Ik wilde eerst overleg1 De werkelijkheid was anders Laatste eer ZEELAND 19 commentaar in het opgraven van stoffelijke res ten. Zodra het DNA is afgenomen wordt door het NF1 een DNA-pro- fiel opgesteld. Het duurt ongeveer twee maanden voordat alle profie len zijn opgesteld en zijn opgeno men in de databank Vermiste Per sonen. Ondertussen hopen alle betrokke nen bij dit project dat naaste fami lieleden van vermiste Rampslacht offers (zussen, broers, kinderen, kleinkinderen) DNA willen af staan. Dit gebeurt door wangslijm af te nemen. „En dat gebeurt op Schouwen. Dat kan op het politie bureau maar het kan ook thuis, heel discreet zodat niemand daar iets van merkt", zegt Irma Schijf van het Landelijk Bureau Vermis te Personen. Ook dit DNA wordt ingevoerd in de databank vermis te personen. „En dan hopen we natuurlijk op een match. Zodra we een match hebben wordt de fa milie geïnformeerd. Vervolgens kan de familie zelf beslissen of het huidige graf intact blijft, of de persoon wordt herbegraven, of dat er misschien een andere steen op het graf moet komen." Het project begint van 10 tot 12 september in Serooskerke. Daar worden 16 graven geopend. Op 16 en 17 september worden twaalf stoffelijke resten in Haamstede en een in Zierikzee opgegraven. De- De Ramp neemt in onze sa menleving nog steeds een hele belangrijke plek in", zegt burgemeester Gerard Ra- belink. „Dat merk ik bij iedere herdenking en ook heel vaak in gesprekken die ik heb met oudere inwoners." Anderhalf jaar geleden werd hij benaderd voor het project vermis te personen. De burgemeester moet toestemming geven voor het opgraven van stoffelijke'over schotten. „Ik heb niet direct ja ge zegd. Ik wilde eerst overleggen." Hij stelde een klankbordgroep in met daarin een predikant en be trokken inwoners. „Voor mij was het advies van de klankbordgroep cruciaal", zegt hij. De klankbord groep is verschillende keren bij el kaar geweest en nadat de groep een positief advies gaf, kon Rabe- link groen licht geven aan het Bu reau Vermiste Personen. „En nu kan een onbekend slachtoffer een naam krijgen." Hij zegt zich zeer bewust van te zijn van de gevoeligheden rond het openen van graven, met name in Gereformeerde en Oud-Gere formeerde kringen. „Ik heb hier over ook uitgebreid gesproken met mensen uit deze groep. Maar ik heb te maken met het alge meen belang én de tijd en dat was voor mij-doorslaggevend." ze onbekende doden zijn geen slachtoffers van de Watersnood ramp. Van 23 tot 25 september worden de negen graven in Nieuwerkerk en zeven graven in Ouwerkerk ge opend. worden betaald. Ook stelt de com missie vast dat er tijdens zakelijke bijeenkomsten, ook 's middags, flink alcohol werd gedronken. Die hoeveelheid lijkt in strijd met het bestuurlijk belang dat met een eten tje gediend moet worden, aldus de vijf rapporteurs, allen raadsleden. De commissie constateert dat het niet controleerbaar meer is of een aantal declaraties van Damen wel in het belang was met van de ge meente. De ex-wethouder zit ziek thuis en wilde de commissieleden niet ontvangen. Wel heeft hij hun vragen per mail beantwoord. Com missielid Jan Casteleijn (VVD) noemde het opmerkelijk dat Da- men wel tijd vrij maakte om Om roep Zeeland thuis uitgebreid te woord te staan. Damen heeft beloofd dat hij ruim tien mille zal terugbetalen aan de gemeente. Daar komt nog een be drag bovenop, onder meer van on rechtmatig gedeclareerde hotel kosten. In totaal heeft de commis sie 15.000 euro aan onrechtmatige declaraties, met name herinrich tingskosten, boven water gehaald. Ingediende declaraties worden via de website openbaar gemaakt Dat bedrag komt bovenop de 60.000 euro aan de reeds bekende declaraties. Overigens krijgen col legeleden bovenop hun salaris maandelijks een vaste onkosten vergoeding van zo'n 600 euro. De commissie constateert verder dat burgemeester René Roep en wethouder Damen eikaars declara ties tekenden zonder dat er een ambtelijke controle was naar de bestuurlijke rechtmatigheid. Vol gens de burgemeester is het aan het bestuur om te oordelen of een declaratie in het belang van de ge meente is. Dat kan volgens hem niet gedaan worden door ambte naren. Van Dalen vertelde dat de commissieleden van medewer- Executieverkoop Belastingdienst Voor Schouwse fami lies die sinds 1953 geen duidelijkheid hebben over het lot van verwanten, breekt een spannende en verdrietige tijd aan. Binnenkort is er een kans dat een DNA-vergelijking ein delijk uitsluitsel biedt. Mis schien is een tot nu toe niet-geidentificeerd slachtoffer het vermiste familielid. Mis schien komt de kans haar of hem alsnog de gepaste eer te betonen. Wie het verleden wil laten rusten, mag dat ook. Het onderzoek is gelukkig geheel vrijwillig. Het opgraven van onbekende slachtoffers van de Ramp zal overal in Zeeland oude won den openrijten. Dus de actie van het Bureau Vermiste Perso nen vergt een hoge tol. Maar duidelijkheid over het lot van een familielid is veel waard. In de verwerking van de traumati sche gevolgen van de Ramp is het goed als het verhaal van een mens eindigt met een graf en een gedenksteen in plaats van met de veronderstelling dat de dierbare door de zee is verzwolgen. En de slachtoffers verdienen een herkenbaar graf in plaats van een anonieme steen waar men onwillekeurig aan voorbijloopt. kers bij de Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG) en andere gemeenten te horen kregen dat ze nog nooit van een dergelijke be stuurlijke toets hadden gehoord. Hij bracht ook naar voren dat bin nen het Vlissingse stadhuis geen duidelijke regels zijn voor een der gelijke toets. De commissie komt met een reeks aanbevelingen. Om te begin nen moet er een duidelijke proce dure komen voor het declareren. De bestuurlijke toets moet wor den verankerd in een gedragscode en alle restaurantnota's moeten door de indiener zelf worden voorgeschoten. En er moet een ge dragsregel voor alcohol komen. In het artikel over de vrouw die haar bulldog zou hebben opge hitst (vrijdag 30 augustus) staat een fout. Volgens het Openbaar Ministerie in Den Bosch is het onjuist dat de vrouw is belaagd door een dronken man. Hij heeft geen aanleiding gegeven voor het incident. DINSDAG 3 SEPTEMBER 2013 Een opname van Kerkwerve, gemaakt na de Ramp. foto PZC naar een match De burgemeester van Schouwen-Dui- veland en vertegenwoordigers van het Nederlands Forensisch Instituut en de politie Landelijke Eenheid zijn vanavond in het gemeentehuis aan wezig om uitleg te geven over het project ledereen die een vraag heeft of alleen even wil praten is welkom in het gemeentehuis vanaf 19.30 uur. Het adres is: Laan van Saint Hi- laire 2 Zierikzee. I Gerard Rabelink Aanbeveling rapport Vlissingen Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn te Middelburg, d.d. 29-08- 2013 blijkt, dat t.v.v. R.H. van Doorn, wo nende te Middelburg, is gedagvaard HENDRIK VAN ESSEN zonder bekende woon- of verblijfplaats, om op woensdag 18-12-2013 om 10.00 uur, niet in persoon maar vertegenwoordigd door een advo caat. te verschijnen ter terechtzitting van de rechtbank Zeeland-West-Brabant, loca tie Middelburg, gehouden wordend in het Gerechtsgebouw aan de Kousteensedijk 2 Middelburg. Bij dit exploot, waarvan Hendrik van Essen een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, wordt o.m. ge- eist veroordeling tot betaling van een som geld. GGN Dam 2 4331 GJ Middelburg 088 - 3314700 Westsingel 132 4461 DR Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19