Trijntje flink op stoom Veelkleurige toren 'Kiezel' blijkt een klein pareltje k 18 ZEELAND JÉ zeeland in de vorige eeuw Nog nooit trok de Nazomerpicknick zoveel deelnemers en nog nooit werd er zo massaal meegezongen op het Abdijplein. Het zong over Suzanne en Sammy, over De Bom en over Zomer in Zee land en natuurlijk kwam de door lezers van de PZC gekozen top drie voorbij: Aan de kust, Het Dorp en het genoemde Stil in Mij. Martijn Brouwers had naast een prima orkest onder leiding van pianist Marc-Peter van Dijk drie pittige zangeressen meegebracht die onder meer een vergassende versie van Als een balonnetje van Toon Hermans ten beste gaven. En dan was daar dus ook het gast optreden van Doris Baaten. Zij manifesteert haar spel- en zang kwaliteiten tijdens dit festival in de locatievoorstelling Kabaal en Liefde in Renesse. Landelijk oogst zij ook veel lof voor haar rol in de Een nieuwe opgave uit de collectie van ansichtkaartenverzame laar Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar zijn deze foto's geno men? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdo tes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. MIDDELBURG - De muziek houdt even in, de zanger zwijgt en a ca- pella klinkt uit duizenden kelen 'Zo stil inmij' over het Abdij plein in Middelburg Het is een mooi 'kippenvelmoment' zondag tijdens het Zeeland Nazomerfesti val. Van de bomen dwarrelen de eerste herfstblaadjes. Ze zijn ver mengd met confetti. Het is im mers feest in het festivalhart, de hele dag al. „Dit is het mooiste evenement van heel Nederland", zei ZNF-di- recteur Henk Schoute gisteroch tend bij de opening van de Nazo merpicknick. Zijn euforie was be grijpelijk. Circa 1200 mensen richtten met veel creativiteit op het plein hun feestelijke tafels in. De zon brak door en Schoute had net te horen gekregen dat er in middels 12.000 kaarten voor het ZNF verkocht waren. Na de picknick ging het feest naadloos over in het Nazomerzin gen. Dat stond dit keer onder lei ding van kleinkunst-zanger Ma- rijn Brouwers. Hij had er werk van gemaakt, want na gemor van vorig jaar, moest het publiek dit keer natuurlijk echt kunnen mee zingen. „Maar dan wel goed", moet Brouwers gedacht hebben en dus gooide hij er een heuse stemoefening tegenaan. Met naar schatting 3500 mensen ontstond er een massaal Abdijpleinkoor. Wanneer je als inwo ner van West- Zeeuws-Vlaanderen enige interesse hebt in de Raadkaarten, moet het niet moeilijk zijn om het lege vakje op deze kaart in te vullen, name lijk Breskens", schrijft Rinus de Moor over de raadkaart van afge lopen week. De afbeelding van de vuurtoren herkende hij direct: „De grote foto is uiteraard de acht kantige vuurtoren die staat aan de Westerschelde bij buurtschap Nieuwe Sluis. De toren dateert van 1867. Deze vuurtoren is de oudste nog bestaande vuurtoren van Nederland. De toren heeft niet altijd zwart-witte banden ge had, maar was eerst geel. Daarna- werd deze in rood-witte banden uitgevoerd en tenslotte zoals hij er nu nog bijstaat: in zwart-wit. De lichten werden gedoofd in 2011. De vuurtoren heeft een plaats gekregen op de monumen tenlijst." Ook Kees Stevense herkende de vuurtoren: „Die werd ontworpen door Quirinus Harder. Eén van de eerste lichtwachters was A. Verbrugge, die hiermee een sa laris verdiende van 500 gulden per jaar. Tengevolge van oorlogs handelingen was de toren zwaar beschadigd, maar kon later weer grotendeels worden hersteld. Om dat er geen kristallen lamp voor handen was, werd een noodver lichting geplaatst. Totdat in 1951, bij toeval in de tuin van een land bouwer een kristallen bol werd ontdekt, die daar als oorlogssouve nir was geplaatst. De boer was be reid de bol af te staan en het kust licht kon hiermee in oorspronke lijke toestand worden hersteld. In 1999 plaatste men een miniatuur van de toren in Madurodam!" De andere foto is de provinciale veerboot Koningin Wilhelmina, weet Piet Melen zeker: „Deze in 1928 in dienstgestelde boot is te herkennen aan twee sloepen aan iedere kant, in tegenstelling met de Prins Hendrik, die er maar twee had, en de Prinses Juliana, die zelfs zes sloepen had." Piet van Dijke schrijft: „De veerboot is de Koningin Wilhelmina met vizierklep op de achterzijde. La ter is er een tweede vizierklep op de voorzijde gemaakt. De boot is van 1927 tot i960 in gebruik ge weest." MIDDELBURG - Fantasie is het be langrijkste voor die twee kinde ren om te kunnen overleven in een wereld die er helemaal niet zo mooi uitziet. Zij spelen de hoofdrol in de familie-voorstel ling Kiezel die dit weekend te zien was bij het Zeeland Nazomerfesti val. Het bleek een klein pareltje. Het publiek stapt de wereld van die twee kinderen binnen. Het zijn Grote (de jongen) en Kleine (het meisje). Hij doet zich wat stoerder voor dan hij werkelijk is, maar belooft plechtig zijn 'zusje' te zullen beschermen. Zij is klei ner en jonger, maar wel heel dap per. Grote en Kleine zijn niet echt broer en zus, maar twee kinderen die elkaar bij toeval zijn tegen ge komen op hun overlevingstocht. Tjebbo Gerritsma en Klavertje Pa rijn spelen bijna letterlijk de ster ren van de hemel en regisseur Do- menico Mertens weet het zware verhaal in Kiezel op vederlichte wijze te vertellen. De inventieve vormgeving draagt daar toe bij. De toeschouwers zitten er mid denin. Vlak voor hun neus wordt gespeeld, maar ook achter hun rug en boven hun hoofd rijdt een treintje rond dat steeds meer la ding in zijn wagons krijgt. Het is een lading die kinderen nog doet lachen, maar de volwassenen soms doet huiveren. Kleine neemt lange tijd haar kie zel op sleeptouw, want - denkt ze - wie kiezeltjes strooit, vindt al tijd de weg naar huis. Grote vindt dat ze ook zonder die kiezel ver der moet kunnen. Zij laat hem achter, maar zo makkelijk laat de steen zich niet aan de kant zetten. Gelukkig maar, want als kind blijk je best soms een richtingwij zer nodig te hebben. En een knuf fel van je moeder, ook als ze dood is. Maar dat kan gelukkig, in je fan tasie. Dan kun je weer verder op weg naar dat mooie plekje dat Grote in zijn droomdeken heeft gezien: Net groot genoeg om hun schoenen uit te doen en hun voe ten op het tapijtje te laten rusten én hun verhaal te vertellen. Zo vol als vrijdag bij Ilse De- Lange werd het niet, maar gezellig druk was het zater dagavond zeker bij het optreden van Trijntje Oosterhuis op het Ab dijplein. Op zo'n fraaie locatie 'heb je de wind mee', had de zan geres vooraf gezegd. In Middel burg leek het zelfs af en toe wel een orkaan die haar voortdreef. De zangeres demonstreerde bijna onstuimig haar uitzonderlijke vo cale kunnen en trakteerde het pu bliek op een even stevig als over tuigend optreden. Uiteraard stonden diverse num mers van haar jongste album, Wrecks we adore, op de setlijst, maar Oosterhuis zong ook ruim schoots de lof van haar muzikale inspiratiebronnen, met onder meer een uitgesponnen versie van Stevie Wonders Dol do - in clusief een heerlijke solo van gita rist Arnold van Dongen, die de avond ervoor ook al Ilse DeLange had begeleid - en Crying over you van Little Willie John. Daarnaast greep ze uitgebreid terug op haar Total Touch-periode, met de hits Touch me there, Somebody else's lover, Standin' strong together en Lo ve me in slow motion. In de toegift maakte de zangeres het feest compleet met een ener verende, funky versie van Hi-Fi van de Belgische band Wizards of Ooze, die in de jaren negentig be hoorde tot haar idolen. Enkele fans mochten op het Middelburg se podium komen en dansten sa men met Trijntje Oosterhuis het optreden tot een climax. üi <77 aug t/m rat 7 sept Eén groot feest op door Ali Pankow De winnaars zijn Piet Mielen uit Terneu- zen, Han Pluijmers uit Goes en Rens Schout uit Middelburg. door Rolf Bosboom RECENSIE door Ali Pankow Trijntje Oosterhuis op het Abdijplein, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58