De BudgetLijn r r i Sc 'Monumentenstichting' Hulst zit in een dip Nieuw! A-merk hoortoestellen vanaf €0,- 22 ZEEUWS-VLAANDEREN SCHEEPSBOUW Andere, 'verstandelijkere' benadering dan Maatschappelijk Werk moet voor gemeente behoorlijk wat kosten besparen. Het is komend weekend feest aan de Schelde bij Rupelmonde, de CNR-scheepswerf is honderd jaar. 66 Hier is geen tijdsdruk. We willen het als vrijwilligers onderling plezant houden. door Harmen van der Werf terneuzen - Wie in Terneuzen in de schulden zit en hulp nodig heeft om daaruit te komen, moet voortaan bij de gemeente zijn en niet meer bij bureau schuldhulp verlening van de stichting Maat schappelijk Werk. De maatregel is 1 september inge gaan en ingegeven door bezuini gingen. De gemeente Terneuzen legde het bureau schuldhulpverle ning dit jaar een korting op van 150.000 euro op een totaalbedrag van 640.000 euro. Stichting Maat schappelijk Werk heeft nog gepro beerd die bezuiniging zelf te reali seren, maar dat bleek een onhaal bare kaart. De gemeente Terneuzen is wel in staat met minder geld toe te ko men, omdat zij anders te werk gaat. Wethouder Co van Schaik spreekt van een 'verstandelijkere' benadering van aanvragen voor hulp bij schulden. Het bureau schuldhulpverlening was gecertifi ceerd en moest aan bepaalde kwa liteitseisen voldoen. Dat kostte extra tijd en geld. Volgens wethouder Van Schaik zullen hulpzoekenden niet slech ter af zijn. Hij verwijst naar de wachtlijst bij bureau schuldhulp verlening. Tachtig mensen ston den daarop. „We hebben die als gemeente allemaal nagelopen en binnen een week hadden er zich dertig teruggetrokken. Dat heeft me verrast." Voorzitter Joop Wielakker van de stichting Maatschappelijk Werk zegt zich wel zorgen te maken. Hij plaatst vraagtekens bij de 'ver standelijkere' benadering van de gemeente. „Je moet oppassen niet door te schieten." Van Schaik deelt die zorg niet. Hij stelt vast dat er sinds 2006 elk jaar extra geld naar schuldhulpverle ning moest en dat kwam volgens hem niet alleen door een toena me van het aantal aanvragen. In 2006 betaalde Terneuzen 250.000 euro aan het bureau schuldhulp verlening en dit jaar dus 640.000 euro. „En dat geld is niet bestemd voor de mensen die in schulden zit ten", tekent Van Schaik aan, „maar puur en alleen voor de uit voering." Het aantal aanvragen voor schuld hulpverlening is de laatste jaren overigens wel fors gestegen. In Terneuzen zitten momenteel 400 mensen in de schuldhulpverle ning, in Sluis 130 en in Hulst ook 130. Peter Bruggeman van bureau schuldhulpverlening vertelt dat dit aantal sinds 2003 is vervijfvou digd. „Dat is niet iets unieks voor Zeeuws-Vlaanderen. Dit zie je in heel Nederland." „De verleidingen zijn ongelooflijk groot en alleen maar toegeno men", wijst Van Schaik op alle re clame- en gelikte marketingcam pagnes. „Als je weinig te beste den, moet je daar maar tegen op gewassen zijn." De gemiddelde schuld van een cliënt bij schuld hulpverlening bedraagt trouwens 33.000 euro. Terneuzen huurt de Kredietbank West-Brabant in om schulden met cliënten af te bou wen. Van kwijtschelding is geen sprake. De personele gevolgen van het be sluit van de gemeente Terneuzen om zelf de schuldhulpverlening ter hand te nemen, zijn beperkt. „Wij wisten al langer dat deze kor ting eraan zat te komen", zegt Joy ce Vermue van de stichting Maat schappelijk Werk. „Wij hebben geen nieuwe medewerkers meer aangenomen en zittend personeel is gaan solliciteren. De meesten hebben gelukkig vrij snel elders werk gevonden." De gemeente Hulst heeft de schuldhulpverlening ook zelf ter hand genomen. Alleen Sluis blijft het bureau schuldhulpverlening trouw. Budget Goed horen hoeft niet duur te zijn. Bij Schoonenberg vindt u de BudgetLijn, dat zijn A-merk hoortoestellen al vanaf o,-. Kom snel langs voor een persoonlijk advies. Kijk op www.schoonenberg.nl voor een winkel bij u in de buurt. Kies voor zekerheid. Kies voor de kwaliteit van Schoonenberg. RUPELMONDE - Heel veel herinnert er niet meer aan de oude CNR- werf, des te levendiger is het nieu we CNR, het Centrum Nautisch Rupelmonde. Het is gevestigd in 'een uithoekje' van het acht hecta re grote voormalige scheepswerf terrein aan de Schelde. Honderd jaar scheepsbouw in Rupelmon de, zo'n twintig kilometer ten zui den van Antwerpen, wordt daar zaterdag en zondag herdacht. Werner Van de Walle is woord voerder van het nieuwe CNR. Hij spreekt 'een grote merci' uit aan het adres van de gemeente Krui- beke - met name gewezen burge meester Antoine Denert, bekend van de lange, grijze baard - en de provincie Oost-Vlaanderen. „Ze hebben ervoor gezorgd dat een deel van het oude CNR-terrein voor scheepsbouw bewaard is ge bleven." De oude CNR-werf, voluit Chan- tier Naval de Rupelmonde, legde in 1995 het loodje door concurren tie vanuit het Verre Oosten, met name Japan en Korea. „Er hebben drie- tot vierhonderd mensen ge werkt", weet Van de Walle. „CNR was de grootste werkgever van Rupelmonde." Het nieuwe CNR houdt de ge schiedenis levend, maar niet met de bouw van schepen voor rivie ren in de Belgische kolonie Con go of mijnenjagers, zoals de oude CNR deed. Varend cultureel erf goed staat er centraal, met de na druk op hengsten, een type (Zeeuws-)Vlaams vissersschip. Honderden van deze houten plat bodems zijn gebouwd bij befaam de werven als Verras in Paal en De Klerk in Kruispolderhaven. Vijf stuks zijn er slechts over. Twee ervan, D'n Bruinen uit 1902 Werner Van de Walle en Jan Korneel uit 1908, zijn in Rupelmonde door vrijwilligers ge restaureerd. Een derde staat naast de nieuwe CNR-werkloods, de Pe gasus. „Dat schip is zo slecht dat we hebben besloten het één op één na te bouwen", vertelt Van de Walle. Vier jaar geleden is ermee begonnen. Van de Walle: „Het is mooi als we er over twee jaar mee klaar zijn." Bij de oude CNR draaide het om productie, bij het nieuwe CNR speelt dat niet. Van de Walle: „An derhalve dag in de week werkt hier een harde kern van zo'n ze ven vrijwilligers. We willen het plezant houden. Hier moet niks." Het nieuwe CNR is de thuisbasis van stichting Tolerant, de Vlaam se zusterclub van de Zeeuwse stichting Behoud Hoogaars. „We kopen hout samen in", vertelt Van de Walle. „Dat scheelt een slok op een borrel." Bij stichting Tolerant zijn direct zo'n dertig mensen betrokken, van wie er dus zeven in Rupel monde wekelijks flink de handen uit de mouwen steken. Eén van hen is Albert Durinck, die dertig jaar op de 'echte' scheepswerf werkte. „Onze levende link met het verle den", noemt Van de Walle hem. „Hij zal zondagmiddag met een aantal gewezen collega's spreken over de goede en de minder goe de oude tijd." Een projectontwikkelaar heeft het overgrote deel van het gewe zen werfterrein gekocht. Een woontoren en een appartemen tencomplex zijn er al verrezen. Het is aan het Centrum Nautisch Rupelmonde de historische band met de Schelde in stand te hou den. Van de Walle heeft er vertrouwen in dat die missie zal slagen. „Een tijdje geleden zeiden we tegen el kaar: 'we worden een clubje oude, grijze mannen'. Gelukkig is er sindsdien een aantal dertigers en veertigers bij gekomen. En we bieden de scouting ook onder dak, we hebben de jeugd dus bin nen." HULST - De Stichting Beschermd Stadsgezicht in de gemeente Hulst voelt zich niet serieus genomen door het gemeentebestuur. Ze be raadt zich op haar rol en positie in Hulst. „Er is geen sprake van standaard- overleg en we vrezen dat de mo numentale waarden in Hulst ver der worden aangetast als de ge meente op de ingeslagen weg voortgaat", aldus secretaris Jaap van Zuiderveld. Een gemeentewoordvoerster juicht namens wethouder Diana van Damme het bestaan van de stichting toe. „Er vinden veel ge sprekken plaats, maar economi sche belangen kunnen in de afwe ging nu eenmaal soms zwaarder zijn dan de monumentale belan gen, waarvoor de stichting zich hard maakt." Terneuzen biedt hulp bij schulden Werffeest Afhankelijk van: toestelcategorie eigen risico aanvullende verzekering door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62