f Kabinet hamert op 'eigen oordeel' discriminatie op de werkvloer BINNENLAND 5 (6 De grootste straf voor Assad is het wegvallen van een bondgenoot 6i Dit is een enorme trendbreuk. Obama opereert bedachtzaam De regering wil het bewijsmateri aal van de VS eerst bestuderen en hamert nog steeds op de route via de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties. Ook na toespraken van de Ameri kaanse president Obama en zijn minister van Buitenlandse Zaken John Kerry afgelopen weekeinde over de Amerikaanse bewijzen te gen Assad hecht het kabinet aan een 'eigen oordeel'. Dat kan pas gevormd worden als feiten (bij voorbeeld de uitkomsten van het VN-onderzoek ter plekke) en be wijzen (ook de aanvullende infor matie van Amerikanen) bekend en gedeeld worden. Voor de VS staat vast dat Assad 21 augustus gifgas heeft gebruikt te gen zijn eigen burgers. Daarbij kwamen volgens de Amerikanen zeker 1429 mensen om het leven. Vrijdag en zaterdag hielden Kerry en Obama toespraken waarin ze verklaarden dat er tot actie overge gaan kan worden. Wel wordt in stemming gevraagd van het Con gres dat 9 september terugkeert van reces. De keuze van Obama om te wach ten op parlementaire instemming is opmerkelijk, vinden meerdere Kamerleden. PvdA'er Michiel Ser- vaes: „Dit is een enorme trend breuk. Obama opereert bedacht zaam, dat waardeer ik. Afgezet te gen zijn voorganger kun je stellen dat het de schaker versus de cow boy is." WD-Tweede Kamerlid Han ten Broeke: „Obama vraagt het eigen Congres toestemming voor een beslissing die hij al heeft geno men." SP-Kamerlid Harry van Bommel noemt de stap 'een op maat naar een nee': „Dat is goed: militair ingrijpen lost in Syrië niets op. De diplomatieke route verdient alle energie. De grootste straf voor Assad is namelijk niet een flink aantal raketten op zijn gebouwen. Het wegvallen van een bondgenoot als de Russen, dat doet hem wel pijn." PvdA'er Servaes: „De extra tijd kan positief uitpakken. Er kun nen meer feiten komen en er kan geprobeerd worden, bijvoorbeeld tijdens de G20 later deze week, om Rusland toch om te krijgen." De PvdA wil nog niet vooruit lo pen op een eventuele Amerikaan se militaire actie zonder VN-man- daat of aanvullende feiten. „Om een actie dan te beoordelen moe ten we kijken naar de nieuwe si tuatie: wat zijn de feiten op dat moment en welke inspanningen zijn allemaal geleverd in de tus sentijd." WD-Kamerlid Ten Broeke ziet dat Obama, en eerder de Britse premier David Cameron, in hun opmerkelijke zoektocht naar parle mentaire 'rugdekking' geplaagd worden door het 'Irak-spook'. „We moeten oppassen dat politi ci, zoals men vroeger zei over ge neraals, niet de vorige oorlog gaan overdoen. Want de gebruikers van chemische wapens zijn dan de lachende derde. De lessen van Irak zijn belangrijk, maar als dat betekent dat een wreed regime ge woon kan doorgaan, is dat geen stap vooruit." Beide regeringspartijen zien in de blokkade door Rusland en China opnieuw aanleiding om de inter nationale werkwijze te herzien. Temeer omdat de VS nu ook heeft laten merken erg weinig ver trouwen te hebben in de VN-rou- te, is het volgens Michiel Servaes (PvdA) tijd om de samenstelling van de Veiligheidsraad, evenals het gebruik van veto's, onder de loep te nemen. „Het belangrijkste land van de EU bijvoorbeeld - Duitsland - behoort niet tot de permanente leden. En India, het land met bijna het grootste aantal inwoners ter wereld, is daar even min onderdeel van." dewerkers die net moeder zijn ge worden, het niet altijd even mak kelijk hebben op het werk. Zo zou zwangerschap leiden tot het afket sen van zowel promotie (25 pro cent) als verlenging van het con tract (ook 25 procent). Volgens voorzitter Laurien Koster van het College voor de Rechten van de Mens geeft de enquête aan dat werkgevers het probleem (nog) niet zien. „Werkgevers zeg gen over het algemeen geen grote problemen te hebben met zwan gerschap op het werk. Toch horen we nu direct vanaf de werkvloer dat managers in grote mate nega tief reageren tegenover zwangere vrouwen." Ondanks de forse toename van het aantal meldingen van zwan gerschapsdiscriminatie leidt dit niet tot meer veroordelingen. Vo rig jaar hadden 27 zaken over zwangerschapsdiscriminatie 17 veroordelingen tot gevolg. In 2011 kregen 10 van de 17 klaagsters ge lijk. De cijfers zijn voor het College voor de Rechten van de Mens geen reden voor extra maatrege len. De woordvoerster wijst erop dat vorig jaar al een groot onder zoek is geweest naar deze vorm van discriminatie, met de actuele campagne 'Zwanger en Werk: Ge regeld of Gedoe' als vervolg. Dit najaar is er wel een themabijeen komst over het onderwerp. vragen over paspoort afpakken Dat kan wel, maar in de huidige wet staat dat het alleen mag als ie mand gediend heeft in een leger van een staat, dat vecht tegen Ne derland of de Navo. Maar gevech ten van staat tegen staat zijn voor al iets van de vorige eeuw. Tegen woordig gaat het meer om ter reur- en paramilitaire groepen. Die wil Teeven dus graag toevoe gen aan de wet. Lastige vraag. WD'er Klaas Dijk- hoffkwam voor de zomer met het voorstel uit zorg om de onge veer honderd Nederlandse jonge ren die meestrijden in Syrië. Zij zouden als ze uiteindelijk terugko men een gevaar voor Nederland kunnen zijn. Maar in het wets voorstel staat dat het Nederlander schap straks alleen kan worden in getrokken als iemand door de rechter wordt veroordeeld voor deelname aan een terroristische organisatie of het voorbereiden van een terroristisch misdrijf. Be wijs dat maar eens. En wat is een terroristische organisatie? Mag een Syrië-ganger wel meevechten met het Vrije Syrische Leger, maar niet met het jihadistische al-Nusra? Die laatste staat wel op de Amerikaanse terreurlijst, maar weer niet op de Europese versie daarvan. Dat maakt het nog inge wikkelder. Ja, in oktober gaat de rechtbank in Rotterdam verder met de zaak tegen Mohammed G. Het Open baar Ministerie vervolgt hem om dat hij, samen met twee anderen, van plan zou zijn geweest naar Sy rië te gaan om mee te vechten in de jihad. Voor het zover kwam, werden ze echter opgepakt. Het OM wil dat G. geen straf opgelegd krijgt omdat hij ontoerekenings vatbaar is, maar wil wel dat de rechter hem veroordeelt op basis van een relatief nieuwe terroris mewet, waarin ook de voorberei ding voor een terroristische han deling strafbaar is. Als de recht bank daarin meegaat, kan het OM die wet op meerdere Syrië-gan- gers uitproberen. Doet de rechter dat niet, dan kan justitie het wel eens lastig krijgen om de jihadi's überhaupt voor de rechter te krij gen. In het wetsvoorstel staat dat het afpakken van het Nederlander schap niet mag leiden tot staat loosheid. Oftewel: alleen iemand die twee paspoorten heeft, kan de klos zijn. Nu geldt waarschijnlijk voor een flink deel van de Neder landse Syrië-gangers dat ze ook een andere nationaliteit hebben (de Marokkaanse autoriteiten vin den iemand al snel ook Marok kaan, al ben je in Nederland gebo ren), maar een deel is alleen Ne derlands. Die kun je misschien wel veroordelen voor deelname aan een terroristische organisatie, maar je kunt niet hun Nederlan derschap afpakken. Nijmeijer vecht al jaren met de Colombiaanse guerrillabeweging Fare, die op allerlei terreurlijsten staat. Daar zou ze, ooit terug in Nederland, veroordeeld voor kun nen worden. Maar als ze inmid dels niet ook een Colombiaans paspoort heeft (en waarom zou Colombia haar dat geven?), mag ze haar Nederlandse paspoort ge woon houden. MAANDAG 2 SEPTEMBER 2013 -\ door Niels Klaassen DEN HAAG - Het kabinet is nog niet overtuigd van de Amerikaanse claim dat het regime van Bashar al-Assad gifgas heeft gebruikt te gen de Syrische bevolking. Harry van Bommel, SP Michiel Servaes, PvdA het ziekenhuis. Ook de echtgenoot van het dodelijke slachtoffer raakte gewond. De 23-jarige coureur uit Til burg en zijn bijrijder zijn meegeno men voor verhoor. Hoe het ongeval kon gebeuren, en of de veiligheids maatregelen voldoende waren, wordt onderzocht Het publiek stond achter linten. Drie jaar geleden gebeurde er ook al een ongeluk bij RallyPro Am sterdam Short Rally. Toen raakte een baanmarshall gewond nadat een auto op haar inreed, foto Evert Elzinga/ANP AMSTERDAM - Bij een autorally in het westelijk havengebied in Amster dam is gistermiddag een 41-jarige vrouw uit Zaandam om het leven ge komen. Een rallywagen vloog uit de bocht en schoot het publiek in. Een jongen van elf ligt zwaargewond in 5 Wie zich aansluit bij een terroris tische organisatie raakt in de toe komst zijn Nederlandse paspoort kwijt. Het moet Nederlanders ont moedigen op jihad te gaan, in Sy rië of ergens anders. Maar er zit ten nogal wat haken en ogen aan. door Cyril Rosman -| Waarom kan het nu eigenlijk nog niet, het afpakken van de Neder landse nationaliteit? 'J Wie raakt er straks zijn Nederlandse paspoort kwijt? 3 Loopt er al een zaak tegen een Nederlandse jihadi? 4 Staatloos zijn, mag niet Schuilt er dus nog een addertje onder het gras? 5 Dus ook Tanja Nijmeijer houdt haar paspoort?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5