Koewacht aan Zee 16 BUITEN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het dagelijkse rondje over de dijken bij 's-Gravenpolder leverde in de maand augustus geen enkele nieuwe soort op. En het gemiddelde aantal soorten per dag kelderde van 43 in juli naar 35 in augustus. Niet eerder was er zo'n groot verschil in gemid delde met de vorige maand. Maar het goede nieuws is dat het totale aantal in augustus waargenomen soorten helemaal niet zo laag was. Met 74 soorten ligt dat ongeveer in de buurt van het maandgemiddelde. Met andere woorden: het waren toch heel gevarieerde tochtjes, waar bij iedere tocht de nodige plussen en minnen opleverde ten opzichte van de vorige. Genoeg over cijfers; we gaan vogels kijken! door Chiel Jacobusse De teruggang in het ge middelde aantal soor ten moet je toch wel in de eerste plaats op het conto van de klei ne zangertjes schrij ven. Soorten als tjift jaf, zwartkop, kleine karekiet, gier zwaluw en vink, die in juli nog bij de dagelijkse routine hoorden lieten in augustus verreweg de meeste dagen verstek gaan. En dat wordt er naar al le waarschijnlijkheid de komende maanden niet beter op. Nee, om een beetje te scoren moeten we het mo menteel vooral hebben van de water vogels, zoals steltlopers, reigers en eenden. Dat betekent dat het aantal soorten per rondje sterk afhangt van het moment dat het hoogwater is. Bij hoog water zitten de vogels dicht bij de dijk en komen veel soorten her kenbaar in beeld. Nog even terug naar de kleintjes. Au gustus was de eerste maand dat de huismus vaak moeilijk te vinden was. Er zijn twee vaste plekken waar eigenlijk altijd wel mussen zijn; op de hoek van de Lenshoekdijk en de Haagdijk en langs de Nieuwe Hoon- dertsedijk bij het bedrijf van Kesse- laar. Maar in augustus was het vaak moeilijk om mussen te ontdekken en voor het eerst lieten ze een aantal ke ren helemaal verstek gaan. Natuurlijk ge je je dan afvragen waar de vogels gebleven zijn. Dat was niet al te moei lijk, want meerdere keren zag ik groe pen mussen in de graanvelden met rijpe tarwe of op het verse stoppel- land. Daarmee volgen de mussen een traditie die ze waarschijnlijk al eeu wenlang in ere houden. De boerenzwaluw, ook een soort van de bebouwde omgeving was er geluk kig nog bijna dagelijks, hoewel dat op het einde van de maand duidelijk minder werd. Net als de huismus heeft de boerenzwaluw in de afgelo pen decennia een enorme achteruit gang doorgemaakt. In de jaren zeven tig was er in de rietkragen langs de 's-Gravenpolderse weel, direct langs mijn dagelijkse rondje een slaap plaats waar in de nazomer dagelijks enkele tienduizenden boerenzwalu wen en flinke aantallen oeverzwalu wen sliepen. Nu zijn het er op de bes te dagen nog zo'n honderd "boer tjes", en de oeverzwaluw zie je niet meer.... Het zijn voor dit soort bedreigde vo gels vaak de kleine dingen die het ver schil kunnen maken. Zo was er langs mijn rondje iemand die speciaal-voor de broedende boerenzwaluwen een deurtje open liet staan, zodat ze in en uit konden vliegen. Dit ter compensa tie van een kapotte ruit die vervan gen was. Het lijkt onbeduidend en simpel, maar voor de zwaluwen ma ken dit soort eenvoudige dingen het verschil "to be or not to be". Zo zijn er langs de route ook meerdere boer derijen met een uilengat, waar de kerkuilen vrij in en uit kunnen vlie gen. Ik zie ze nooit tijdens mijn rond je, maar ik weet dat ze er zijn en dat is een heel prettige gedachte. Op de kalender was het nog volop zo mer, maar in de natuur is duidelijk de najaarstrek aan de gang. Het is te zien aan de buitendijkse steltlopers, waar naast de vertrouwde tureluurs, scholeksters en kokmeeuwen, nu ook wulp, regenwulp, groenpootruiter en oeverloper geregeld te zien zijn. Die oeverloper foerageert trouwens voor al binnendijks. In de plas langs de Oosterzwakedijk was de oeverloper geregeld te zien in gezelschap van witgatjes. Eerst ging het om een en kel exemplaar dat zich iedere dag ver toonde. Later waren het er twee en aan het einde van de maand waren er elke dag drie witgatjes langs de oevers van de snel uitdrogende plas te zien. Je hebt elke dag de vogels die zich steeds weer op dezelfde plek la ten zien. Maar ook elke dag verrassin gen die je niet verwacht had. En daar om blijft het leuk; ook als het aantal soorten niet spectaculair is en er zich geen enkele nieuweling vertoont. Tussen Koewacht en Heikant komen met dennen begroeide duintjes voor, die omstreeks 10.000 jaar geleden gevormd zijn. In die tijd kwam de zee tot aan de plaats waar Koewacht nu ligt. Op de foto de boerderij van Karei Martinet, die daar aan dezelfde weg ligt. foto Gerard Smallegange Mijn vogelrondje: augustus ITICHIINO Drie witgatjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16