Hewitt logenstraft advies om te stoppen Horner scherpt record aan 28 SPORT WK-KWALIFICATIE Kerkhove pas laat op gang beschouwing Oranje is dicht bij zesde eindtoernooi op rij. En dat is knap. Van de Wiele zegeviert bij nationalen u Over de beweegredenen van He witt zijn de meningen verdeeld. Zelf geeft hij zijn liefde voor de sport als reden op. Insiders, die zijn leven op de voet volgen, twij felen hieraan. Verkeerde investe ringen, rechtszaken en een vrouw met een peperdure smaak deden zijn fortuin in rap tempo slinken. Zijn plotselinge verhuizing naar een belastingparadijs zou even eens uit nood zijn geboren. Hewitt moest doorspelen om te kunnen genieten van een stress vrije oude dag, zo klonk het. Dat zijn echtgenote Bec Cartwright, een voormalige soapster, de Baha ma's verafschuwt en zo vaak als mogelijk afreist naar Sydney om zich op te laden, versterkt dit beeld. Het plaatste de ingreep aan zijn linkervoet in een ander per spectief. Hewitt nam bewust het risico de rest van zijn leven te moeten strompelen. Chronische artritis in zijn grote teen maakte elke stap op de baan tot een hel. Om de pijn weg te ne men werd het resterende kraak been verwijderd, het beschadigde gewricht bijgevijld. De specialist bracht een ijzeren plaat in om de boel bij elkaar te houden. De teen kon hij nadien niet meer bewe gen. Over de carrière van de voormali ge nummer één van de wereld hing een donkere wolk. De 32-jari- ge speler besloot alleen positieve informatie tot zich te nemen en werkte keihard aan zijn herstel. Met de teen, waarop zijn volle ge- ALPHEN AAN den RijN - Tennisster Lesley Kerkhove heeft maandag met moeite de tweede ronde van de challenger van Alphen aan den Rijn bereikt. De Zierikzeese num mer 251 van de wereld had drie sets nodig om Valeria Podda (667e) te verslaan. De setstanden waren 4-6,6-2 en 6-0. Kerkhove heeft veel punten te ver dedigen in Zuid-Holland. Ze haal de er in 2012 namelijk de finale. Qualifier Bernice van de Velde uit Kapelle verloor met 6-3 7-5 van Monique Zuur. In de krant van maandag stond abusievelijk dat Charlotte Bral tij dens de Kanaalrace in Vlissingen de schoolslag won en de Zeeland beker in de wacht sleepte. De winst ging namelijk naar Manon Kloosterman, in 33.58,20 minu ten. Ze eindigde ook bovenaan in net eindklassement. wicht leunde tijdens een service, leerde hij leven. Hewitt kon einde lijk structureel trainen op inhoud en conditie, iets wat de blessure hem in de periode daarvoor niet toeliet. Niettemin geloofde alleen hijzelf op een succesvolle rentree. Op de US Open, die hij in 2001 won, bewijst Hewitt zijn gelijk. Na een zege in de eerste ronde op de onbekende Amerikaan Brian Baker stuitte hij op Juan-Martin del Potro, oud-winnaar van het toernooi en nummer zes van de wereld. Hewitt verraste zijn Ar gentijnse opponent in het Arthur Ashe Stadium. Op basis van wils kracht kreeg hij hem na vijf ener verende sets op de knieën. De Australiër kon zijn geluk niet op. „Ik moest mezelf in de kleed kamer even in mijn arm knijpen om te kijken of het wel echt ge beurd was. Anderhalfjaar geleden dacht ik nooit meer een bal te zul len slaan." Zijn stekelige karakter, een han delsmerk, stak daarna de kop op. Van zijn volgende tegenstander, Evgeny Donskoy, had hij nooit eerder gehoord. „Dat zegt niets. Ik ken de helft van de deelnemers niet", zei hij grijnzend. De opmerking inspireerde de Rus niet tot grootse daden. Hewitt re kende in vier sets met hem af Na afloop meldde hij zich lang niet zeker te hebben gevoeld. De partij tegen Del Potro had hem emotio neel afgevlakt. „Gelukkig kwam ik langzaam maar zeker in mijn spel. Ik slaagde erin mezelf op te peppen na die enorme 'high'." Vandaag treft Hewitt in de vierde ronde Mikhail Youzhny, van wie hij in de loop der jaren meer won dan verloor (5-1). De winnaar van de ontmoeting treft vrijwel zeker Novak Djokovic in de kwartfinale. Hewitt laat zich niet gek maken, al is hem er alles aan gelegen de 31-jarige Rus te verslaan. Dan mag hij andermaal in het hoofdstadion spelen, tegen de beste tennisser van het moment. „Ik besef me goed, dat zoiets een enorme eer is. Op mijn leeftijd weet je dat het zo maar de laatste keer kan zijn." NOORDWIJK - Terwijl het Neder landse clubvoetbal met een rood gezicht van schaamte zich strom pelend door Europa beweegt, vaart ons 'vlaggenschip' trots en in volle vaart richting Brazilië. Als Oranje vrijdag in Estland koers houdt, kan het Nederlands elftal een paar dagen later in An dorra de champagne laten knal len. „En dan hebben wij ons als eerste land in Europa' gekwalificeerd", merkt bondscoach Louis van Gaal fijntjes op. Met andere woorden: zo slecht is het in zijn ogen nog niet gesteld met het Nederlandse voetbal. „We zijn nog steeds de nummer vijf van de wereld." Te midden van de daling van de clubs op de Europese ranking rust het bouwwerk Oranje nog stevig op z'n fundament. Door geen storm kapot te krijgen, zo lijkt het. Stevig verankerd in de histo rie en klaar voor de toekomst. Het Nederlands elftal geeft de voetbalnatie in verwarring weer wat kleur na een zomer vol decep ties. Voetbal draait voor een deel ook om aanzien. Jonge Europese talenten willen nog steeds in de eredivisie beginnen, omdat ons voetbal een bepaalde reputatie heeft. En daarin spelen de succes sen van Oranje een grote rol, ze ker nu de clubs niet meer mee kunnen met de internationale top. In Nederland vinden we het al bijna vanzelfsprekend dat Oranje erbij is op een groot toernooi, maar soms is het wel eens goed om te beseffen dat dat best een bijzondere prestatie is. Kijk maar eens naar het gehannes van de Belgen de laatste jaren en de eufo rie die er in het land is ontstaan nu de Rode Duivels met een unie ke generatie Brazilië in zicht heb ben. In de poule van Oranje zitten ook Roemenië en Tbrkije en die natio nale competities zijn zeker niet minder dan de eredivisie. We we ten allemaal hoe het Vitesse on langs is gegaan tegen het beschei den Roemeense Petrolul. En Ajax, Op 48 tellen werd de Italiaan Vin- cenzo Nibali maandag tweede, enige tijd later gevolgd door de Spanjaard Alejandro Valverde. Ni bali, die inmiddels als topfavoriet geldt voor de eindzege, staat ook tweede in het algemeen klasse ment. De Ier Nicolas Roche is der de, Valverde vierde. De Nederlandse kopmannen van Belkin moesten opnieuw veel tijd toegeven. Laurens ten Dam kwam als 25e over de streep op een kleine vier minuten van Hor ner. Bauke Mollema, die zich in Spanje in vorm wil fietsen voor het WK, kwam op meer dan twin tig minuten achterstand binnen. De Pool Tomasz Marczynski van Vacansoleil-DCM bleef als laatste van een vroege vluchtgroep voor op. Pas vijf kilometer onder de top werd hij ingelopen door een select groepje, waarna Horner er vandoor ging. De Amerikaan is al beroepsrenner sinds 1996 en boek te de meeste successen in zijn va derland, al won hij in 2010 ook de Ronde van het Baskenland. Dolgelukkig was Horner met zijn hernieuwde succes in de Vuelta, die na de rustdag van vandaag vrijwel geen vlakke kilometer meer telt. „De renners van Movi- star reden sterk, maar Fabian Can- cellara heeft op de voorlaatste klim geweldig werk voor mij ver richt", vertelde hij. „Nibali ging op de slotklim het tempo versnel len om de groep uit te dunnen. Ik deed hetzelfde, maar dacht ook wel aan de ritzege." De Italiaan, eerder dit jaar al win naar van de Giro, had er geen pro bleem mee dat Horner de dag prijs en een aardige marge op streek. „Ik ben tevreden over het verloop van deze zware rit", sprak de kopman van Astana. de alleenheerser van de laatste ja ren in Nederland, was vorig sei zoen kansloos tegen Steaua Boeka rest. Dat Oranje opvallend simpel door de poule is gerold, is dan ook een compliment voor alle betrokke nen. Het ging soms niet zonder geluk en het elftal is lang geen we reldtop, maar uiteindelijk valt er op de koppositie niets af te din gen. Met de definitieve plaatsing zal zelfs de altijd zo zelfverzekerde Van Gaal opgelucht adem halen. Zijn Oranje was in 2002 immers voor het laatst niet actief op een groot toernooi. En die afgang kleeft nog steeds aan hem, als een hardnekkig vlekje op een mo dieus kostuum. Dat het Nederlands elftal, dat al 28 WK-kwalificatieduels ongesla gen is, in de komende twee wed strijden het ticket gaat veiligstel len, daar twijfelt eigenlijk nie mand meer aan. Oranje won alle zes voorgaande duels in de groep en heeft zeven punten voor sprong op nummer twee Roeme nië, dat vrijdag thuis de nummer drie Hongarije ontvangt. Het moet dan ook wel heel raar lopen wil Oranje volgende week dins dag in het Estadi Comunal in An dorra niet voor de zesde keer op rij een eindtoernooi binnenstap pen. In het oog van de storm is dat iets om te koesteren. ORP-LE-GRAND/HOREBEKE - Motor crosser Jordi van de Wiele uit Sint Jansteen is in het Waalse Orp-le- Grand tijdens een kampioenswed strijd van de Belgische Motor- bond (BMB) bij de MX 2 natio nalen eerste geworden. Mark Boot uit Burgh-Haamstede kwam bij de MX 1 inters in een veld van louter GP-rijders tot een twintigste plaats. In de eerste manche bleef hij puntloos, in de tweede manche pakte hij met een zestiende plaats nog vijf punten. Gian Scheele uit Zaamslag ligt bij de Belgische Motorcross Liefheb bers Bond (MCLB) nog op titel- koers. In het Oost-Vlaamse Hore- beke legde hij in zijn klasse de MX 2 nationalen beslag op de tweede plaats in het dagklasse ment. Hij werd ook in beide man ches tweede. Bij de MX 2 junioren werd Dee-Jay Bijvank uit Terneuzen tweede in de dagklassering achter Arne Dierckens. door Geert Langendorff NEW YORK - Zes vooraanstaande chirurgen raadden hem aan te stop pen met het spelen van professio neel tennis. Lleyton Hewitt, koppig als een ezel, sloeg hun advies in de wind en ging op zoek naar een hem welwillende arts. Zijn missie slaagde, waarna hij onder het mes ging voor een ingrijpende operatie aan een voet. Anderhalfjaar later staat de Australiër op de drempel van de kwartfinale van de US Open. Nederlands elftal is niet kapot te krijgen door Leon ten Voorde GUEJAR SIERRA - De tijd heeft geen vat op Chris Horner. Dat bewees de Amerikaan maandag met zijn tweede ritzege in de Ronde van Spanje. Eerder was de 41-jarige ren ner van RadioShack-Leopard al de oudste ritwinnaar ooit in een grote ronde geworden. Dat record stelde hij in de tiende etappe bovenop de Alto Hazallanas na een loodzware bergrit nog iets scherper. Horner nam meteen ook de leiderstrui over van de Spanjaard Daniel More no. AMU Chris Horner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28