J KÜi I VN doen niets, dus moslims helpen elkaar Salafisten verspreiden óók hun boodschap <t VERDIEPING 9 r ;n mand tot moorden in staat is." Het geld van de moskee in Wageningen heeft ze ach tergelaten bij (gevluchte) families in Syrië en Tlirkije. De vluchtelingenkampen is ze niet in geweest. „Het is er schrijnend, maar er zijn hulporganisaties als het Rode Kruis en die doen goed werk." Vluchtelingen in kampen waar geen organisaties actief zijn, zijn veel slechter af. Zoals in Syrië zelf, waar het te gevaarlijk is. De hulp van Het Syrische Comité zal voor too procent naar juist die groepen gaan, waar anderen niet gauw durven komen, verzekert ze. „Mede met hulp van het netwerk dat ik nu heb op gebouwd." Omdat de Verenigde Naties en westerse hulporganisa ties al ruim twee jaar geen hulp leveren aan de bevolking in Syrisch re- bellengebied, is er inmiddels een groot aantal moslimhulpgroepen actief. „Als het Westen en de rest van de interna tionale gemeenschap niets doen, dan maar moslims die moslims helpen", zegt Juma al-Qassim van de islamiti sche hulporganisatie Syriaaid.org.uk. „We gebruiken onze website als naam", vervolgt hij. „Dan weten onze donateurs direct hoe ze ons kunnen be reiken, wat we doen en hoe ze geld kunnen storten." Net als Syriaaid.org.uk, dat opereert vanuit het Verenigde Koninkrijk, heeft een groot aantal islamitische hulporga nisaties zich gestort op de dramatische humanitaire situatie in het rebellenge- bied in Syrië. Want terwijl er via inter nationale hulporganisaties als de VN en het Rode Kruis wel voedsel en de kens terechtkomen in gebied dat onder controle staat van het regime van de Sy rische president Assad, krijgen mensen in door rebellen gecontroleerde gebie den helemaal niets. De officiële reden daarvoor is dat dit te gevaarlijk is. De rebellen beheersen zo'n 40 procent van Syrië, een gebied waar zo'n 5 miljoen mensen wonen. In de Uirkse stad Gaziantep staan de zes terreinvoertuigen van de VN dan ook ongebruikt in de garage van een viersterrenhotel. De VN-medewerkers zelf liggen aan het zwembad. „Het is gewoon niet eerlijk", vervolgt Al-Qassim. „De wereld laat Syrië in de steek. Nu zijn we afhankelijk van dona ties die uit de hele wereld komen." Samen met een team moslims uit Groot-Brittannië, Spanje en andere lan den probeert al-Qassim voedselpakket ten vanuit Türkije naar Syrië te krijgen. „We delen in Syrië voedselpakketten uit aan mensen die bijna niets meer hebben", vertelt hij. „Laatst bezochten we nog een familie met vier gehandi capte kinderen. Ook proberen we schooltjes op te zetten. Veel oude scho len zijn kapot." Naast Syriaaid.org.uk is nog een groot aantal andere moslimgroepen actiefin rebellengebied. Velen sturen hun vrij willigers vanuit Europa of de Arabische Golf naar Zuid-T\irkije om daar de hulp te coördineren. Een van de grote hulpgroepen actiefin Noord-Syrië is IHH. Er gonzen geruchten in "Rirkije dat IHH ook wapens smokkelt vanuit Libië via Turkije naar Syrië. Huseyin Oruc, vicevoorzitter van IHH in Istan bul, zegt dat de meeste hulp op de juis te plek terechtkomt. „Natuurlijk, het ge beurt wel dat de ene regio meer goede; ren krijgt dan een andere. Op plaatselij ke markten worden dan inderdaad hulpgoederen - zoals babyvoeding - verhandeld. Maar niet op grote schaal. De nood is daarvoor te hoog." Volgens Oruc hebben veel mensen 'geen idee wat er op de grond in Syrië gebeurt'. „Er staan dagelijks lange rijen vrachtwagens voor de Syrische grens. Vol met goederen. Maar slechts een klein aantal betreft hulpgoederen, veel is voor de handel." Het echte probleem is volgens de vice voorzitter dat de hulp aan Syrië af neemt. „We sturen nu dagelijks drie, vier vrachtwagens de grens over. In het begin lag dat aantal hoger. Maar men sen beginnen te wennen aan de beel den uit Syrië, die moeheid zie je vaak bij langlopende conflicten." IHH werd wereldwijd bekend met de Mavi Marmara, het schip met hulpgoe deren op weg naar Gaza dat in 2011 door het Israëlische leger werd be stormd. Hulp komt niet altijd aan. In het Jordaanse dorp Zaatari, nu beter bekend vanwege het op een na grootste vluchtelingen kamp ter wereld, vinden dozen met het logo van het Wereld Voedsel Pro gramma (WFP) hun weg naar de lokale markt. Ook in het kamp zelf doet men goede zaken. Er zijn inmiddels meer dan drie duizend winkels. Velen verhandelen wat ze van hulporganisaties krijgen door. Vandaar dat het WFP in zowel Jordanië als Libanon nu voedselbonnen ver strekt. Iedereen krijg maandelijks 29 dollar. Deze maand wordt overgegaan op credit cards, handiger voor de hon derdduizenden vluchtelingen, die lie ver zelf beslissen wat ze eten, en het drukt ook de administratiekosten. Ook binnen Syrië zelf zijn er proble men, het WFP heeft moeite om opposi- tiegebieden te bereiken. In augustus kregen Horns, Aleppo, Raqqa en Deir-Ezzor iets meer dan de helft van de geplande hulp, het platteland van Damascus minder dan de helft en Sy risch Kurdistan was helemaal niet te be reiken. „Het probleem is dat je niet slechts langs één frontlinie moet, maar verschillende frontlinies omdat er zo veel verschillende facties zijn", aldus Kate Newton van het WFP in Damas cus. De afgelopen maanden zijn hun medewerkers beschoten en gegijzeld. Ook worden er af en toe voedseltrucks overvallen. Vandaar dat een groot deel van de hulp in regeringsgebieden te rechtkomt. Temidden van de uitdagingen op logis tiek gebied is er een acuut gebrek aan geld, zowel binnen Syrië als daarbui ten. UNHCR, de vluchtelingenorganisa tie van de Verenigde Naties, heeft nog steeds meer dan de helft van het ge vraagde geld, zo'n 3 miljard dollar, voor de 2 miljoen vluchtelingen in buurlan den van Syrië niet binnen. Islamitische organisaties springen han dig in dat gat. Al-Kitab wa Sunnah, een salafistische organisatie, heeft al hulp verstrekt aan meer dan 200.000 Syriërs in Jordanië, onder meer voor eten, on derdak en dekens. Daarbij gebruikt het ook de crisis om zijn salafistische ideo logie te verspreiden. Dus brengt de or; ganisatie duizenden vluchtelingen de Koran bij. DINSDAG 3 SEPTEMBER 2013 I 'Morgen wordt het beter", luidt de tekst die door een tegenstander van president Assad op een muur is geschreven, foto's Faryda Hussein s handel De www.syrischecomite.nl door onze correspondenten Harald Doornbos en Jessica Maas door onze correspondent Fernande van Tets onze website/Syrie Volg het laatste nieuws

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9