Siert Bruins (92) wil alleen maar kwijt dat hij Duitser is 4 BINNENLAND QUOTE 500-BENDE Alle vermeende leden van de 'Quote 500-bende' staan deze week terecht. Spraakzaam zijn ze niet. Meer processen in het verschiet Aboutaleb is in voor tweede termijn De Rotterdamse burgemees ter Ahmed Aboutaleb is in voor een tweede ambtster mijn in de havenstad. Hij zegt dat in een documentai re die RTV Rijnmond-ver slaggever Justus Cooiman over hem heeft gemaakt. Aboutaleb is nu bijna vijf jaar burgemeester. Volgend jaar oordeelt de gemeente raad of hij mag aanblijven. Sirene werkt niet in Brabantse plaatsen In Waalwijk, Gilze, Rijen, Goirle, Loon op Zand en Dongen hebben maandag niet overal de sirenes geklon ken tijdens de maandelijkse test. De brandweer heeft dat bekendgemaakt. Aan het eind van maandagmiddag liet de brandweer weten dat de sirenes niet werkten door een technisch defect in de aansturing. De brand weer werkt nog aan het her stel, aldus een woordvoer ster. Manuscript van Vestdijk ontdekt In het archief van biograaf Hans Visser is een nog onbe kend manuscript gevonden van de schrijver Simon Vest dijk. De vijftien handge schreven velletjes zijn zeer waarschijnlijk geschreven in interneringskamp Sint- Michielsgestel waar Vestdijk in de Tweede Wereldoorlog gevangen zat. Loonsverhoging voor leerkrachten De nullijn voor docenten is van tafel. Dat melden diver se bronnen rond het giste ren gesloten Nationaal On- derwijsakkoord. In 2015 krij gen leraren in het primair en voortgezet onderwijs er na jaren van stilstand weer geld bij, waarschijnlijk komt er in 2014 ook al een vorm van compensatie. Het ak koord wordt pas na Prinsjes dag bekendgemaakt. vast - hoorde ze van de politie wat haar ten laste werd gelegd. Haar huis had gefungeerd als be waarplaats van tientallen gestolen horloges, goud, onverklaarbare hoeveelheden bankbiljetten en complete inbraakuitrustingen. Haar 'clubhuis' bleek in werkelijk heid de uitvalsbasis van een pro fessioneel opererende dievenben de te zijn. Die bestond in de ogen van het Openbaar Ministerie (OM) niet alleen uit Cor - van wie justitie meent dat ze echt moet hebben geweten dat de vele horloges die zelfs in haar slaapka mer rondslingerden gestolen wa ren - haar zoons Terry, Rocky en Stefïie, maar ook uit elf van hun vrienden en kennissen. Onder wie ook 'De Bolle', een veel gezie ne gast in huize Cor. Tezamen zouden zij een crimine le organisatie hebben gevormd, met als oogmerk het beroven van de allerrijksten van Nederland en het witwassen van de buit. En dat allemaal 'met dank aan' Quote 500. De lijst van meest vermogen de Nederlanders, die zakenblad Quote elk jaar publiceert, vormde volgens het OM de inspiratiebron voor de tientallen inbraken of po gingen daartoe die de Hagenaren pleegden. Het hele land reisden de verdachten rond, op zoek naar de villa's van 'Quote-geno teerden'. Van Bergen aan Zee tot Mook. En van Schijndel tot Wasse naar. De bendeleden keerden meestal niet met lege handen te rug naar de Hildebrandstraat. Zo maakten ze tientallen peperdure horloges van merken als Carrier en Rolex en designertassen van Chanel en Louis Vuitton buit. Ook zeulden de mannen hele klui zen de trappen van de vrijstaande villa's - door de rechter aangeduid als 'bepaald geen rothuisjes' - af. Nota bene terwijl de bewoners ge woon thuis waren. DEN HAAG - Bij 'tante Cor', wo nend in de Haagse wijk Spoor- wijk, was het elke dag zoete inval. Niet alleen haar qua postuur niet te missen zoons 'Terry'Rocky' en Albert alias 'Stefïie' liepen er de deur plat. Ook haar andere drie kinderen, vijftien kleinkinde ren en tal van vrienden van de kinderen bevolkten met enige re gelmaat haar kleine huisje aan de Hildebrandstraat. Niet voor niets werd haar huis op Facebook door een van de jongens 'het clubhuis' genoemd. „Kunt u zich voorstellen hoe druk het er was", zo schilderde de vrouw gisteren de rechtbank in Den Haag haar thuissituatie van de afgelopen jaren voor. „Ik slikte al achttien jaar antidepressiva en had last van verzamelwoede. Ik schaamde me ervoor. Overal la gen spullen. Het was niet te be happen." Pas na 2 oktober 2012, de dag dat de politie een grote inval in haar huisje deed, ontdekte de eerder al voor heling, hennepteelt en dief stal veroordeelde tante Cor naar eigen zeggen wat er de afgelopen jaren gaande was geweest. Bij haar aanhouding - ze zat in de aanloop naar de gisteren begon nen rechtszaak ook negen weken Terwijl de bewoners gewoon thuis waren zeulden bendeleden hele kluizen de trap af Een inbraak bij oud-LPF'er Herman Heinsbroek bracht de politie op het spoor van de Quote 500-bende al autorijdend of joggend op ver kenning uit om te kunnen bepa len wanneer de bewoners thuis waren. Thuis, ja. Want, zo wisten de Ha genaren, een aanwezige eigenaar betekent dat de alarminstallatie uitstaat. Bovendien: hoe groter het huis, des te meer mogelijkhe den je hebt om ongestoord op zoek te gaan. Dat de eigenaar drie kamers verderop tv zat te kijken of met het bezoek aan het borre len was, betekende 'feest' voor de inbrekers. Zo kon het dus gebeu ren dat een eigenaresse van een villa in Gemert in haar tuin met een terw leeg de ii zocï ben< val uit 2 lijn de n land gebl keer de v van Maa op d Het OM meent dat de bende zeer geraffineerd te werk is gegaan. In wisselende samenstelling kozen ze doelbewust een villa uit, pleeg den uitgebreid onderzoek via Google Streetview en bijvoor beeld een huizenverkoopsite als Funda.nl, waarop nog allemaal fo to's van het interieur en de inde ling van een net verkocht huis te vinden zijn. Vervolgens gingen ze Zoals aangekondigd deed Bruins, die gezond genoeg i$ om terecht te staan, er het zwijgen toe. Het enige dat de oud-SS'er uit Vlagt- wedde kwijt wilde, is dat hij sinds 1942, toen hij bij de Waf- fen-SS ging, Duitser is. Bruins heeft al bekend dat hij er bij was toen Dijkema in zijn rug werd geschoten. Maar de inmid dels overleden August Neuhauser zou de kogels hebben afgevuurd. Het proces is in allerlei opzichten opmerkelijk. Allereerst omdat de Groninger zich zolang aan vervol ging wist te onttrekken. Welis waar werd Bruins in 1978 opge pakt voor medeplichtigheid aan de moord op twee joodse broers in Delfzijl. Hij kreeg zeven jaar cel, waarvan hij er vijf uitzat. Maar daarvoor en daarna heeft Bruins een ongestoord leven kun nen leiden. Als Siegfried Bruns, handelaar in tuinaccessoires. Bruins ontkwam aan vervolging voor de executie van Dijkema om dat het liquideren van een 'vijan delijke strijder' in Duitsland niet gold als moord, maar als dood slag. Die daad was inmiddels ver jaard. In deze interpretatie kwam in 2010 verandering met het pro ces tegen een andere Nederlandse oorlogsmisdadiger, Heinrich Boe- re. Die liquideerde drie ver zetsmensen, werd tot levenslang veroordeeld omdat hij zich schul dig had gemaakt aan 'verraderlij ke doding'. Dat verjaart niet in Duitsland. Met Boeres veroorde ling lag de weg open voor een nieuw proces tegen Bruins. De Duitse publieke opinie is een heel andere dan die in 1978. Des tijds protesteerden inwoners van het dorp Breckerfeld, waar hij zich schuilhield, tegen zijn arres tatie. En het Duitse Openbaar Mi nisterie deed maar weinig moeite om oorlogsmisdadigers achter de tralies te krijgen. Dat is nu an ders, weet de Duitse nazi-jager Stephan Stracke. „Het OM vindt de nalatigheden van destijds rond uit pijnlijk. En oud-nazi's hebben onder de bevolking niet meer de steun die zij toen hadden." Siert Bruins heeft een beruchte re putatie als het 'Beest van Appinge dam'. In 1949 werd hij bij verstek ter dood veroordeeld, een straf die later werd omgezet in levens lang. Bruins vluchtte naar West-Duitsland, waar hij op basis van het 'Führererlass' uit 1943 - dat buitenlanders in Duitse krijgs dienst het Duitse staatsburger schap verleent - als Duitser door het leven gaat. Dit kwam hem goed uit: Duitsland levert geen burgers uit met de Duitse nationa liteit. LUDWIGSBURG - Mogelijk tiental len oud-kampbewakers van Auschwitz moet zich verantwoor den voor de rechter. Het centrale Duitse onderzoekscentrum voor nazimisdaden draagt volgens de krant Die Welt gisteren de onder zoeksdossiers van meer dan veer tig vermoedelijke kampbewakers over aan de openbare ministeries in verscheidene Duitse deelsta ten. Het is nu aan justitie om te kijken of er vervolging wordt in gesteld tegen de bewakers. DINS ROTTERDAM TILBURG AMSTERDAM DEN HAAG Villa na kapitale villav door Niki van der Naald Bewakingsbeelden bij villa's waar op volgens justitie leden van de Quote 500-bende te zien zijn tij dens een inbraak. foto's Politie door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Nog geen drie kwartier duurde de eerste zitting in het pro ces tegen Siert Bruins (92), giste ren in het Duitse Hagen. Hij staat terecht voor moord op verzetsman Aldert Klaas Dijkema, eind septem ber 1944, bij Appingedam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4