TO©S PZC Ex-PW'er Hero Brinkman met boete toch bij politie Amsterdam De Tweede Kamer is terug van reces. Wordt het een 'hete herfst'? Drie scenario's. PZC 2 IN HET NIEUWS EINDE RECES COLOFON 1. 'Dealmakers' Rutte-ll halen soepel de kerst 2. Senaat ligt dwars: nieuwe verkiezingen 3. Kabinet haalt slalommend eind december Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS tooserihenk.nl fj£3 HULP VOOR SYRIË KOMT MOEIZAAM OP SANS EVENALS HET AANVALLEN VAN SYRIË... T: 088-0139995 DEN HAAG - Gisteren was er nog een onderwijsakkoord, vorige week al een energieakkoord en op de valreep van het weekend nog een deal met de woningcorpora ties. Het vinden van draagvlak is een talent dat Rutte-II niet ont zegd kan worden. Toegegeven, niet alles lukt met een (een onderwijsdeal met D66/GroenLinks ligt er nog niet) en niet alles is achteraf een succes (MKB Nederland had al snel spijt van het eerder gesloten sociaal ak koord) maar de ministers en staatssecretarissen van WD en PvdA slagen er wel in overeen komst na overeenkomst met 'het veld' te sluiten. De drie deals van afgelopen week komen in het rijtje van het eerder gesloten sociaal akkoord, het zorg- akkoord en het woonakkoord. Pol deren lijkt weer tot kunst verhe ven, consensus bereiken het mot to. Het is een broodnodige maar ook bemoedigende ontwikkeling voor de coalitie. Immers, als het lukt met Jan en alleman akkoord op akkoord te stapelen, moeten de oppositiepartijen in Tweede en/of Eerste Kamer wel met heel goede argumenten komen om de plannen nog te torpederen. Premier Mark Rutte stelde daar om laatst al koeltjes vast dat de af wijkende zetelverhoudingen in de Eerste en Tweede Kamer en de daarmee samenhangende zoek tocht naar meerderheden 'de nieu we politieke realiteit' zijn. De oppositie zou in tegenstelling tot Rutte eerder spreken van een nieuwe politieke illusie dan van een nieuwe realiteit. Maar hoewel veel partijen er niet om staan te springen mee te pol deren, hebben ze tegelijk weinig baat bij nieuwe verkiezingen. Al leen de PVV, 5oPlus en SP staan er goed voor in de peilingen. Zij zullen niet rouwen om een nieu we stembusgang. De SP ziet het er ook wel van komen. „De cock tail is potentieel explosief', zegt SP-fractievoorzitter Tiny Kox in de Eerste Kamer. Met een beetje moeite kun je genoeg munitie vin den om te stellen dat het kabinet dit najaar inderdaad zijn conclu sies trekt en nieuwe verkiezingen uitschrijft. „Er komen veel belang rijke voorstellen aan waarvoor nog geen meerderheid is." Het pensioenplan is er een van: Rutte dreigt een besparing van 3 miljard euro te missen. „Maar ook de jeugdzorg, het leenstelsel, de ver- huurdershefFing." De tijdsdruk is groot: veel bezuinigingen moeten op 1 januari 2014 ingaan en moe ten dus snel door de Eerste Ka mer. Daar kunnen brokken van komen. De aanstaande gemeente raadsverkiezingen zorgen ook voor extra onzekerheid. Kox: „We weten allemaal wat campagnetijd kan doen met de koers van een partij." Voor de SP zou het geen probleem zijn als het kabinet na enkele nederlagen in de Senaat het karwei opgeeft. „Nieuwe ver kiezingen zijn echt geen ramp. Stemmen kost maar een kwartier tje van iemands tijd." „Senatoren moeten niet te veel po litiek bedrijven", luidde de bood schap van WD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Halbe Zijls tra. Als de Eerste Kamer om poli tieke redenen het kabinet dwars boomt, kan de Senaat beter wor den afgeschaft, vond hij. Ook PvdA-prominent Wouter Bos mengde zich laatst in de Eer ste Kamer-discussie. De macht van de Senaat is beperkt, stelt Bos. Want Eerste Kamerfracties zouden niet tegen grote finan ciële plannen van de regering dur ven stemmen. „Wensdenken", waarschuwden getergde senatoren daarna. CDA-leider in de Eerste Kamer El- co Brinkman wijst er fijntjes op dat de nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer, WD'er Ankie Broe- kers Knol, wél vindt dat de Senaat een politiek orgaan is. De uitkomst dit najaar laat zich lastig raden. Oppositiesenatoren dreigen soms opzichtig met een njet richting een kabinetsplan, maar wijzen tegelijk ook op de mogelijkheid van een 'eigenstan dig oordeel'. Lees: de Eerste Ka merfractie kan heus anders stem men dan die van partijgenoten in de Tweede Kamer. TUssen de twee uitersten van een plan afschieten en het goedkeu ren zit wel degelijk een andere op tie: aanpassen. Zo schrapte minis ter Ivo Opstelten de registratie plicht voor prostituees na verzet uit de Senaat. De Tweede Kamer had eerder gewoon ingestemd met die plicht. Tandeloze tijgers of doorbijtende leeuwen: het kabinet moet het er mee doen. Of dat lukt, hangt af van de politieke stuurmanskunst en het wisselgeld dat beschikbaar is. De Eerste Kamer doodleuk ont binden, zoals premier Abraham Kuyper in 1904 deed toen de sena toren hem in de weg zaten, is in elk geval geen optie meer. „Hij kreeg een voorwaardelijke boete. Alleen een onvoorwaardelij ke straf kan een belemmering zijn", zegt een woordvoerder van de Amsterdamse politie. De boete van 500 euro heeft Brinkman dan ook nooit betaald. De Haarlemse politierechter legde hem in sep tember 2012 de straf op voor het bedreigen zijn van zijn buurman met een bijl. Dat speelde zich in 2010 af bij zijn boerderij in Mid- denbeemster. Brinkman heeft al tijd ontkend en verklaarde dat hij de bijl had gepakt om het hek te openen dat door zijn buurman met een slot was dichtgemaakt. De twee hadden al langer ruzie. Brinkman werkte veertien jaar als agent in Amsterdam, daarna twee jaar als buurtregisseur en vijf jaar als inspecteur. In 2006 kwam hij in de Tweede Kamer voor de PVV. Sinds maart 2011 is Brink man lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Eerst na mens de PVV en sinds 2012 als Onafhankelijke Burgerpartij. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? wvrw.pzc.nl/service of bel: 088-0139910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoorder 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Spannend wordt l door Niels Klaassen illustratie Mark Reijntjens En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* AMSTERDAM - Politicus Hero Brink man (48) is maandag weer aan de slag gegaan bij de Amsterdamse politie. Dat hij vorig jaar nog is ver oordeeld voor het bedreigen van zijn buurman, is voor zijn oude werkgever geen probleem. I Hero Brinkman: terug bij de poli tie foto Robert Vos/ANP •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee (V) www.pzc.ni/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2