Blof en Ramses zingen samen over de muziek 'Ik vind het wel fijn om te weten' Onderzoek Vlissingen: Broodnodig 66 'Ik ben niet oud maar ook niet jong meer* is voor ons de sleutelzin R 18 ZEELAND WATERSNOODRAMP Bureau Vermiste Personen roept familieleden onbekende slachtoffers van Ramp op DNA af te staan 66 Ten onrechte dinsdag Mam, wil je een brood je, vraagt ze vanaf de achterbank. Net nu ik graanproduc ten vaarwel gezegd heb. Vraag niet waarom, dat is voor een vol gende column wellicht. Nee, ik wil geen broodje zeg ik, maar ik wil wel een stukje proeven. Het is een zachte koek zoals we hier zeggen. Zij noemt het broodje of puntje en verraadt daarmee haar Haagse achtergrond. Mijn Haag se man heeft wel eens vertwij feld uitgeroepen: jullie noemen hier ook werkelijk alles koeken! En het is zo, koffiekoeken, zach te koeken, harde koeken. Ze heeft de broodjes/koeken gebak ken op haar eerste praktijkdag brood en banket op het vmbo. Ze smaken heerlijk. Haar zus proeft. Die doet dit jaar eindexa men vwo. Ze zijn lekker! roept ze enthousiast. Het was simpel, antwoordt de jongste, met een lichte ondertoon van 'niet zo overdreven' in haar stem. Zij was het minst lang in Den Haag van ons allen. Ik reageer in alle eerlijkheid dat ik er al vaker in geslaagd ben om van de simpel ste dingen een enorme bende te maken. Het vereist immers vaar- digheid, concentratie en talent om ook niet al te ingewikkelde dingen perfect te doen. Mag je nou een hele dag in de keuken staan?, vraagt de oudste aan de trotse bakker. Niet op maandag, wel op woens dag antwoordt ze. De vwo-er is jaloers. Dat lijkt me nou zo ge weldig!, roept ze uit de grond van haar hart. Ze houdt van ko ken en een hele dag op school in de keuken om de fijne kneepjes te leren lijkt haar geweldig. Tegelijkertijd is de vmbo-er boos omdat het vak geschiede nis als apart vak bij haar ont breekt. Ik hoor ze en bedenk dat het mooi is om te zien, dat ze allebei dol zijn op leren. Of het nou gaat om de Tachtigjarige Oorlog, de kunst van het perfecte broodje of een prachtig getekende hand. Jammer dat wij ze in het onder wijs vooral in een mal stoppen. Ie bent een broodje of een koek je of een taartje. Maar kinderen zijn geen recepten, ze zijn onein dig veelzijdiger en complexer dan ons onderwijssysteem. Die veelzijdigheid en complexiteit zullen we in de toekomst nog broodnodig hebben. „We hoorden dat Shaffy kort voor zijn dood van twee liedjes een re make had gemaakt", vertelt bassist/tekstschrijver Peter Slager. „Hij werkte aan een Johnny Cash-achtige plaat waarop hij zijn liedjes opnieuw wilde uitvoeren, puur, akoestisch en doorleefd. 'Zouden we daar eens naar mo gen luisteren?', vroegen we." De groep zag wel iets in 'Eiland van weleer', maar had aanvanke lijk geen idee hoe dat liedje moest worden bewerkt. Tot toetsenist Bas Kennis op het idee kwam de stem van Ramses los te knippen Ik denk dat het belangrijk is dat dit gebeurt", zegt Jaap Schoof uit Zierikzee. „Maar hoe de andere mensen zullen rea geren? Ik weet niet of iedereen be reid is DNA af te staan." Schoof was een van de personen in de klankbordgroep voor burge meester Gerard Rabelink. Hij is oud-directeur van het Waters noodmuseum, maar vooral ook persoonlijk bij dit project betrok ken. „Mijn oma en mijn nichtje zijn vermijt", zegt hij. Op de vraag of hij zelf DNA zal afstaan reageert hij wat voorzichtig. „Ik denk dat ik wel DNA zal afstaan. Ik voor mezelf vind het wel fijn te weten of ze wel of niet gevonden zijn." Schoof kiest zijn woorden zorg vuldig. Hij verwacht dat een groep betrokkenen vanuit geloofs overtuiging moeite zal hebben met de gang van zaken. „Het onderwerp is niet altijd be spreekbaar. Het is soms heel diep weggestopt en er zijn mensen die er nog nooit over hebben gepraat. Het roept veel emoties op. Dat za gen we ook destijds bij de film over de Ramp." Desondanks gaf Schoof een posi tief advies aan de burgemeester. Het kan voor sommige mensen juist een beetje rust geven als het familielid gevonden is. van de originele muziek en er nieuwe klanken onder te zetten. Met een ritmebox werd de basis gelegd voor een hippe drumpartij, de coupletten van Ramses kregen de plek van een refrein, waardoor Slager de vraag kreeg of hij voor aanvullende coupletten kon zor gen. Het oorspronkelijke lied gaat over een eiland waar alles hetzelf de blijft, alleen de mensen wor den ouder. „Bas suggereerde dat we het eiland konden beschou wen als de muziekwereld. Dat heb ik uitgewerkt. Voor de be schrijving van de oude man heb ik gebruikgemaakt van de vele ver halen die er zijn over Ramses. In zijn tekst zit de zin 'Alleen de kin deren kennen me niet meer'. Na twintig jaar krijgen wij ook te ma ken met jongere artiesten die naar ons kijken zoals wij naar Ramses keken. We zijn een beken de band, maar nog niet het insti tuut en de icoon die hij was. Dat perspectief zit ook in de tekst. 'Ik ben niet oud maar ook niet jong meer' is voor ons de sleutelzin." De coupletten van Blof worden door Paskal Jakobsen gezongen, de door Ramses gezongen gedeel ten lijken nu de refreinen. De stemmen zijn aan elkaar gesmeed door strijkersarrangementen van Martin Fondse. „Onze coupletten zijn een tikkie donker, de refrei nen van Ramses zijn meer majeur van toon. Daardoor trekt het zo mooi open. Alleen de laatste zin zingen Paskal en Ramses samen." ZIERIKZEE - Deze maand zal op ver schillende begraafplaatsen op Schouwen-Duiveland een witte tent verschijnen. In deze tent doen de medewerkers van het NFI (het Nederlands Forensisch Instituut) hun werk. De onbeken de doden worden opgegraven en dan wordt van het dijbeenbot een klein stukje afgenomen en een paar kiezen meegenomen. Bij het openen van het graf is ook een ar cheoloog aanwezig. Dat is omdat het onduidelijk is hoe het graf en de stoffelijke resten na zoveel jaar worden aangetroffen. Misschien zijn er verzakkingen geweest en een archeoloog is zeer deskundig vlissingen - De Vlissingse ge meenteraad is verkeerd voorge licht door het dagelijks bestuur van de gemeente. Op 11 juni van dit jaar kreeg de raad te horen dat facturen en de claraties conform de gemeentelij ke regelingen en procedures voor akkoord waren bevonden. Uit het rapport van de Vlissingse onder zoekscommissie blijkt echter dat 'de werkelijkheid anders was'. Ruim een week eerder had de ge meentesecretaris ex-wethouder Jacques Damen (VVD) al een brief gestuurd dat hij te veel pen sionkosten had gedeclareerd. Commissievoorzitter Coen van Dalen wilde dat gisteravond, tij dens de presentatie van het rap port, geen bewust liegen noemen. Hij sloot niet uit dat niet iedereen exact op de hoogte was van de gang van zaken binnen het Vlis singse stadhuis. Het rapport van de commissie velt geen politiek oordeel, dat is donderdag aan de gemeenteraad. Maar het beschrijft wel hoe vanaf 2010 steeds meer gedeclareerd werd door collegeleden en dat bij flink wat declaraties op z'n minst vraagtekens gezet kunnen wor den. Zo stelt de commissie gort droog vast dat vanaf 2013 door col legeleden nauwelijks nog restau rantrekeningen via officiële no ta's werden gedeclareerd. Die wer den met een creditkaart betaald of de uitbaters moesten, na over handiging van een visitekaartje, de rekeningen maar opsturen naar het stadhuis. Op die manier kon niet meer nagegaan worden of die rekeningen wel echt in het belang van de gemeente moesten gedeclareerde facturen worden terug gevorderd Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - 'Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder" heb ben ze tien jaar geleden al gedaan. 'Laat me', nog zo'n kraker uit het repertoire van Ramses Shaffy, was al door Lucky Fonz III gecoverd. Dus wat zou Blof nog kunnen doen voor het album Leef., het eerbe toon aan de vier jaar geleden over leden zanger dat vrijdag verschijnt? Peter Slager van Blof www.pzc.nl/blef Meer over Ramses en Bief Speuren door Melita Lanting Jaap Schoof door Emile Calon en Wendy Wagenmakers Aanbeveling rapport Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58