De Oosterschelde staat vanaf zaterdag weer een volle week in de belangstelling. 24 ZEELAND OOSTERSCHELDEWEEK i Wilco Jacobusse, coördinator communicatie en educatie van het Natio naal Park Oosterschelde, heeft het over icoonsoorten van de Ooster schelde. Eerst was er het zeehond je, toen de bruinvis en nu heeft de haai ook de Oosterschelde ont dekt. Maar liefst vier soorten haaien worden er met enige regel maat aangetroffen. Dat zijn de hondshaai, de gladde haai, de ge vlekte gladde haai en de ruwe haai. Een Zeeuwse versie van de film Jaws zit er niet in, want de haaien zijn niet gevaarlijk voor mensen. De meeste hebben niet eens tanden en kunnen hun eten zoals krabbetjes alleen maar met hun kaken vermalen. En ze zijn lang niet zo groot. Momenteel wordt onderzoek verricht om na te gaan hoeveel haaien er in de Oosterschelde zitten. Wel is dui delijk geworden dat het vooral vrouwtjeshaaien zijn en dat doet vermoeden dat de Oosterschelde, met iets warmer water dan de Noordzee, wel eens zou kunnen fungeren als kraamkamer. Dat is goed nieuws voor het Nationaal Park Oosterschelde. Het ziet er naar uit dat de Oosterschelde naast ongeveer 60 bruinvissen en 125 zeehonden dus ook de haaien als vaste bewoners kan begroeten. Wilco Jacobusse is dan ook tevre den. Maar hij heeft toch wel zor gen over de Oosterschelde. Die gaan dan vooral over de zandhon- ger die is ontstaan na de aanleg van de Oosterscheldekering en de Oester- en Philipsdam. Daardoor zijn in de loop van de jaren de zandplaten in de Oosterschelde al afgekalfd en de geulen minder diep geworden. Dat heeft ernstige gevolgen voor de Oosterschelde, niet alleen voor de flora en fauna, maar ook voor de veiligheid en de stabiliteit van de dijken. Jacobus se: „Als niets aan de zandhonger wordt gedaan is straks de Ooster schelde niet meer dan een zoute plas water, zonder zandplaten, met veel minder getij dan nu en veel minder soorten planten en dieren. En met een veiligheidsrisi co. Het is echt nodig dat meer mensen van dit probleem door drongen worden. We moeten de kwaliteit die de Oosterschelde nu heeft niet uit de vingers laten glip- pen."Het probleem van de zand honger is een van de aspecten die aan de orde komen in een confe rentie met als titel 'Koester de Oosterschelde' die tijdens de Oos- terscheldeweek bij Bruinisse wordt gehouden. Het is de derde conferentie die tijdens een van de Dit moet niet door I Een verkenningstocht op de slikken. I Een stille getuige van het verleden aan de boorden van de Oosterschelde. door René Schrier Sportvissen en of stil genieten. De Oosterschelde actief beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64