BUITEN 17 De randen van Zeeland krijgen meestal niet veel aandacht. Ten onrechte, want het zijn uiterst interessante en prettige gebieden. Zo ook Koewacht en omgeving. De grond is zanderig en de mensen zijn ook wat lichter van hart en zeker plezant. Zo ervaar ik dat althans. Dat de grond er anders is dan de vette klei, zie je direct als je let op de planten groei. Je ziet meer eiken, beuken en hulst, en minder kastanjes en liguster. De grond is er niet alleen zandig, een deel van Koerwacht heet ook '"t Zand". Een eind verder dan dat "t Zand tref je zelfs duinen - nou ja, duintjes - aan. Dan moet je richting Heikant gaan, via Tragel en de Emmalaan. Een jaar of tien gele den heb ik via mijn onvolprezen natuurgids Daniel (Broer) Haak die duintjes beklommen, en daar staan oreren ten behoeve van Omroep Zeeland die toen een aantal uitzendingen aan historische boerderijen in Zeeland wijdde (Op 't Hof)- Op die mooi met hoge dennen begroei de duintjes aan de andere kant van de weg, kun je duidelijk zien dat daar vroeger nog een hele duin(dek)zandrug lag. Die is in de loop van de jaren/eeuwen afgegraven. Zand is altijd in trek in een provincie die over veel kleigrond beschikt. Als je een weg of een pad wilt aanleg gen dan heb je immers zand nodig. Die hele dekzandrug waar je vanaf de duintjes op uit kijkt is zo ongeveer verdwenen. De duintjes zelf zijn inmiddels beschermd, en dat is maar goed ook. Duinen, zover in het land, en een heel eind van de zee, hoe kan dat? De conclu sie kan niet anders zijn dan dat Koewacht ooit aan zee lag, en dat er op de gebruikelijke wijze duinvorming heeft plaatsgevonden. Da's lang geleden natuurlijk, zo'n kleine 10.000 jaar te rug in de historie. In het laatste van de ijstijd (de "jonge Dryastijd") spoelde de zee tegen de wat hogere - 2 a 3 m, boven NAP) - gronden die nu ongeveer de grens tussen Nederland en België vormen. Da's voor mij de meest aanne melijk theorie. Dat zou ook de reden kunnen zijn dat vooral daar in de buurt hogere plaats ten zijn (oude zandbanken e.d.) waarop al snel nederzettingen zijn ontstaan, bv. op de plaat sen waar nu Hulst en Axel zijn gelegen. Koe wacht zeifis overigens een jong dorp. Pas rond 1650 komt op een kaart de naam Koyewert voor. "Wacht" moet eigenlijk weerde zijn, of waarde. Dat is een laaggelegen stuk land, aan of vlakbij het water. In de praktijk kon je daar alleen maar 's zomers terecht omdat in het in het najaar en de winter onder water liep. Al leen geschikt dus om schapen en koeien te la ten weiden - onder begeleiding van een jon gen die ze hoedt en leidt - de bekende koeie- wachter. Nog steeds herinneren de Wildelan- den en de Rietpolder (pas laat ingedijkt) aan die oude waarden aan de rand van de samenle ving. Ondertussen zijn het zand en de duintjes on derdeel geworden van vaak intensieve teelten die de boeren hier toepassen. Asperges en sier planten gedijen hier voortreffelijk. Langs de weg liggen ook enkele mooi in stand gebleven Zeeuwse boerderijen met hun voor Zeeland unieke erven- vooral door de bijzondere plan ten en bomen die alleen daar voorkomen: Koe wacht is een plek om zuinig op te zijn. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2013 door Gerard Smallegange 'i/f/u. Het domein van de boerenzwaluw, foto's Chiel Jacobusse Boerenzwaluw met jong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17