TO©S PZC OM weigert onderzoek Zorreguieta PZC 2 IN HET NIEUWS ISOLATIEMATERIAAL COLOFON Longartsen en toxicologen waarschuwen in brief aan minister voor risico's van isolatiematerialen. '31 Maak iemand abonnee! WARMTE in AANTOCHT PAUL KUSTERS toosenhenk.nl DU T: 088-0139995 EDE - Het is hoog tijd voor een wa- ke-upcall, vindt longarts Marjolein Drent: werken in stof kan gevaar lijk zijn. „Er komen veel patiënten bij mij langs met longproblemen die rechtstreeks zijn terug te voe ren op werken met glas- en steen wol. Hobbyisten, maar ook profes sionals." Drent is longarts in het Ziekenhuis Gelderse Vallei in Ede en hoogleraar longziekten in Maastricht. Bij het verwerken van dergelijk isolatiemateriaal zijn een mond kapje, bril, handschoenen en be- schermende kleding noodzake lijk. „Maar dat doet lang niet ieder een. Bewust of uit onwetendheid. Kijk maar eens op een bouw plaats. 'Ik snij het materiaal in de buitenlucht', zeggen ze dan. En de doe-het-zelver denkt dat be scherming niet nodig is omdat hij maar één zoldertje isoleert. Of hij doet zijn mondkapje af en schudt daarna zijn kleren buiten uit." Drent is initiatiefnemer van een brief die gisteren aan minister Stef Blok (Wonen) is gestuurd en die mede is ondertekend door col lega-longartsen, toxicologen en het Longfonds, voorheen het Ast mafonds. Aanleiding van de brief is het eerder dit jaar gesloten woonakkoord, waarin 6oo mil- We adviseren de minister om objectieve informatie te geven over isolatie joen euro wordt gereserveerd voor na-isolatie van oude wonin gen. „Een prima regeling voor de werk gelegenheid, maar er is niet geke ken naar mogelijke gezondheids effecten. Er wordt natuurlijk al veel langer met dit materiaal ge werkt, maar nu de minister heeft besloten om op zo'n grote schaal tot na-isolatie over te gaan, voe len we ons geroepen om hiervoor aandacht te vragen. We adviseren minister Blok om bewoners en uitvoerders objectieve voorlich ting te geven over de nadelige ef fecten die zijn stimulatieprogram ma kan hebben." De gezondheidseffecten van de zogenoemde minerale wol en pur- schuim kunnen fors zijn. Niet al leen voor de verwerkers van het materiaal, maar ook voor de bewo ners. „Vloeren en muren van be staande woningen vertonen soms kieren of zijn poreus. Hierdoor kan isolatiemateriaal de leefruim ten binnendringen. Daar moet eerst goed naar gekeken worden, voordat isolatie wordt uitge voerd." Bij glas- en steenwol liggen voor al huid- en longafwijkingen op de loer. „Inademing van deze ve zels kan leiden tot longfibrose, een chronische, niet te genezen aandoening die gepaard gaat met ademnood", zegt Drent. Polyure- thaan schuim (pur) geeft vooral klachten van de bovenste lucht wegen, ogen en huid. Het kan lei den tot astma-aanvallen. „We zijn niet uit op een verbod van het materiaal", benadrukt de Edese longarts. Maar de brief schrijvers zouden graag zien dat op de verpakking komt te staan dat het schadelijk kan zijn voor de gezondheid. „Nu staat er soms op dat het materiaal niet kanker verwekkend is of zelfs dat de ve zels veilig zijn", vertelt toxicoloog Paul Borm, onder meer verbon den aan de Zuyd Hogeschool in Heerlen en ondertekenaar van de brief. De grootste producent van isola tiematerialen wereldwijd, Saint-Gobain, meldt op zijn Ne derlandse website dat zijn Isover minerale wol veilig in gebruik is 'en geen gevaar oplevert voor de gezondheid'. Fabrikanten baseren die claim op onderzoek van de Wereldgezondheidsorganisatie, die in de jaren '90 tot de conclu sie kwam dat de vezels niet kan- c s? Justitie is van mening dat Argenti nië het onderzoek naar Zorreguie ta, die toen onderminister van Landbouw was, prima zelf kan doen. Advocaat Liesbeth Zegveld vindt dat Nederland wel degelijk onder zoek moet doen en stapt naar het gerechtshof om vervolging alsnog voor elkaar te krijgen. Zegveld is advocaat van de nabe staanden van de in 1977 verdwe nen Samuel Leonardo Slutzky. Zij beschuldigen Zorreguieta van be trokkenheid bij de verdwijning van duizenden personen. De raadsvrouw deed al in 2011 aangif te, maar toen zag het OM ook al geen reden voor een onderzoek. In januari vulde ze de aangifte aan en vroeg om een nieuwe be slissing. Zorreguieta was tijdens het be wind van president Jorge Videla in Argentinië onderminister van Landbouw. Tijdens dat regime werden politieke tegenstanders uit de weg geruimd door ze te la ten verdwijnen en ze vanuit vlieg tuigen in zee te gooien. Onder Videla's bewind werden politieke tegenstanders ook op an dere manieren vermoord en er werd op grote schaal gemarteld. Vele duizenden Argentijnen ver dwenen. Honderden baby's werden wegge haald van vrouwen die bevallen waren in de martelcentra in het land. Zorreguieta heeft altijd be weerd niet te hebben geweten van de verdwijningen. Het OM zegt dat opsporing en ver volging van internationale mis drijven in principe moeten plaats vinden in het land waar de mis drijven zijn gepleegd. Justitie wijst er op dat er al ver schillende onderzoeken in Argen tinië lopen, ook naar Zorreguieta. Bovendien zouden de juridische mogelijkheden voor opsporing en vervolging in Nederland „zeer be perkt" zijn. OMDAT M NI HOROSCOOP EXACT HET TESENOVER" 6ESTELDE ZEST MAAR TOCH BEN JE DOWN... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Handeczeem en door Niek Opten Marjolein Drent, longarts (V) www.pzc.nl/abonrieewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee ♦Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. ROTTERDAM - Als het aan het Open baar Ministerie ligt, onderzoekt Ne derland niet of Jorge Zorreguieta, de vader van koningin Maxima, be trokken was bij misdaden tegen de menselijkheid in Argentinië in de tijd van het militaire regime tussen 1976 en 1983.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2