennen richt al negen koersen won én de Beloftencompetitie. „Als hij de kans krijgt bij een Worldtourteam zou ik die pak ken", oordeelt Bal. „De overgang is groot, maar zo kun je meer erva ring opdoen dan bij Metec, de ploeg waar hij nu voor rijdt." NOORDWIJK - Binnen een jaar riep de bondscoach liefst zes keepers op. Via een ware tombola is Louis van Gaal op zoek naar de num mer één die straks op het WK het Oranje-doel gaat verdedigen. Een quickscan van hun kansen. Maarten Stekelenburg (30). Als hij zijn WK-vorm van 2010 kan bena deren, is Stekelenburg nog altijd de beste keeper van Nederland. Maar de voormalige leerling-kok uit Haarlem heeft de loodzware er fenis van zijn iconische voorgan ger, Edwin van der Sar, nooit hele maal kunnen dragen. Zijn late stap naar het buitenland, op 28-jarige leeftijd, is nog niet het succesver haal waarvan hij gedroomd had. Stekelenburg kon zich door vorm verlies en blessures nooit onsterfe lijk maken bij AS Roma en verloor onder bondscoach Van Gaal zijn plaats onder de Oranje-lat. Via Ful- ham hoopt hij nu zijn carrière nieuw leven in te blazen. Eén houvast: Van der Sar volgde ooit dezelfde route. En we weten al lemaal naar welke hoogte hij later is gegroeid. Michel Vorm (29). Statistiekgoe roes oreren wel eens wijsneuzerig dat Michel Vorm met zijn 1.83 me ter toch net iets te klein is voor de status van internationale top- keeper. Maar een doelman als Iker Casillas (Spanje) is niet langer en die mag zich voor eeuwig wereld kampioen noemen. Hoe dan ook, Vorm lijkt groeihormonen niet echt nodig te hebben. De ex- keeper van FC Utrecht leunt voor al op zijn stilistische vaardigheid en uitstekende reflexen. Heeft zich bovendien prima ontwikkeld in de Premier League, waar hij bij Swan sea een vaste waarde is. Mentaal in VAN DER VAART HAAKT AF BIJ ORANJE balans. Als hij die lijn vasthoudt, is hij een belangrijke kandidaat om straks in Brazilië de nummer één van Louis te zijn. Kenneth Vermeer (27). Nog een doelman die geen XL-maten draagt (1.82 meter). De meest won derlijke sollicitant voor de WK-job. Scheurt net zo graag op zijn Harley als dat hij ballen tegen houdt. Kan zomaar een wereldwed strijd keepen, maar ook met bizar re acties de aandacht trekken. De wedstrijd Groningen- Ajax afgelo pen weekeinde was symbolisch: ge weldige reddingen, maar ook een blunder. De vraag is of hij straks stressbestendig genoeg is voor een podium met honderden miljoenen tv-kijkers. Heeft de reputatie van penaltykiller, dat dan weer wel. En dat is nooit weg op een WK. Tim Krul (25). Een van de zeldza me internationals in de Oranje-his torie die nooit in de eredivisie heb ben gespeeld. En ook een van de weinige Nederlandse talenten die op piepjonge leeftijd naar het bui tenland vertrokken en daar wél wisten te slagen. Tim Krul heeft ei genlijk alles wat een keeper moet hebben: groot, sterk, genoeg bra voure en spelend in een veeleisen de competitie. De doelman van Ne wcastle heeft alleen nog nooit, me de door blessures en een zware concurrentiestrijd, langdurig ach ter elkaar op een hoog niveau ge speeld. Outsider voor de positie van nummer één in het Oran je-doel. Jasper Cillessen (24). Wanneer gaat hij inzien dat hij toch echt speeltijd nodig heeft om zich ver der te ontwikkelen? Een veelbelo vend keeperstalent, dat bestrijdt vrijwel niemand, maar hij staat bij Ajax als tweede doelman al veel te lang in de schaduw. En nu de trans- Dinsdag werd het rapport 'match fixing in Nederland', opgesteld in opdracht de ministeries van Justi tie en VWS, aangeboden aan de Tweede Kamer. Conclusie: match fixing komt wel voor in Neder land, maar is niet structureel, en zeker niet op een schaal als elders in Europa en de wereld. Dat oordeel is vooral gebaseerd op de anonieme enquete die onder ruim 5500 mensen uit de sportwe reld werd uitgezet. 28 procent van de voetballers heeft wel eens het gevoel gehad dat er 'iets' aan de hand was. In slechts twintig pro cent van die gevallen was er een vermoeden dat er een koppeling met het wedcircuit zou zijn. Ver der meldde vier procent van de (ex)sporters zelf wel eens bena derd te zijn in een poging het re sultaat van een wedstrijd te beïn vloeden. „Lachwekkend", meent Van Duren. „Ook in het wielren nen ontkende iedereen alles over dopinggebruik. Men moest pas met de billen bloot toen de FBI er eens in dook. Zo zal het met matchfixing ook gaan." Van Duren voorspelt dat het mo ment niet zo ver meer weg zal zijn. „De informatie uit Duitsland over vier verkochte wedstrijden is aan de Nederlandse justitie door gespeeld. Die deed er niets mee. Nu wel. Het een kwestie van tijd tot ook hier duidelijk is." Aan de autoriteit van de tennisser hoeft niet te worden getwijfeld. Tot gisternacht verloor hij tien maal op rij van de Zwitser. Robredo liet zich niet verleiden tot het ophemelen van zijn eigen spel. Een speciale tactiek noch een nieuwe trainingsmethode lag ten grondslag aan zijn zege. Sinds hij Federer in 2002 voor het eerst trof, maakte hij zich geen enkele illusie. Wat hij ook verzon, op al- door Koen de Vries MIDDELBURG - Het Zeeuwse wiel rennen zit in de lift. Als de uitsla gen van de laatste tijd dat al niet aantoonden, dan blijkt het wel uit de Nederlandse WK-selecties die bondscoach Johan Lammerts dins dag bekendmaakte. Daarin zitten liefst drie Zeeuwen. Johnny Hoo- gerland uit Langeweegje werd tot de negenkoppige selectie van de profs toegelaten, Nick van der Lij- ke uit Middelburg rijdt in de belof- tenploeg en Davy Gunst uit Yerse- ke is geselecteerd bij de junioren. De tombola in het Oranje-doel door Roel Wiche I Johnny Hoogerland Rafael van der Vaart mist de ko mende duels van het Nederlands elftal tegen Estland en Andorra in de WK-kwalificatie. De middenvelder liep dinsdag een hamstringblessure op tijdens de training van het Nederlands elftal. Bondscoach Louis van Gaal heeft inmiddels Adam Maher als vervan ger opgeroepen. Door het wegvallen van Van der Vaart lonkt een basisplaats voor Wesley Sneijder. De middenvelder van Galatasaray maakte aanvankelijk ook geen deel uit van de selectie van het Ne derlands elftal. Hij werd maandag alsnog opgeroe pen toen Georginio Wijnaldum ge blesseerd afhaakte. door Jaap van Essen NIJMEGEN - „Dat rapport over matchfixing? Zonde van de tijd en het geld." Iwan van Duren, de on derzoeksjournalist bij Voetbal Inter national die het onderwerp match fixing in Nederland op de agenda zette, is duidelijk. Roger Federer kreeg tegen Tommy Robredo liefst zestien breakkansen en benutte er maar twee. foto John G. Mabanglo/EPA door Geert Langendorff NEW YORK/NIJMEGEN - Met een kort zinnetje, uitgesproken in En gels met een vet Spaans accent, bracht Tommy Robredo de vrije val van Roger Federer terug tot de kern. Hij noemde de speler die hij in drie sets had verslagen in de vier de ronde van de US Open (7-6, 6-3 en 6-4), 'niet meer zo zeker van zichzelf als vroeger'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34