Alsof je een huis bouwt zonder trap Zeilschip Astrid komt naar Vlissingen Nu even niet ZEELAND 15 commentaar Forse duinbrand bij Domburg Drankrijder (21) aangehouden na achtervolging De duizend hectare natuur die in Zeeland nog afgerond moet wor den, lijkt misschien niet veel als je het vergelijkt met de totale om vang van dertigduizend hectare, maar toch is het heel belangrijk dat die natuurgebieden aangelegd worden. Gebeurt dat niet, dan is het alsof je een huis bouwt zonder trap pen, zegt voorzitter Adri Paauwe van natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut. „Dieren heb ben de verbindingen in de Ecolo gische Hoofdstructuur (EHS) no dig om van de ene plek naar de an dere te komen. Als dieren zich kunnen verplaatsen, zorgt dat voor diversiteit in de natuur. Som mige dieren, zoals kleine water dieren, hebben meer moeite om zich te verplaatsen dan andere. Vleermuizen hebben bijvoor beeld de beschutting van dijken nodig." „Als er geen uitwisseling is, dan heeft dat grote gevolgen. Dan krijg je inteelt binnen een bepaal de soort en sterven die dieren uit." De geschrapte nieuwe na tuur in de Clingepolder, heeft er bijvoorbeeld voor gezorgd dat pa trijzen daar minder voorkomen. „De akkertjes in dat gebied zijn belangrijke plekken om eten te vinden. Als er geen planten ge zaaid worden die patrijzen op het menu hebben staan, zie je ze er veel minder." Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap noemt eventuele nieu we bezuinigingen 'buitengewoon jammer'. „Er is al gesnoeid in de Ecologische Hoofdstructuur", be nadrukt hij. „Wat nu over is, is al een zwaar uitgeklede versie. Als er straks nóg minder geld over blijft, zou dat een forse aderlating zijn. De gedachte van het net werk is dat dieren en planten zich vrijelijk kunnen verspreiden. Als bepaalde natuurgebieden niet aan gelegd worden, is het net of je ver bindingen weglaat in een wegen net." Jacobusse denkt dat minder geld voor de natuur in Zeeland ervoor zorgt dat er meer soorten verdwij nen. Hij legt uit: „Heel veel dier soorten zijn volkomen aangewe zen op natuurgebieden. Daarbui ten kunnen ze niet overleven, om dat ze niet tegen bemesting, lage grondwaterstand en chemicaliën kunnen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de grutto, maar ook voor nog honderden andere diersoor- Een Iers bedrijf is inmiddels be gonnen met voorbereidingen voor de berging van de Astrid. De verzekering dekt de kosten. „Ik verwacht dat het schip binnen twee weken boven water is", zegt Pieter de Kam, eigenaar van de As trid. „Het is nu slecht weer. We moe ten wachten op een periode dat de zee rustig is." Zodra het schip uit het water gehesen kan wor den, reist De Kam af naar Ierland. „Ik wil er graag controle op hou den." Na de berging wordt het schip naar Vlissingen-Oost gebracht, zegt De Kam. „Ik hoop dat ze er over vier a vijf weken is." De kustwacht wil het schip, zo dra het in Nederland is, onderzoe ken om de oorzaak van de schip breuk te achterhalen. Vervolgens moeten deskundigen bepalen of het 95 jaar oude zeilschip nog ge repareerd kan worden. De Kam heeft er goede hoop op. „Als ik de filmpjes bekijk die onder water ge maakt zijn, dan denk ik dat de schade meevalt. Maar je kunt het pas echt goed zien als ze boven water is." Tot de berging ligt het schip in de buurt van Kinsale, in het zuiden van Ierland. „Ze ligt stevig tussen de rotsen, met haar kopje in het zand", zegt De Kam. Als het zeilschip nog te redden is, dan wil De Kam een stichting op richten. Met hulp van fondsen wil hij geld bij elkaar krijgen voor de reparatie. „Mogelijk komt ze dan weer in de vaart", zegt hij hoopvol. Er klinkt iets van opluchting door in zijn stem. „Het doet me goed dat ze thuiskomt." Met Prinsjesdag in aantocht kijkt ie dereen angstig naar de Haagse ruif. Zit er wel genoeg in om in gezet beleid voort te zetten? De Zeeuwen die met natuur bezig zijn, hebben jaarlijks 8,6 mil joen euro nodig. Dat lijkt niet haalbaar. In deze provincie is al heel veel mooie natuur, natte en droge. Het lijkt dus niet zo'n ramp als de hand op de knip moet. Toch zou het zonde zijn als er al te abrupt wordt bezuinigd. Als bij voorbeeld de beoogde verbin dingen tussen natuurgebieden niet worden aangelegd, valt het hele idee van de ecologische hoofdstructuur in duigen. Ge zien alle eerdere investeringen zou dat een flinke kapitaalver nietiging zijn. Wellicht kan een deel van die belangrijke verbindingen toch worden aangelegd als 'de na tuur" dit later goedmaakt met extra zuinigheid. Dus nu afma ken wat bijna klaar is, maar dan wel accepteren dat er een reeks magere jaren volgt. DOMBURG - Domburg is ontsnapt aan een grote duinbrand. Het vuur woedde in de nacht van vrij dag op zaterdag, omstreeks mid dernacht, bij strandpaviljoen De Oase en breidde zich snel uit. De brandweer was er net op tijd bij. Volgens een getuige was een licht- kogel neergekomen. In Domburg worden de laatste tijd vaker licht- kogels afgeschoten. Donderdag haalde de brandweer een branden de kogel van een dak. TERNEUZEN - De Koninklijke Mare chaussee heeft vrijdagnacht een 2i-jarige man uit de gemeente Ter- neuzen aangehouden na een ach tervolging in Sas van Gent. De bestuurder viel op omdat hij met een kapot linkerachterlicht en met hoge snelheid door de be bouwde kom reed. Hij negeerde een stopteken van de marechaus see, zette de lichten van de auto uit en reed met hoge snelheid door. Na een korte achtervolging vloog de auto uit de bocht en kwam tegen een stoep tot stil stand. Eén van de drie twintigers in de auto (allemaal uit de ge meente Terneuzen) moest naar het ziekenhuis. De verdachte is aangehouden voor rijden onder invloed en omdat hij geen geldig rijbewijs had. Hij had de auto van zijn zus geleend, zonder haar toe stemming. MAANDAG 2 SEPTEMBER 2013 door Cornelleke Blok MIDDELBURC - Natuurorganisaties delen de zorgen van de medewer kers van de provincie over eventue le nieuwe bezuinigingen op natuur in Zeeland. M IS Wandelaars genieten van de natuur bij Westenschouwen. „Ook het toerisme heeft belang bij een mooie natuur en natuurlijk gaan dan ook het vestigings klimaat en het woongenot in Zeeland erop vooruit", zegt Mirjam Kuzee van de provincie, foto Dirk-Jan Gjeltema door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Het zeilschip Astrid, dat eind juli schipbreuk leed voor de Ierse kust, komt naar Vlissingen. De berging begint zo snel mogelijk. Of het schip gerepareerd kan wor den, is nog steeds onzeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55