ZEELAND 25 Oosterscheldeweken wordt gehou den. De eerste in 2008 ging over de vraag hoe de Oosterschelde ge koesterd kan worden. De tweede in 2010 leverde 25 ideeën op en de ze conferentie moet verder gaan en ingaan op de praktijk en de aanpak van de ideeën en aanbeve lingen. De mensen van het Natio naal Park willen de problematiek van de zandhonger bij een breed publiek onder de aandacht breng en. Daarom is ook aan scholieren gevraagd de zandhonger in beeld te brengen. Die zullen dat presen teren op de conferentie. Een ander puntje van zorg voor Wilco Jacobusse is de hoge sterfte onder bruinvissen. De vraag is wat die sterfte veroorzaakt. Een mogelijkheid is voedselgebrek. Daar wordt momenteel onder zoek naar gedaan, onder andere door de stichting Bruinvis. Dat de Oosterscheldeweek na vijf jaar een begrip is geworden blijkt volgens Jacobusse ook uit het feit dat zich spontaan mensen mel den met activiteiten. Hij is dan ook blij dat er weer een aantal nieuwe evenementen aan het pro gramma toegevoegd is. Een van die nieuwe evenementen is het zeilevenement 'De 8 uren van de Oosterschelde'. Deelne mers aan deze tocht bepalen zelf vanuit welke van de vier start plaatsen ze vertrekken: Krabben- kreek, De Val, Zandkreek of Berg se Diepsluis. De deelnemers kie zen een route op basis van de op gegeven rakken. Ieder rak mag maar twee keer gevaren worden. De uitdaging is zoveel mogelijk mijlen te varen en exact om 18.00 uur te finishen in Sint Annaland. Via de website www.8uren.nl is meer informatie verkrijgbaar. De opening zaterdag 7 september wordt ook een happening met de Goese Sasdag. MEC De Bevelan- den en IVN afdeling Zeeuwse Del ta tekenen voor de organisatie en duiken allerlei objecten uit de Oosterschelde op die in aquaria worden gedaan. Verder is er een ouderwetse zwemles, omdat veel Goesenaren vroeger zwemles heb ben gekregen bij het Goese Sas. Die dag is er ook een wandeltocht in Sint-Maartensdijk, georgani seerd door de Oosterschelde Trap pers. Verschillende bedrijven in de Oos- terschelderegio zetten de deuren open, zoals het aaskweekbed rijf Topsy Baits (11 september), de oes- terij in Yerseke (vanaf maandag 9 september) en een excursie naar Zeeuwse zaligheden in Wissen- kerke (11 september). Verder zijn er (natuur)vaartoch- ten vanuit verschillende havens en vaartochten die met fietstoch ten gecombineerd worden. Er kan gezeild worden naar hongerend zand, kinderen kunnen op Neel- tje Jans snorkelen, er zijn moge lijkheden om te kajakken, er is een zeehondensafari en bezoe kers kunnen Colijnsplaat ontdek ken. Het volledige programma is te vinden op de website www.ontdekdeoosterschelde.nl DINSDAG 3 SEPTEMBER 2013 r onze vingers glippen I fotografie Marcelle Davidse, Lex de Meester, Willem Mieras, Thom van Amsterdam en Dirk-Jan Gjeltema. Nog zo'n uniek beeld in de Oosterschelde, de sepia's. Snorkelen tijdens de Oosterscheldeweek. Verscholen strandjes aan een enorme waterplas. Er is ook ruimte voor economische activiteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25