Enige die sprankelt in b Op de Akropolis wordt het een beetje druk s h 44 Hier besef je hoezeer wij een land zijn van ingenieurs en autoliefhebbers 6 BUITENLAND VERKIEZINGEN Een symbool van Duits succes is Autostadt, bij Wolfsburg. Hier viert Volkswagen de automobilist. uitstand WOLFSBURG - In twee zestig meter hoge glazen torens staan tiental len hagelnieuwe auto's te wach ten op hun kopers. Dit is Auto stadt, het 'communicatieplatform' in Wolfsburg van Volkswagen, de Duitse autobouwer die negen mil joen auto's per jaar verkoopt. In de museumruimtes staan klas sieke modellen te pronken: van een Bugatti die anderhalf miljoen euro kost tot de VW Kever, na tuurlijk de verkoophit Golf en ook een Trabant. Er zijn voor kin deren allerlei activiteiten rond de auto. Op monitoren in de hallen worden de namen vermeld van kopers die in Autostadt hun nieu we wagen komen afhalen. Wel vijfhonderd zijn het er per dag. 'Vandaag begroeten wij: de fami lie Döben. Aflevering tussen 14.15 en 14.30 uur'. En zo nog een hele trits namen. In droog Duits noemt Autostadt zichzelf een Erlebnis- und Kompe- tenzzentrum. Maar er is weinig fan tasie voor nodig om dit luxueus uitgevoerde autopretpark (25 hec tare) te zien als een trip naar het hart van het economische succes van Duitsland. Die conclusie vindt Jakob Heller (59) uit Mün- ster een tikje overdreven. Maar hij zal het niet ontkennen: „Het gaat Duitsland goed. En ons ook. En dat zie je hier in Autostadt." Met zijn vrouw Gerda is Heller voor de tweede keer in vijfjaar in Wolfsburg om een auto af te ha len. Een Tiguan, dit maal, de suc cesvolle kleine suv van VW. Vier maanden heeft het echtpaar op af levering moeten wachten. „Maar nu is hij helemaal naar onze smaak ingericht." Münster ligt bij de grens met Ne derland. Dat het bij de buren eco nomisch slecht gaat, had Heller al begrepen. Is hij niet bang dat ook Duitsland besmet zal raken door de crisis? „Zolang we nog zoveel exporteren, zal dat wel meeval len." Dan moet het echtpaar ver der, naar de afhaalsilo's. Voor de afhalers heeft Autostadt een speciaal parcours ingericht, waar chauffeurs een testrit kun nen maken in hun nieuwe auto. Ook Udo (50) en Petra (45) Döben uit Warstein hebben een Tiguan gekocht. Op het parcours went Udo, met hulp van een Auto- stadt-medewerker, aan alle techni sche snufjes. Het echtpaar heeft spaargeld in hun nieuwe auto ge stopt. „Met deze lage rentes levert sparen niets op", geeft Udo Döben als reden. Ze zijn tevre den, de Döbens: „Wij leven in voorspoed." „Hier besef je hoezeer wij een land zijn van ingenieurs", zegt Ro bert Wendels (60) uit Dinslaken, bij Duisburg. „En van echte auto liefhebbers. Zelfs de Groenen moeten zich erbij neerleggen dat in Duitsland geen maximumsnel heid zal worden ingevoerd." Wendels is op de terugreis uit Ber lijn en 'doet' met zijn dochter een dagje Autostadt. De beminnelijke vertegenwoordiger, die 60.000 ki lometer per jaar aflegt, kijkt ge amuseerd naar de 'afhalers' die in alle rust op hun gloednieuwe VW - met o kilometer op de teller - wachten. „Zo typisch Duits", zegt hij. „Als het enigszins kan, kiezen wij voor degelijkheid en betrouw baarheid." Over de vraag welke politicus die Tugenden (deugden - red.) het dui delijkst vertegenwoordigt, bestaat onder bezoekers aan Autostadt weinig twijfel. „Angela Merkel", zegt Jakob Heller. „De rest is rond uit slaapverwekkend." Spaanse 'rioolrovers' lopen tegen lamp Een bende rovers die gebruik maakte van het rioolstelsel in de Spaanse hoofdstad Madrid om banken te overvallen, is te gen de lamp gelopen. De poli tie arresteerde na zeven jaar speuren tien verdachten. Vier overvallers werden gepakt toen ze net weer boven de grond kwamen na een overval waarbij ze 60.000 euro hadden buitgemaakt. Ze hadden onder meer vuurwapens, zaklampen en tape bij zich om hun slacht offers vast te binden. De bende wordt verdacht van zeker zeven overvallen waarbij geweld is gebruikt. Syrië vraagt 'agressie' VS te voorkomen De Syrische regering heeft de Ver enigde Naties opgeroepen 'elke vorm van agressie' tegen Syrië te voorkomen. In een brief aan secre taris-generaal Ban Ki-moon en voorzitter Maria Cristina Perceval van de Veiligheidsraad vraagt de Syrische ambassadeur bij de VN hen ook om een politieke oplos sing voor de crisis in Syrië dichter bij te brengen. Ambassadeur Bas- har al-Ja'afari ontkent dat het rege ringsleger chemische wapens te gen de bevolking heeft gebruikt en herinnert eraan dat een jaar ge leden is gewaarschuwd voor het risico dat opstandelingen ze zou den gebruiken. Japan belooft snel optreden Fukujima Premier Shinzo Abe heeft giste ren stappen beloofd om de ge plaagde kerncentrale Fukujima te saneren. Hij reageerde op het bericht dat bij een tank met radioactief water een stra ling is gemeten die 18 keer ho ger is dan gedacht. Zo'n hoge straling kan binnen vier uur do delijk zijn. Ook is een lek ge vonden in een pijp die met twee andere tanks in verbin ding staat. De Japanse regering besloot vorige week eigenaar Tepco van de centrale terzijde te schuiven en zelf de leiding te nemen om de reactors onder controle te krijgen. BERLIJN - Na het tv-debat tussen bondskanselier Merkel en uitda ger Steinbrück ging het vooral over iemand anders. Entertainer, componist, waaghals en zaken man Stefan Raab (46) had, als een van de vier ondervragers, de show gestolen, vonden veel Duit se commentatoren. Zij noemden Raab, de machtigste man in het tv-entertainment, 'brutaal' en 'scherp'. Hij toonde emoties, waar alle andere aanwezigen stijfjes en gereserveerd overkwamen; inclu sief Merkel en Steinbrück. Die conclusie geeft aan waar het zondagavond aan ontbrak: een duidelijke winnaar. Merkel en Steinbrück, die beiden de Bonds dagverkiezingen van 22 septem ber hopen te winnen, speelden ge lijk. Dat is in een mediacratie de slechtst denkbare uitkomst. Het debat verliep zoals de hele campagne: de negentig minuten kabbelden voort. Dat was vooral de schuld van Merkel. De Oost-Duitse domineesdochter slaagt erin met omhaal van woor den niets te zeggen. Tegelijkertijd wiegt zij haar publiek in slaap. Dit 'einlullen' van Merkel, zoals Peer Steinbrück het noemt, is be rucht. Maar behalve Stefan Raab, die Merkel af en toe wist te prik- Vooral 's ochtends, als cruisesche pen hun passagiers afzetten in de haven van Athene en duizenden de tafelberg beklimmen om de be roemde tempels te bezoeken, zou den zich onaanvaardbare situaties voordoen. De toeristen moeten in de rij voor de kaartverkoop en tij dens de beklimming van de berg vaak meer dan een uur in de volle zon doorbrengen, volgens gidsen en archeologen bij 38 graden Cel sius onverantwoord. „Het is een verschrikkelijke me nigte", oordeelt archeoloog Aleni Stylianou, volgens wie er eigen lijk maar 4.000 mensen tegelijk op de Akropolis kunnen zijn. Er zijn dagen dat meer dan 12.000 toeristen proberen door de smalle toegangspoort, de Propyleeën, te komen om de tempels op de berg te bekijken. De toeristen worden voortaan in colonnes naar de Akropolis en andere bezienswaar digheden gebracht, om pieken in de bezoeken te voorkomen. kel< zeil in c lier Ma. nie sch ste dar wa; ach De enl pro de pla du; zot zijr De DIN 'Wij kiezen voor Duitse degelijkheid' door onze correspondent Wierd Duk Robert Wendels uit Dinslaken MADRID BEIROET TOKIO door onze correspondent Wierd Duk ATHENE - Griekenland ontvangt dit jaar een recordaantal toeristen. De Griekse organisatie voor toerisme gaat ervan uit dat meer dan 11,5 miljoen mensen naar het mediterra ne land reizen. Dat zorgt ook voor problemen, met name op de Akro polis in Athene. MA Spa te s Spa nap Spa Bir 0U( Robert Wendels is met zijn dochter in Volkswagens Autostadt, een symbool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6