Geloof in Allah, niet in het Westen 6 BUITENLAND SYRIË Obama moet nu het Congres overtuigen van plan B, na het bombardement. ACHTERGROND WASHINGTON - Uitstel van de voor genomen afstraffing van het Syri sche bewind is geen afstel, maak te de Amerikaanse president Ba- rack Obama duidelijk in zijn ver klaring van zaterdag in de tuin van het Witte Huis: „Vergis je niet, de implicaties hiervan (het vergassen door het Syrische leger van 1.400 mensen in Damascus) overstijgen chemische oorlogsvoe ring." De president zocht alvast steun bij Congresleden die zich volgende week moet uitspreken over het antwoord van de Verenig de Staten op de laatste gruwelda- Obama's boodschap was im pliciet ook gericht aan Iran, Noord-Korea terreurnet werk al-Qaeda De grote angst is de onvoor spelbaarheid van de gevol gen. Hoe reageren de bond genoten van al-Assad? den van het regime van president al-Assad. Obama wierp zich op als een soort universeel geweten: „Als we geen aansprakelijkheid kunnen opleggen voor deze af schuwelijke daad, wat zegt dat dan over onze vastbeslotenheid om op te staan tegen anderen die internationale regels schenden? Regeringen die ervoor kiezen kernwapens te fabriceren? Terro risten die biologische wapens ver spreiden? Legers die volkeren moord plegen? We kunnen onze kinderen niet grootbrengen in een wereld waarin we geen ge volg geven aan de dingen die we zeggen, aan de verdragen die we onderteken, aan de waarden die bepalen wie we zijn." Niets doen is geen optie bij misda den tegen de menselijkheid. Oba ma's boodschap was impliciet ook gericht aan Iran, Noord-Korea en degenen die het terreurnet werk al-Qaeda steunen. Om een herhaling van het gifgasdrama en erger te voorkomen dient een strafexpeditie met tomahawk kruisraketten ook de nationale veiligheid van de Verenigde Sta ten, zo is de theorie. De president weet ondertussen dat veel Congresleden grote be denkingen hebben tegen elk nieuw militair avontuur. Ook de kiezers van Republikeinse afge vaardigden staan niet te springen om in Syrië te interveniëren na de duurbetaalde oorlogen in Irak en Afghanistan. De Amerikanen hebben genoeg body bags gezien. Niettemin verwachtte een rege ringsfunctionaris van het Witte Huis dat het Congres toch zou in stemmen met een beperkte aan val op Syrië. Afgevaardigde Tom Cole uit Okla- Obama's rode lijn gevolg zou vin den. „Wat voor geloof moeten we hieraan hechten? In de jaren tach tig gebruikten de Irakezen gifgas tegen de Iraniërs. Dat was geen ro de lijn voor Amerika. Daarna ge bruikten de Irakezen gifgas tegen hun eigen Koerdische bevolking. Dat was toen ook geen rode lijn. Obama heeft nu wel een rode lijn getrokken, zonder echt na te den ken over de consequenties." Cole, en ook ander Congresleden, willen vooral van de president ho ren wat er gebeurt na een vergel dingsbombardement. Wat gebou- BAB AL-SALAMA - Mustafa Sabah weet het allemaal niet meer. Aan de Turkse kant van de grens met Syrië, op een plek die Bab al-Sala- ma wordt genoemd, heerst vooral twijfel. Een dag eerder dacht Sa bah nog dat Amerika binnen een paar uur 'de hond Bashar al-Assad zou aanvallen'. „Nu gebeurt er voorlopig niets." Bab al-Salama betekent 'Poort van de Vrede'. Maar alles wat je hier om je heen ziet heeft te maken met oorlog. Overal Syrische vluch telingen die met hun schamele be zittingen in de berm rondhangen. Mannen met koffers, vrouwen met zakken voedsel. Kinderen lo pen hand in hand in groepjes om elkaar niet kwijt te raken. Een der tiger draagt een baby in een mandje. Ze is pas een maand oud en heet Fatima, zegt de vader, ter wen in puin gooien, is vooral een symbolische actie. „What comes after this?" vroeg Cole zich na mens velen af. Zelf wist hij nog niet of hij een militaire actie zou steunen. De grote angst is de onvoorspel baarheid van de gevolgen. Hoe reageren de bondgenoten van al-Assad? Wat doen Rusland, Iran of de Libanese Hezbollah? Accep teren zij Obama's toelichting dat het er bij een kortstondig kruisra- ket-strafoffensief niet om gaat het Syrische regime te verjagen? De Syrische oppositie heeft al la- wijl hij haastig naar z'n familie loopt. Het Turkse leger is zicht baar paraat met legertrucks. De Turkse politie surveilleert. Eén kilometer verderop ligt Syrië. Rebellen van de Syrische opposi tie hebben de grens in handen. Zij en de vluchtelingen zijn alle maal vóór internationale interven tie en hopen dat hun vijand wordt verzwakt door Amerikaan se en Franse raketten. Die kruisra ketten zullen alleen regeringsge- bied treffen, geen doelen in terri torium van de oppositie, zo weet men. „Het is zo'n uitzichtloos conflict", zegt Nuria (20) die met haar fami lie net uit Syrië is aangekomen. Ze woonden in regeringsgebied, dus het leek haar familie verstan dig om twee weken buiten Syrië te verblijven en dan wellicht te rug te keren. Maar nu de aanval len zijn uitgesteld, weet ze ook niet meer wat ze moet doen. Nu- ten weten een Amerikaanse lucht aanval te zullen begeleiden met een grondoffensief, zodat de situa tie op het strijdtoneel wel dege lijk kan wijzigen. „Probleem is dat er in het Mid den-Oosten altijd wel iemand is die iets onberekenbaars en stoms doet", aldus een commentator. Ook dat moet president Obama voorzien in zijn uitleg aan het Congres. Genoeg terroristische or ganisaties staan president al-As sad ten dienste voor een vergel dingsaanslag tegen het Westen, waar ook ter wereld. ria: „We hebben nauwelijks geld, en het huren van een huis in Tur kije is duur. Wellicht dat we maar gewoon morgen terugkeren naar Syrië en hopen dat het goed af loopt." Abu Faras, een aanhanger van het Vrije Syrische Leger, is 'totaal te leurgesteld' dat de militaire inter ventie voorlopig niet doorgaat. „Wat kan ik tegen de mensen hier zeggen?" roept hij vertwijfeld uit, „We hebben iedereen twee jaar lang verteld dat de wereld ons zal helpen, en nu gaat de aanval te gen al-Assad wellicht niet door." Volgens hem zullen alleen extre mistische groepen als al-Qaeda en hun verschillende medestan ders hier profijt van hebben. Die roepen de hele tijd: 'Geloof niet in het Westen, geloof alleen in God'. „Veel Syriërs zullen nu zeggen dat al-Qaeda gelijk heeft, want het Westen doet toch niks", mop pert Abu Faras. Wat doen we na de bom? door Bob van Huët door onze correspondent Harald Doornbos Een vrouw maakt gasmaskers in een fabriek in Israël. Zowel Syrië als bondgenoot Iran heeft gedreigd dat ze Israël zullen aanvallen als de VS en westerse bondgenoten zich aan een strafoperatie in Syrië wagen. De gasmaskers vinden dan ook gretig aftrek, foto Abir Sultan/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6