BUITEN 15 een juist uit te voeren restauratie of reparatie. Voor adviseurs is het een uitdaging om de eigenaren van goed advies te dienen en daar voor onderzoek te verrichten. Bij Stichting Landschapsbeheer Zee land kwam een verzoek binnen van de eigenaren van Klein Zee duin in Vrouwenpolder om ad vies voor herstel van de daknok en de boeiborden. Bij het bekij ken van de bijgevoegde foto's bleek het niet zomaar om wat nokvorsten te gaan maar om nok- vorsten met een zogenoemde dak- kam. Het dak is belegd met de 'oegstgeester' pan, een dakpan type dat in Zeeland niet veel voor komt. De pan werd vanaf 1850 ge maakt in Oegstgeest. Vaak is het probleem om nog hulpstukken voor een dak als eind- of gevelpan nen, geknikte pannen, of pirons met broekstukken te krijgen. Zo leidde het vinden-van zulke nieu we dakkammen tot een ware zoektocht en bood internet niet de gewenste uitkomst. We von den wel een steenbakkerij die een mal kon laten maken voor de twee types dakkammen en vervol gens de nokpannen kon bakken. Uiteraard zit aan zo'n ambachte lijk karwei een stevig prijskaartje. De tip dat er in Leiderdorp nog een kleiwarenfabriek is van de ge broeders Ginjaar bood uitkomst. Zij maken nog dergelijke hulp stukken! Inmiddels zijn de nok vorsten met dakkammen ver nieuwd in de hoop dat ze weer 150 jaar meegaan. Los van de sub sidie heeft de eigenaar toch be hoorlijk in de buidel moeten tas ten. Volgende stap om de zeer de coratieve boeiborden en dakover stekken te repareren, zal daarom nog even op zich laten wachten. SIGNALEMENT BELDERT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2013 Een dak met dakkam. foto's Stichting Landschapsbeheer Zeeland Gemeente: Schouwen-Duiveland Aantal inwoners: 12 Aantal huizen: 7 Netwerksignaal: redelijk Voorzieningen: geen Ligging: hemelsbreed zo'n 800 me ter ten zuiden van Dreischor Harry Meijndert: „We voelen ons Zeeuws. Niet in ons praten want als ik vuuve zeg, val ik door de mand", foto Lex de Meester Net buiten Beldert is er een winkeltje van Wijnhoeve De Kleine Schorre.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15