32 ZEELAND RECHTSZAAK Ronald S. (42) verschijnt morgen voor de Middelburgse rechtbank omdat hij verdacht wordt van moord op zijn ex-vrouw, Michelle van Hooff. De officier van justitie hecht tot nu toe geen geloof aan de verklaring van de advo caat dat de verdachte die be wuste dag in Nieuwdorp een black-out had. Opvallend genoeg heeft diezelfde rechtbank al geoordeeld dat de inwo ner van Nieuwdorp schuldig is aan haar dood. Niet in een strafproces, dat vindt morgen en vrijdag plaats. Wel in een ci viele rechtszaak, een rechtszaak die he lemaal los staat van de strafzaak. De kinderen van zijn ex en haar zus eisten namelijk geld van hem omdat zij ook financieel te lijden hebben door de ge welddadige dood van de Nieuwdorpse. De verdachte ontkende tijdens die ci viele rechtszaak niet dat hij Michelle van Hooff gedood heeft. Wel stelde hij dat hij zich niets kan herinneren van wat er die 29e juli 2011 is gebeurd in Nieuwdorp toen zijn ex met 24 messte ken om het leven werd gebracht. Zijn raadsman Mark Dunsbergen heeft dat de afgelopen twee jaar, tijdens verschil lende tussentijdse zittingen van de strafkamer van de Middelburgse recht bank, ook steeds aangevoerd. Een ge dragsdeskundige van The Maastricht Forensic Institute (TMFI) komt mor gen als getuige-deskundige vertellen dat zoiets aannemelijk is. Twee andere getuigen-deskundigen, van het Pieter Baan Centrum in Utrecht, zijn echter ook opgeroepen. Zij zullen reageren op het standpunt van de deskundige van het TMFI. Tijdens een eerdere zitting van de rechtbank bleek al dat volgens die twee de verdachte een dergelijke geheugenstoornis hoogst waarschijn lijk simuleert. Om meer duidelijkheid te krijgen over een dergelijke acute dis- sociatieve stoornis gaan die deskundi gen morgen hun standpunten voor de rechtbank verduidelijken en kunnen rechters, officier van justitie en de raadsman vragen stellen. Als de rechtbank tot de slotsom komt dat S. inderdaad te maken had met een dergelijke stoornis kan hij ontslagen worden van rechtsvervolging. Want dan was hij op het moment van het plegen van het misdrijf volledig ontoe rekeningsvatbaar en hoort hij geen straf te krijgen. In een dergelijk geval kan hij nog wel tbs krijgen omdat de rechtbank tot de slotsom komt dat hij opgenomen moet worden in een psy chiatrische instelling voor behande ling. De afgelopen jaren kregen de Zeeuwse rechters wel eerder te maken met een verdachte die volgens een advocate ie mand om het leven bracht terwijl hij, op dat beslissende moment, te maken had met een acute dissociatieve stoor nis. Zo zou een inwoner van Sluiskil op 9 september 2008 Ronald van Pelt (44) met een hamer hebben doodgesla gen 'terwijl hij niet wist wat hij deed'. Twee gerechtelijke gedragsdeskundi gen kwamen tot tweemaal toe ook tot die conclusie. Desondanks veroordeel de de Middelburgse rechtbank de Sluis- killenaar een jaar later tot een celstraf van vijfjaar voor doodslag want hij zou in een impuls hebben gehandeld. De advocate van deze veroordeelde stel de direct hoger beroep in maar op ver zoek van haar cliënt trok ze dat later weer in omdat hij vrede had met het vonnis. Vorig jaar ontsloeg de Rotterdamse rechtbank een man (23) van rechtsver volging, hoewel hij wel in 2011 zijn broer en honkbalinternational Gregory Halman om het leven had gebracht. Volgens de rechtbank handelde de Rot terdammer in een psychose en was hij op dat fatale moment ontoerekenings vatbaar. Het Openbaar Ministerie was twee weken daarvoor ook al tot die slotsom gekomen en vroeg de recht bank de man niet langer te vervolgen. De Middelburgse officier van justitie Rob Rammeloo heeft al laten dat hij vindt dat Ronald S. vervolgd moet wor den voor de dood van zijn ex. Voor moord of voor doodslag, daar heeft hij zich nog niet over uitgelaten. Wel dat hij geen geloof hecht aan de verklaring van advocaat dat de verdachte die be wuste dag een black-out had. Een mogelijke black-out vormde in de civiele zaak geen reden voor de Middel burgse rechtbank om de man te ont slaan van de verplichting om nabe staanden financieel te compenseren. Volgens de rechtbank blijft dat om brengen, ook als die gepleegd is onder invloed van een geestelijke tekortko ming, een onrechtmatige daad. Het vol staat niet dat de verdachte zegt dat hij op dat moment, in strafrechtelijke zin, ontoerekeningsvatbaar was, aldus het vonnis van de civiele rechter. Van het ontbreken van schuld kan slechts spra ke zijn als vast komt te staan, zo ver volgt de rechter, als blijkt dat de ver dachte zich niet bewust is geweest van zijn handelen. „Alleen dan zou hem mogelijk geen enkel verwijt kunnen worden gemaakt." Al schuldig bij civiele rechter ui-** door Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32