PZC V I T A A L 66 Ik word actief geholpen te denken in de mogelijkheden die ik nog wel heb 2 3 COLUMN DE EERSTE SCHOOLDAG 2 3 Zorgkaart wijst patiënt de weg Het Lievensbergziekenhuis is een van de ziekenhuizen die een programma aanbieden waarbij patiënten tijdens chemokuren extra bewegen. Longkankerpatiënt Géraar Camphens traint iedere week en voelt zich er sterker door. Voor Géraar Camphens (56) kwam de diagnose longkan ker met uitzaaiingen dit voor jaar als donderslag bij heldere hemel. Hij? De sportieve, niet-rokende, nooit zieke poli tieman had een longtumor?! Zowel hij als zijn naasten waren diep ge schokt. Het is vijf maanden later en Camphens heeft vier grote en een kleine chemokuur achter de rug. Het zijn zware kuren en toch voelt hij zich een stuk beter dan in april, toen de diagnose werd gesteld. Dat wijt hij enerzijds aan het goede nieuws dat de tumor flink kleiner is geworden dankzij de chemo's. Maar ook aan het feit dat hij ie dere week naar het ziekenhuis komt om on der begeleiding van fysiotherapeute Sanne Geerts te bewegen. „Toen ik de diagnose had gehoord en aan de chemo moest, dacht ik dat dit het enige was dat ik nog kon doen. Ik werd inactief en ging op de bank zitten. Dat ik nu aan het bewegen ben, is een enorme eyeope- ner, en niet alleen in fysiek opzicht. Ik word actief geholpen te denken in de moge lijkheden die ik nog wel heb. Mijn been spieren die erg waren verslapt, zijn daar naast weer sterker geworden en ik merk dat ik, naarmate mijn conditie verbetert, ook sneller herstel na de chemo's." Beweging tijdens de behandeling van kan ker bestaat sinds begin dit jaar in het Lie vensbergziekenhuis in Bergen op Zoom. Het programma is mogelijk gemaakt met giften van weldoeners. Zij betalen de extra uren die fysiotherapeute Sanne Geerts maakt om twee groepen patiënten die mid den in de behandeling zitten, te begelei den. „Géraar zie ik iedere vrijdag samen met vijf andere patiënten met kanker. We gaan dan een vol uur aan de slag in de fit nesszaal en in de sportruimte, ieder in zijn eigen tempo en op zijn eigen niveau." Volgens Geerts zijn deze sessies enorm be langrijk voor de patiënten. „Iedereen weet normaal gesproken zo ongeveer wat hij qua energie op een dag aankan. Daar houd je onbewust rekening mee. Maar als je wordt behandeld voor kanker, is dit even wicht verstoord. Je hoofd wil dan van alles doen, terwijl je lijf minder aankan dan voorheen omdat het vermoeid is vanwege bijvoorbeeld chemotherapie. Soms doe je dan toch veel te veel, ga je over je grenzen heen en krijg je daarna een enorme terug slag. Door dat verstoorde evenwicht zien we inderdaad mensen inactief worden en thuis op de bank gaan zitten. Door deze mensen te stimuleren tot bewegen, vinden zij een hernieuwde balans." Behalve behoud van conditie en spier kracht, zodat je in het dagelijks leven goed kunt blijven functioneren, is dat een van de doelen: de patiënt moet leren voelen wat zijn nieuwe evenwicht is. Bij kankerpa tiënten die bezig zijn met chemo's kan dit evenwicht per week verschillen. Het pro gramma wordt hier per keer, per patiënt op aangepast. Voor Camphens geeft het zeker houvast, vertelt hij. Toen hij ziek bleek te zijn, wilde iedereen hem in eerste instan tie gaan betuttelen. Ofschoon hij daar hele maal geen zin in had, wist hij ook niet pre cies wat hij wél aankon. In de fitnesszaal leert hij goed naar zijn lijf te luisteren, zo dat hij nu wel weer weet waar zijn grenzen liggen en die ook aan kan geven. De sessies vinden ook plaats in de sport ruimte, waar in een groepje bijvoorbeeld balspellen worden gedaan. Het doel: voelen hoe je je reageert als je door een ander wordt uitgedaagd en herkennen waar je grenzen liggen. Oncologieverpleegkundige José Schelle- kens probeert patiënten op het belang van bewegen tijdens de chemotherapie te wij- zen. Soms is dat lastig, bijvoorbeeld als mensen voorheen al weinig aan beweging deden. Ook zijn ze vermoeid van de kuren en hebben ze daarom geen puf het op te pakken. „Er is meer bewijs dat mensen die tijdens hun chemotherapie bewegen min der last hebben van de bijwerkingen. Bo vendien reageren cellen door de verhoogde lichaamstemperatuur beter op de therapie, is de vermoeidheid minder en functione ren mensen beter op sociaal-emotioneel ge bied. Hierdoor gaat de kwaliteit van leven omhoog en dat willen we bevorderen." Die 'kwaliteit van leven' zit vaak in kleine dagelijkse dingen. Voor Camphens bijvoor beeld in zijn paardenliefhebberij, waarvoor hij vaak met kruiwagens sjouwde. „Door mijn ziekte viel deze taak in het dagelijkse leven weg, heel confronterend. Maar nu help ik weer mee, als ik voel dat ik ertoe in staat ben." Fitness tijdens de chemo door Moniek Hüsken Gezond Géraar Camphens Fysiotherapeut Sanne Geerts (links), ver pleegkundige José Schellekens (midden) en Géraar Camphens. foto Peter van Trijen reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33