Leven is bewegen De fysiotherapeut is er voor JOU Soorten fysiotherapie Een pittige hbo-opleiding Fysiotherapeuten vind je in Fysiotherapie is, onder andere, nuttig bij: de Fysiotherapeut Regionul Genootschap Fysiotherapie Zuidwest Nederland Rust roest, zegt het spreekwoord. Met andere woorden: be wegen is belangrijk, voor iedereen, of je nu jong of oud(er) bent. Het kan gebeuren dat je, tijdelijk of gedurende een langere periode, problemen hebt met bewegen. Bijvoor beeld doordatje een verkeerde beweging hebt gemaakt bij het sporten, klussen of op je werk. Of doordatje een ongeluk hebt gehad, (chronisch) ziek bent of gewoon een dagje ouder wordt. Een goede bewegingsspecialist is dan heel belangrijk: de fysiotherapeut! In een i-op-1 setting of in groepsverband besteedt de fysiothe rapeut volop aandacht aan je. Een behandeling duurt gemid deld 30 minuten. De fysiotherapeut stelt altijd samen met jou realistische doelen die aansluiten bij wat jij kunt en wilt. In sommige gevallen kan de therapeut tot de conclusie komen dat fysiotherapie niet de optimale oplossing is. Dan kan hij je adviseren om naar de dokter te gaan. Fysiotherapeuten zijn goede luisteraars en hebben niet alleen oog voor lichamelijke klachten maar ook voor eventuele psychische factoren. Samen met jou bekijkt je therapeut de behandelmogelijkheden. Je krijgt duidelijk uitleg over wat er gaat gebeuren en waarom. Ook geeft de therapeut adviezen en oefeningen die je zelf kunt doen, om te zorgen dat je snel weer beter kunt bewegen. Bijna elke fysiotherapeut heeft een eigen oefenzaal. Je kunt er onder begeleiding oefenen aan de hand van een speciaal voor jou opgesteld trainingsprogramma. De fysiotherapeut heeft altijd aandacht voor wat 'de periode van natuurlijk herstel' heet. Dit is een periode van zo'n zes weken waarin veel bewegingsklachten vanzelf minder worden en uiteindelijk verdwijnen. Het kan dus zijn datje van de fysio therapeut het advies krijgt rustig af te wachten of je klachten spontaan verdwijnen. Heb je daarna toch nog twijfels of maak je je zorgen, dan kun je altijd je fysiotherapeut vragen voor advies. Heb je vragen of opmerkingen? Spreek ze vooral uit; hoe meer duidelijkheid, hoe gerichter en prettiger de behandeling. Neem steeds rustig de tijd om je verhaal te doen; jij weet zelf het beste wat je voelt en wat je klachten zijn. Elke officieel geregistreerde fysiotherapeut heeft een hbo- opleiding Fysiotherapie gevolgd. Tijdens deze opleiding, die vier jaar duurt, leren de studenten alles over bewegingsklach ten. Ook leren ze hoe ze een behandelplan kunnen opstellen om klachten te verhelpen en in de toekomst te voorkomen. De opleiding richt zich voor een belangrijk deel op medisch- biologische kennis. Ook onderwerpen als gedrag en commu nicatie krijgen veel aandacht; fysiotherapeuten moeten niet alleen goed kunnen communiceren met cliënten, maar ook met andere zorghulpverleners. Behalve algemeen fysiotherapeuten zijn er ook gespecialiseerde fysiotherapeuten: Manueel fysiotherapeuten Kinderfysiotherapeuten Orofaciaal fysiotherapeuten Sportfysiotherapeuten Ceriatriefysiotherapeuten Bekkenfysiotherapeuten Psychosomatisch fysiotherapeuten Arbeidsfysiotherapeuten Oedeem- en oncologiefysiothera peuten Centra voor meervoudig gehandicapten Fitnessclubs Gezondheidscentra Psychiatrisch ziekenhuizen Revalidatiecentra Sportverenigingen Verpleeghuizen Ziekenhuizen Particuliere praktijken Artrose, een beroerte, COPD, etalagebe nen, astma bij kinderen, osteoporose, een hernia, de ziekte van Parkinson, reuma, rugpijn, urine-incontinentie en whiplash. Voor en na een ziekenhuisopname, bij sportblessures, bij re-integratie, etc, etc... Bijvoorbeeld: De psychosomatisch fysiotherapeut is gespecialiseerd in de behandeling van klachten die met spanning of stress te maken hebben. Ook cliënten met onbegrepen lichamelijke klachten kunnen bij deze specialistische fysiotherapeut terecht. Veel mensen hebben lichamelijke klachten die geen duidelijke medische oorzaak hebben. Vermoeidheid bijvoorbeeld, of hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen en benauwdheid. Vaak blijkt dan dat de balans tussen spanning en ontspanning, en tussen belasting en belastbaarheid verstoord is. Samen met de psychosomatisch fysiotherapeut werken de cliënten aan het herstel van die balans. De oncologiefysiotherapeut is er speciaal voor kankerpati ënten. Door hun ziekte kunnen zij bijvoorbeeld last hebben van spanningsklachten of pijn, een verslechterde conditie, vermoeidheid of verzwakte spieren. De oncologiefysiothera peut helpt patiënten die na een operatie aan het herstellen zijn, maar is er ook voor mensen die niet meer beter kunnen worden. Elke patiënt krijgt de behandeling die past bij zijn situatie. De kinderfysiotherapeut behandelt kinderen tot 18 jaar. Deze kinderen hebben problemen met hun bewegingsontwikkeling of bewegingsvaardigheden. Ze komen bijvoorbeeld licha melijk niet goed mee met andere kinderen van hun leeftijd. Daardoor kunnen ze het ook moeilijk hebben in de omgang met anderen en op emotioneel gebied: kinderen die onhandig bewegen, komen bij sporten en spelen vaak buiten spel te staan. De kinderfysiotherapeut helpt ze beter te functioneren. Ook zijn er fysiotherapeuten die zich hebben gespecialiseerd in bepaalde ziekten en aandoeningen of specifieke behandel- plaatsen. Voorbeelden daarvan zijn hart-, vaat- en longfysio therapeuten, revalidatiefysiotherapeuten, fysiotherapeuten voor mensen met een verstandelijke beperking en ziekenhuis fysiotherapeuten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38