Boerderijen stofferen het landschap «i 14 BUITEN 1 Bedreigd erfgoed Als je door de provincie rijdt dan valt er nog veel te ge nieten. Naast erfbeplanting en boerentuin ontdek je soms, on der architectuur gebouwde, be drijfsgebouwen die zeer fraaie de tails bevatten. De boerderijen zijn veelal gebouwd met een royale beurs. De eigenaren waren vaak vermogende mensen die dit in hun eigendommen tot uiting brachten. Daar het onderhoud van de bedrijfsgebouwen het fi nancieel rendement van hun be zit onder druk zette, hebben veel eigenaren in de loop der jaren hun gebouwen met erf overgedra gen aan de pachter terwijl ze de bijbehorende landerijen in bezit hielden. De voormalige pachters zijn nu zelf verantwoordelijk voor het onderhoud van de gebouwen. In het ene geval leidt dit tot het wegwerken van achterstallig on derhoud, in het andere geval be treft de inspanning het reguliere onderhoud. Het gebeurt echter ook dat de gebouwen voor de ge bruiker niet meer functioneel zijn, hoewel ze het landschap ver fraaien. Herbestemmen lukt niet altijd en dan wordt dit soort ge bouwen gewoon gesloopt en ver vangen door nieuwe, functionele bedrijfsgebouwen. Gelukkig zijn er ook eigenaren die de cultuur historische waarde van hun ge bouwen inzien en daar ook in in vesteren. Zo weten velen de weg te vinden bij deskundige bedrij ven en stichtingen voor advies. Organisaties, die in deze tijd nog een financiële bijdrage geven, zijn zeldzaam maar zeer welkom voor de eigenaar! Goed advies is zeker zo waardevol en van belang bij Het gehucht Stel nu dat mevrouw Kramer van num mer negen eerder verhuisd dan dat haar woning verkocht is. Dan zou Bel- derts inwoneraantal zomaar vermin deren met 8,5 procent! Een daling die menig burgemeester van een grote stad zorgen zou baren, maar hé, dit is Beldert. Dat twaalf inwoners en een flinke houtza gerij heeft binnen de bebording. De houtzagerij staat op een terrein dat zich uit strekt over de lengte van het gehucht. Daarnaast: Beldert, behalve plaatsnaam ook de weg waaraan de meeste huizen liggen. Niet zo'n denderend uit zicht aan de voorkant. Maar iedere achtertuin kijkt uit op Dreischor, waar de Sint Adriaanskerk en molen Aeolus de skyline tekenen. Ver weg van welk oprukkend leger van schoorstenen en knip perlichten dan ook. Sterker nog: Dreischor werd in 2001 verkozen tot groenste dorp van Europa. Net buiten Beldert ligt wijnhoeve De Kleine Schorre. Nog even en de pluk begint. De ouderwetse trekbel van mevrouw Kramer tin gelt door haar huis. Ze woont hier nu achttien jaar met veel plezier, maar wil toch ook wel ver huizen. Haar huis staat al ruim twee jaar te koop. „Het zit er dik in dat ik het ga missen als ik een maal verhuisd ben. Het is er prachtig wonen. Heerlijk en vrij. Het is geen groot huis maar heel geriefelijk. Een grote, prachtige tuin. Daar hobby ik graag. En de rust! Op de weg rijden veel auto's maar achter hoor je niets en kijk je uit over de pol ders. Maar ik ben 75 jaar en een iets kleinere tuin, dat mag." Haar bed and breakfast is pas sinds deze zomer open, een soort erfenisje uit het verleden: voordat ze naar Beldert verhuisde woonde ze in Renesse en had ze een klein pension. „Veel gasten komen er niet want ik zit aan het eind van de rit. Alles zit aan het strand. Als daar alles vol is, dan komen ze deze kant op. Dat kunnen ze wel vin den, hoor. Iedereen heeft toch z'n tomtom." Lang geleden was er een haventje bij het gehucht, Beldert of Bellaert genoemd. Het lag aan het Dijk- water, dat ontstond tijdens de St. Aagtenvloed van 1288. Bij hoogwater konden schippers het landbouwhaventje bereiken en zelfs doorvaren naar Zierikzee. Nu is het Dijkwater een natuurge bied waar zich een weg doorheen slingert. Als je die volgt kom je bij Sirjansland uit. „Het vracht verkeer zou niet door het Dijkwater mogen rij den", vindt Harry Meijndert, die in zijn achter tuin bezig is. „Maar autonavigatie pakt de kortste route en stuurt je er dwars doorheen. Heel hinder lijk is het niet, maar ik verbaas me er wel over: het vrachtverkeer zou er omhéén moeten rijden. Het is immers natuurgebied." Meijndert wil zijn liefde voor Beldert wel verkla ren. Zijn gezin kwam dertien jaar geleden naar Zeeland, op zoek naar rust en ruimte. „In Rotter dam was alles hetzelfde. Het was mijn stad niet meer." En dus togen de Meijnderts naar het zui den. Hun oog viel op Tholen-stad, maar na drie jaar trok het gezin daar al weg: „We woonden in een vinexwijk. Die groeide en groeide, uiteinde lijk was het net Rotterdam." In Beldert voelen de Meijnderts zich op hun plaats. Ook de kinderen van achttien en twintig studeren in Middelburg en Goes. Ingeburgerd. Ook al heeft het gehucht geen voorzieningen, ligt de dichtstbijzijnde super in Nieuwerkerk en is de gemiddelde leeftijd 'rond de zestig'. Maar, zo stelt Meijndert, „We voelen ons Zeeuws. Niet in ons praten want als ik vuuve zeg, val ik door de mand. Dan weten ze: jij bent niet Zeeuws. Maar hier nog weggaan? Nee. We hadden hier eerder moeten gaan wonen." De PZC schetst de komende weken portretten van Zeeuwse gehuchten en reist daarvoor de hele pro vincie door. Vandaag in deel 2: Beldert. V> door Sylvia Tuinder Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Dakkam Maljaars Vrouwenpolder. Dreischor Zuidelijk Beldert Hier hadden we eerder moeten gaan wonen door Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14