De vorm is dik in orde, maar op inhoud scoort Rutte geen punten 'Gebrek aan visie verlamt het land' BINNENLAND 5 T Vluchten vanaf AMSTERDAM - Drie kwartier losjes een coherent en helder verhaal houden - uit het hoofd, zonder spiekbriefje. Mochten mensen nog vraagtekens plaatsen bij de verbale capaciteiten van Mark Rut- te, dan zullen die twijfels na gis teravond geheel weggenomen zijn. Zijn H.J. Schoo-lezing in de Rode Hoed in Amsterdam vol deed aan alle eisen van welspre kendheid. Maar op inhoud blijft het tobben. Wie hoopte op een visionair ver haal van de minister-president had thuis kunnen blijven. 'Ras optimist' Rutte legde aan zijn pu bliek uit dat Nederland een fantas tisch land is met hoge potentie, maar dat het op het moment door bijten is. Zijn mantra: om uit de crisis te geraken, is het zaak open te staan voor verandering. Nu slik ken, straks gaat het beter. „De snelste manier om kwijt te raken wat je wilt behouden, is kramp- Over een jaar of wat is het doodnormaal om de rollator zelf te betalen, meent premier Rutte achtig vasthouden aan wat je hebt", klonk het. Over een jaar of wat is het doodnormaal om de rol lator zelf te betalen, een lening af te sluiten voor een studie, te spa ren voordat je een huis koopt. Eenmaal werd Rutte, zoals een goede speecher betaamt, persoon lijk: hij verwees naar zijn ouders die in Nederlands-Indië voor de tweede maal hun hele hebben en houden verloren, maar gewoon opnieuw begonnen. „Zoveel mo gelijk je eigen boontjes doppen, kreeg ik van hen mee." Dat, en een hoop optimisme, dan komen we er wel uit, luidde de boodschap in een notendop. Dat stelt Marjan Minnesma, de 'koningin van de duurzaamheid', vandaag in haar alternatieve troonrede ter ere van Duurzame Dinsdag. „Of het nu gaat over de energievoorziening of over de her vorming van het pensioenstelsel, telkens vraagt de politiek aan maatschappelijke organisaties om onderling consensus te bereiken. De uitkomsten neemt de politiek vervolgens over. Dan krijg je krachteloze compromissen." Minnesma is directeur van Urgen- da, een stichting die Nederland wil verduurzamen. Het vorige week gesloten Energieakkoord is volgens haar onvoldoende om ca tastrofale temperatuurstijgingen te voorkomen. In het akkoord is afgesproken dat 14 procent van al le energie in 2020 duurzaam moet zijn. Maar volgens Minnesma kan in 2030 alle energie komen uit bronnen als zon en wind. Minnesma pleit voor 'huizen zon der energierekening, auto's zon der benzinetank en een zuinige industrie die zoekt naar oplossin gen zonder fossiele brandstoffen'. „We betalen al ruim 60.000 bouwvakkers een werkloosheids uitkering. Dat geld kunnen we be ter gebruiken om woningen ener gieneutraal te maken." Onder meer pensioenfondsen zouden daarin moeten investeren. Kijk op Ryiiwli.com m m< informatie. Vluchten vanaf Eindhoven. er- een vriendin aan het kaarten was, Ze dachten dat ongestoord te kun- ?a- terwijl een van haar kamers werd nen doen, maar wisten niet dat is leeggeroofd. Villa na villa hebben de politie al enkele maanden daar- de inbrekers op die manier be- voor lucht had gekregen van de Ha- zocht en afgevinkt. Bij een van de criminele activiteiten die vanuit aar bendeleden werd na de politie-in- het Spoorkwartier gepleegd wer- ie val van vorig jaar een Quote 500 den. Een van de zaken die de ont- r uit 2011 gevonden, met in de kant- manteling van 'huize Cor' aan het he- lijn aantekeningen en stipjes bij rollen brachten, was een inbraak de namen van tal van 'rijke Neder- bij voormalig minister van Econo mie landers': nieuwe of reeds geschikt mische Zaken, LPF'er en muziek- gebleken doelwitten. Een enkele ondernemer Herman Heinsbroek, re- keer mislukte de poging, zoals bij die volgens de rechter 'redelijk r de de villa van Jumbo-topman Frits riant, ergens in 't Gooi woont'. -u_ van Eerd in Heeswijk-Dinther. De Rolex die één van de leden n Maandenlang konden de mannen van de Quote 500-bende aan een iet op die manier blijven opereren. juwelier probeerde te slijten bleek achteraf Heinsbroeks horloge te zijn. De politie hield de verkoper van de genoemde Rolex steeds be ter in de gaten. Gezien zijn inko men, een Wajong-uitkering, viel het wel erg op dat hij keer op keer peperdure spullen probeerde te slijten. Voor justitie reden om nader on derzoek naar de jongen en zijn 'vrienden' te doen, uiteindelijk re sulterend in internet- en telefoon taps en een observatiecamera die op het huis van tante Cor werd ge richt. Via peilbakens op de auto's waarmee de jongens op stap gin gen, ontdekte de politie al snel dat ze naar locaties gingen waar ook de inbraken werden ge pleegd. De adressen van de villa's waar ingebroken was, zijn later ook in de TomToms van diezelfde auto's teruggevonden. Bovendien zochten de verdachten via inter net prompt na een inbraak naar de waarde van het specifieke hor loge dat bij die inbraak was buit gemaakt. Is dat niet allemaal wel heel toe vallig, zo hield de rechter de ver dachten - allen met strafblad - voor? Maar die beriepen zich voor al op hun zwijgrecht, gniffelend en af en toe veelbetekenende blik ken met elkaar uitwisselend. De dure horloges die later bij som mige leden zijn teruggevonden hadden ze naar eigen zeggen 'ge vonden', 'ooit ergens gekocht van ene Mehmed' of'van familie ge kregen'. Verder ontkenden ze de gene te zijn die op de verschillen de bewakingsbeelden bij de vil la's te zien waren en gisteren in de rechtszaal werden vertoond. De enige die dus wel even haar mond opendeed was tante Cor. In geklemd tussen twee zoons, die een arm om haar heenlegden, wil de ze nog wel kwijt dat deze zaak haar wel 'wakker heeft geschud'. Tegelijkertijd blijft ze ontkennen dat ze geweten heeft van de gesto len spullen in haar huis. Vandaag komt het OM met de ei sen tegen de bendeleden. Verdach ten die nog moeten voorkomen zijn onder anderen een Haagse ge meenteambtenaar die adressen en namen aan een van de bendele den verstrekt zou hebben. DINSDAG 3 SEPTEMBER 2013 door Sandra Donker door Annemieke van Dongen DEN HAAC - Het gebrek aan visie en leiderschap van de regering-Rut- te verlamt besluitvorming over de grote maatschappelijke problemen. Krachteloze compromissen zijn het gevolg. zie onze website/binnenland: De hele Duurzame Troonrede vanaf 13.30 uur online awerd afgevinkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5