Fietstocht levert fietsen op Symposium 850 jaar Zaamslag Rondweg Schoondijke opent op 16 september Joris Linssen in Groede Enorme bovist tussen 'de tingels' 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Het Rijk, tot nu verantwoordelijk voor het jeugdzorgbeleid, hevelt die taken over naar gemeenten. In Zeeland praat een 'taskforce', met onder meer gemeenten en zorg aanbieders, over de manier om daar 'Zeeuws-breed' mee om te gaan. Volgens de Sluise WD gaat het daarbij de verkeerde kant op. „Wij hebben het idee dat de grote zorgaanbieders erg graag willen vasthouden aan het huidige beleid, en dat er daardoor nau welijks iets zal veranderen", ver telt fractievoorzitter Stan Lauret. „Terwijl het Rijk de taken juist naar gemeenten doorschuift om dat die er veel dichter op zitten en maatwerk kunnen leveren. Maar dan moet je wel bereid zijn de zaken ook anders aan te pak ken." Volgens Lauret kan alleen al de ge meente Sluis meer dan een mil joen euro besparen door efficiën ter te werken. „Daar zijn voorbeel den genoeg van." Maar dan moet B en W wel tegen 'heilige huisjes' durven te schoppen, erkent Lau ret. „Het zou kunnen dat de GGD's en Emergissen van deze wereld het dan moeilijk krijgen. Dat is spijtig, maar wel gewoon marktwerking. Het zou beteke nen dat we veel te lang met z'n allen een te zwaar huis overeind gehouden hebben." De zorg zou er niet alleen goed koper, maar ook simpelweg beter van worden, meent Lauret. „Het kan veel minder stroperig. Er zijn voorbeelden van men sen die negentien verschillende zorgaanbieders over de vloer krij gen. Moet je nagaan wat dat kóst..." De gemeenteraadsfractie van de VVD zou graag invloed uitoefe nen op het beleid, maar wordt tot haar verbazing niet betrokken bij de besluitvorming. Lauret: „Het college heeft een standpunt en gaat daarmee allerlei gesprekken aan. De gemeenteraad wordt niet geïnformeerd, laat staan betrok ken bij de planvorming. Terwijl eind oktober in die taskforce be langrijke besluiten genomen moe ten worden. Het lijkt me toch lo gisch dat zaken die zo belangrijk en duur zijn, worden besproken met de gemeenteraad. Die moet kunnen meepraten, in het open baar." De WD wil dan ook alle infor matie over bijeenkomsten en gesprekken, en vraagt de komen de tijd nauw betrokken te wor den. From Zero2Hero nam het initia tief voor een fietstocht naar en op de Mont Ventoux, eind mei; Ieder een kon op zijn of haar eigen ma nier aanhaken, en door middel van eigen initiatieven sponsor geld binnenhalen. Vierenzeventig mensen haalden samen 26.000 eu ro op, vertelt Donald Harding van From Zero2Hero. „We hebben éénderde van dat bedrag ingezet voor de aankoop van fietsen voor De Tjasker. De rest van het geld gaat naar andere locaties van Tra gel Zorg, in Clinge, Terneuzen en Oostburg. Die hebben een wen- senlijstje ingeleverd met zaken die ze voor sport en spel kunnen gebruiken. Daar zitten fietsen bij, maar bijvoorbeeld ook een Wii-spelcomputer." Bij De Tjasker zijn ze de koning te rijk: de instelling beschikte nau welijks nog over fietsen. Die wa ren allemaal versleten. Nu heeft de opvanglocatie ongeveer per twee kinderen een voertuig. Niet overdreven, vertelden medewer kers van Tragel Zorg eerder al: be wegen is extra belangrijk voor kin deren die daar zonder hulpmidde len nauwelijks aan toe komen. De 'Mont Ventoux-actie' was de tweede van From Zero2Hero. Vo rig jaar organiseerde de stichting een soortgelijke tocht naar Alpe d'Huez. Dat leverde 30.000 euro op voor de afdeling oncologie van het ziekenhuis in Terneuzen. Om de nieuwe weg aan te sluiten op de bestaande N61, gaat die weg tussen Schoondijke en IJzendijke van vrijdag 13 september tot maandag 16 september dicht. Ver keer wordt dan rondgeleid. Precie ze tijdstippen worden binnenkort bekend gemaakt. De 'halve' rondweg rond Schoon dijke loopt westelijk van het dorp. Verkeer vanuit IJzendijke volgt straks automatisch die route. De Dat staat dit weekend bol van zang, dans, kunst, muziek en clownerie. Op de Markt, in de Grote Kerk, in ateliers en in huis kamers. De van tv bekende Joris huidige weg naar en door het dorp wordt een parallelweg, waar door alleen langzaam verkeer van uit het oosten het dorp nog vanaf die kant binnenkomt. Op de snij punten met de wegen naar Oost- Jburg en Breskens zijn al rotondes in gebruik. De fietstunnel bij de rotonde in de Lange Heerenstraat (richting Oostburg) is sinds giste ren ook open. Overigens houdt Rijkswaterstaat nog een kleine slag om de arm: de rondweg wordt in de laatste dagen voor de opening 'ge test'. Mochten er zich dan gebre ken voordoen, dan kan de ope ning enkele dagen worden uitge steld. Linssen met zijn band Caramba is zondagmiddag de trekpleister. Za terdagavond is dat swingjazzfor matie The Jacquelines. Verder tre den onder andere op: Motelmen (country swing en rock roll), pianist Martinus Wolf, de Bel gische clowns Entre Sonore en dansstudio Fatimotion. Info: www.groedefestival.nl Op het programma staan drie le zingen, maar daar blijft het niet SLijKPLAAT - Een centimeter of dertig, dat is volgens Edwin Vin- ke een normale afmeting voor een bovist: een paddenstoel die in de wei tussen de koeien en de 'tin gels' (brandnetels) groeit. Maar ééntje met meer dan een halve meter doorsnee en een gewicht van 5,5 kilo, dat had de chef van sterrenrestaurant De Kromme Watergang in de twintig jaar dat hij de paddenstoelen door z'n han den laat gaan, nog niet meege maakt. „Onze eigen paddenstoe lenzoeker heeft 'm gevonden", licht Vinke toe. „Deze hebben we niet in de keuken gebruikt, hoor. Wij zien er meer een showexem plaar in. Via via is-ie bij een leraar biologie beland. Die kan de bovist nu laten zien in de klas." bij. Inwoners van Zaamslag die wel eens oude scherven, botten, metalen voorwerpen of andere historische voorwerpen in hun tuin hebben gevonden, zijn wel kom om die te laten onderzoeken door deskundigen. Het archeologische spreekuur is in de pauze van het mini-sympo sium dat om 19.30 uur begint en tot 21.45 uur duurt. Richard Len- sen uit Zaamslag houdt als een le zing over de archeologie van 850 jaar Zaamslag, gevolgd door een intermezzo met Arjan van Dix- hoorn over 'graven in archieven'. Tot slot spreekt Jean Roefstra van de stichting Historische Archeolo gie over de Tempelorde die in Zaamslag veel sporen naliet. Zorg over jeugdzorg De kinderen van De Tjasker testen met veel plezier hun nieuwe voertuigen uit. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning OOSTBURC - Gemeenten kunnen enorm veel geld besparen door effi ciënter om te gaan met jeugdzorg. Daarvoor zijn wel fikse hervormin gen nodig, en een flinke portie lef om die vernieuwingen door te voe ren. En of de gemeenten die moed durven tonen, is nog maar de vraag. De Sluise raadsfractie van de WD roept het Sluise college nu dat wel te doen. door Martijn de Koning ZAAMSLAG - Loopfietsen, driewie lers, skelters, steps, tandems: de stichting From Zero2Hero maakte orthopedagogisch kinderdagcen trum De Tjasker afgelopen week einde blij met zestien 'fietsachtige voertuigen'. Ze zetten de verstan delijk beperkte bezoekers van De Tjasker aan tot bewegen. door Martijn de Koning SCHOONDIJKE - De rondweg om Schoondijke gaat op maandag 16 september open. Dat meldt een woordvoerster van Rijkswaterstaat. GROEDE - Burgemeester Annemiek Jetten opent zaterdag om 14.00 uur in Groede het zevende Groede Festival. zaamslag - De viering van 850 jaar Zaamslag komt op stoom. Een muurschildering van middeleeuws Zaamslag is in de maak en volgen de week vrijdagavond is er een mini-symposium in dorpshuis 't Stropievat. Edwin Vinke met het unieke foto De Kromme Watergang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60