Slaven zijn we, blije slaven' 'Nieuwe regels en verkiezingen' 'In mij zit veel onvrede' 'Hier werkt het overal hetzelfde' Dagelijks roepen de monstranten in Bul garije om een nieu we politiek. Ze wil len afrekenen met corruptie en apa thie. Voor morgen is een massademon stratie gepland. 10 VERDIEPING MASSADEMONSTRATIE De geest is uit de fles in Bulgarije. Demonstran ten maken zich op voor een massademonstratie morgen, als het parle ment terugkeert van re ces. Voor veel Bulgaren heeft de hele politieke klasse gefaald in de 25 jaar sinds de val van het communisme. De huidige golf demonstraties begon in juni, toen de regering een controversiële mediamagnaat benoemde als hoofd van de veiligheidsdienst. Dit soort vriendjespoli tiek is schering en inslag, maar leidde deze keer tot een opstand. Nadat 20.000 mensen betoogden, trok de regering de benoeming in. Dat kon het tij niet meer keren. Een los verband van burgers, van de meest uiteenlopende politieke kleur, weet sinds dien elke dag demonstranten op de been te brengen. Zij zien zichzelf als de eerste gene ratie burgers, die het land uit zijn apathie willen schudden en afrekenen met corrup tie. Er is wat hen betreft een compleet nieu we politiek nodig; te beginnen met het ver trek van de huidige regering. Door deze frontale aanval op de gevestigde orde kraakt het politieke systeem in zijn voe gen. Voorlopig wordt de kloof tussen straat en staat alleen maar dieper. De regering negeert de protesten. Contro versiële benoemingen gaan gestaag door. Ook de belangrijkste oppositiepartij, de centrumrechtse Gerb van oud-premier Bo- risov, lijkt zich geen raad te weten met de volkswoede. Die richt zich net zo hard te gen Borisov als tegen de socialistische rege ring. Een groep ontevreden Gerb-leden is inmiddels een eigen partij begonnen. 'Europa' ziet de politieke chaos bovenal als een interne gelegenheid voor Bulgarije, maar dat betekent niet dat Brussel geen par tij kiest. Tijdens een bezoek aan Bulgarije vorige maand zorgde eurocommissaris Vi- viane Reding voor ophef door uitgebreid te praten met demonstranten, terwijl ze de re gering links liet liggen. „Mijn sympathie ligt bij de Bulgaarse bur gers die op straat demonstreren tegen cor ruptie", vertelde ze enthousiaste toehoor ders. Het kwam haar op heftige kritiek van de Bulgaarse regering te staan. Niemand twijfelt er aan dat het land afste vent op nieuwe verkiezingen, de tweede binnen een jaar. De grote vraag is of er ie mand opstaat die de steun van de demon stranten kan krijgen. Verscheidene liberale splinterpartijen heb ben inmiddels de handen ineengeslagen in een poging de demonstranten een geloof waardig alternatief te bieden. Dat zal moei lijk worden. Goede voornemens hebben de demonstranten inmiddels genoeg gehoord. Jurii Jordanov (52) Ondernemer in de distributiesector We herhalen de geschiedenis: 23 jaar terug hadden we, met de val van het communisme, dezelfde dromen en verwachtingen. Nu zien we dat de mensen die toen onze lei ders waren ons letterlijk verkocht heb ben. Wij leven met 20 tot 100 euro per maand maar zijn toch blij. Slaven zijn we, blije slaven. Maar ik haat de macht hebbers niet, zij haten mij. Ze zien ons als materiaal, als slaven die voor hun diensten moeten verrichten. Geloof me: hier is het kwaad aan de macht. Maar het straatbeeld is hier aan het wijzigen. In het begin waren het de jonge moraalrid ders en revolutionairen. Nu zie je dat ouderen meelopen en zelfs gehandicap ten, zij worden genegeerd in Bulgarije. Het proces wordt steeds breder gedra gen. Ik ben er zeker van dat dit het begin punt is van een lange periode van veran deringen in Bulgarije." Vesselin Gurdjev (78) gepensioneerd De dingen hier moeten verande ren. Het liefst zou ik hebben dat wijzigingen beginnen bij het juri dische systeem, bij ons gerechtshof dat volledig corrupt is. Mensen die slechts een klein vergrijp hebben gepleegd, wor den zonder pardon veroordeeld tot vijf tot tien jaar cel en de grote schurken ko men weg zonder berechting. Ik demon streer ook omdat ik wil helpen bij de tot standkoming van een nieuw en democra tisch Bulgarije. Gezondheidszorg en on derwijs moeten naar Europees niveau. Het is noodzakelijk om nieuwe regels en nieuwe verkiezingen te krijgen. We moe ten eindelijk in Europa zien te komen. We staan al aan de grens, maar zijn er nog niet. Vele jaren zijn nodig. We zullen nooit het meest ontwikkeld land zijn. Maar een gemiddeld ontwikkeld land, dat mee kan met de rest, kunnen we denk ik wel worden." Gergina Mermerska (61) kunstenares Het is een eigen overtuiging dat ik als eervolle Bulgaar moet laten zien dat wat hier gebeurt, niet meer kan. We zijn het aan onszelf ver plicht en aan alle Bulgaarse kinderen in het buitenland, zodat zij terug kunnen komen om hier iets voor het land te bete kenen. Zodat wij ook op Europees niveau iets kunnen voorstellen. In mij zit veel onvrede over het feit dat veel mensen zijn weggetrokken. Mijn broer is met zijn familie en twee prachtige kinderen naar Australië. Hen niet zien, doet mij veel pijn. Je hoeft overigens geen politi cus te zijn om te weten dat iedere rege ring rekening moet houden met het volk. Wat van belang is om te zeggen, is dat de ze regering dit vreedzame karakter ont beert. Ik denk dat ze juist onder de in druk zullen zijn omdat wij rustig en goedlachs zijn. Dit goede kan hen niet ontgaan." Dimitar Stefanov (31) business consultant Ik ben niet blij met hoe Bulgarije zich heeft ontwikkeld. Specifiek de laatste twee of drie regeringen hebben wei nig goed gedaan voor het volk. Voorna melijk hebben ze zichzelf en hun vrien denkringen verrijkt. Een zuivere vorm van nepotisme, maar belangrijker voor mij persoonlijk is nog het proces van aan bestedingen." „In de praktijk kun je geen zaken doen met de regering zonder iemand smeer geld te geven. Niet alleen de centrale re gering maar ook lokale regeringen in Var na en Plovdiv werken zo. Hier werkt het overal hetzelfde: als er geen steekpennin gen in het spel zijn, weten ze meestal van tevoren al wie de aanbesteding gaat winnen. Sommige mensen worden hier door dus ongelooflijk rijk en anderen worden er juist zeer arm door." Druk loopt razendsnel op in snelkookpan Bulgarij e door onze correspondent Joost van Egmond foto's en interviews René Castelijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10