i Goed weer helpt lopers llle§aal verbl'jf Omloop van Goeree Keukens College: investeren in nieuwe natuurgebieden U- 16 SCHOUWEN-DUIVELAND OPEN DAG Boeren geven graag meer bekendheid aan hun werk. Zaterdag hielden akkerbouwers open huis. ii Een nacht regen zorgde voor tonnen minder opbrengst Keuken /This ellemeet - Uien, aardappels, bie ten en graan zijn de belangrijkste akkerbouwproducten op Schou wen-Duiveland. Daarnaast wor den er heel wat spruiten geteeld en staat onder andere cichorei, vlas en graszaad op de akkers. Hoewel Schouwen-Duiveland vaak alleen met toerisme wordt geassocieerd, speelt ook de akker bouw economische gezien een be langrijke rol. Afgelopen zaterdag hielden in heel Nederland akkerbouwbedrij ven open dag. Op Schouwen-Dui veland stelde Mari Kristelijn uit Ellemeet zijn bedrijf open voor bezoekers en die kregen heel veel informatie over het akkerbouwbe drijf. Neem bijvoorbeeld de uien. Die kan je zaaien en planten, maar wat is nu het verschil? „De zaaiuien kan je lang bewaren, de plantui niet", legt Peter Vroegin- dewei van Zaaduienhandel De Groot en Slot uit. Hij vertelt dat de zaaiuien verreweg de belang rijkste teelt is. De ui die de consu ment in de winkel koopt is meest al een zaaiui. „Maar de gebakken uitjes die je kant en klaar koopt in de winkel zijn weer plantuien. Die hebben een hoger gehalte dro ge stof. De plantui vind je ook op de pizza uit de diepvries of bij Mc Donalds. De plantui wordt daar voor gesneden, heel kort gebak ken en direct diepgevroren." Mari Kristelijn verbouwt zelf geen uien. Hij zit in de aardappels en bieten en dit jaar heeft hij ook gerst en zomertarwe voor de zaad teelt. Zijn aardappelen gaan alle maal naar McCain, de fabriek voor friet en voorgebakken aardap pelproducten. De frieten van de aardappelen van Kristelijn zullen dit jaar niet tot de langste beho- ren. De aardappelen zijn klein. „Een nacht regen zorgt voor ton nen minder opbrengst", zegt Kris telijn. In juni viel in één nacht meer dan 80 mm regen op Schou wen en dat had grote gevolgen voor alle boeren. Op het land stond veel water waardoor grote stukken graan verloren gingen, maar ook de aardappelen kregen een flinke opdoffer. Want na de wateroverlast volgde een lange pe riode van droogte, waardoor de structuur van de grond verander de met als gevolg veel kleine aard appelen. Ook de uien op Schou wen zijn veel kleiner dan nor maal. En dat heeft grote gevolgen voor het gewicht aan opbrengst per hectare. Op Duiveland is de regen niet ge vallen en daar hebben de akker- bouwers dit jaar een goed jaar, ver telt André Slootmaker van Agra risch Schouwen-Duiveland. „Daar zijn de akkerbouwers niet onte vreden." Het bezoekersaantal bij de open dag viel tegen. Een gemiste kans voor iedereen die zich wel eens af vraagt welk gewas er eigenlijk op het land staat. Kristelijn had veel moeite gedaan om de mensen te informeren. Er stonden enorme oogstmachines, je kon op excursie in het veld streekproducten ko pen en je laten bijpraten onder het genot van koffie. AKKERBOUW OP SCHOUWEN-DUIVELAND MIDDELHARNIS - De Omloop van Goeree had dit jaar aanzienlijk minder uitvallers dan de vorige editie. Van de 373 mensen die vrij dagavond zijn gestart voor de wandeltocht van 110 kilometer binnen 24 uur, haalden slechts 58 de finish niet. Vorig jaar waren er 72 uitvallers. Volgens voorzitter Willem-Jan Kom van de stichting Omloop van Goeree was het gro te aantal uitlopers mede te dan ken aan de goede weersomstan digheden. „Het is allemaal heel goed gegaan, we hadden ook heel mooi weer." Alleen in de nacht viel een enkel buitje maar over dag was het goed wandelweer. Aan de langste afstand van de Omloop hebben zestien Zeeuwen meegedaan, waarvan slechts één na ruim 55 kilometer moest opge ven. Naast de monsterafstand van 110 kilometer, was het ook moge lijk om 80, 55 of 30 kilometer te lo pen. De tocht vertrok dit jaar voor het eerst vanuit Middelharnis. Dat was volgens voorzitter Kom een succes. Er was de hele dag veel belangstelling voor het evene ment. Tijdens de tocht hebben zich geen noemenswaardige pro blemen voorgedaan, al zijn wel heel wat blaren geprikt. SCHARENDIJKE - De politie heeft bij een nachtelijke controle acht wildkampeerders betrapt op de Brouwersdam. Volgens de politie kenden ze het verbod, maar na men ze het risico. Ze hebben alle maal een boete gekregen. ruime keuze, voor elk budget RENESSE - Het klimaatbos bij Renesse moet worden afgemaakt. Dat stelt het college van B en W voor aan de gemeenteraad. Daar naast stelt het college voor om de natuurontwikkeling bij De Helle (langs de Rampweg bij Renesse) op te pakken. De raad moet voor beide projecten instemmen met het beschikbaar stellen van 200.000 euro. Dit geld is nodig als voorfinanciering om subsidies binnen te hengelen. Het Klimaat- bos ligt in het huidige natuuront wikkelingsgebied Duinzoom. In het bos moeten een wandelpad en educatieve voorzieningen wor den aangelegd. Dit zijn duurdere voorzieningen dan normaal, daar om wordt hiervoor subsidie aan gevraagd. De natuurontwikkeling De Helle langs de Rampweg bij strandpark De Zeeuwse Kust heeft nog een langere weg te gaan. Daarvoor moet het bestem mingsplan nog worden gewijzigd. Ook hiervoor geldt, dat subsidies beschikbaar kunnen komen voor de herinrichting tot natuurge bied. In het gebied komen wel een wandelpad, maar mogelijkhe den voor een fiets- of ruiterpad zijn er niet, omdat daarvoor het gebiedje te klein is. Akkerbouw is sector van door Melita Lanting Mari Kristelijn, akkerbouwer Bram Bevelander (rechts) legt aan bezoeker Cor Verkaik uit hoe de maat van een ui wordt bepaald, foto Dirk-Jan Cjeltema Pas gerooide uien op het land. Mari Kristelijn De Markies. Deze aardappelen gaan naar de frietfabriek. De belangrijkste akkerbouwgewas sen op Schouwen-Duiveland zijn suikerbieten, aardappelen, uien en graan. De aardappelteelt is niet alleen de tafelaardappel, maar ook frietaard appelen en pootaardappelen. De suikerbiet is de grondstof voor suiker. De belangrijkste vorm van uien- teelt is de zaaduienteelt. Deze uien worden in het voorjaar ge zaaid en zijn lang houdbaar. Plant uien worden in het najaar in de grond gepoot en zijn kort houd baar. Plantuien vullen het gat tus sen het moment dat de zaaduien op zijn en de eerste nieuwe oogst van het land komt. Daarnaast worden o.a. spruiten, ci chorei, graszaad en vlas geteeld. Cichorei wordt geteeld voor de door Melita Lanting oofe voor uw totale keukerwerbouwing Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 «M 06 53314189 Openingstijden zie wuiw.keukenplus.com door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46