Jonge boer met flinke ambities Verkeersaso leert weinig in cursus staatsman die de weg wij st Jongen (9) uit Apeidoom kan het beste burlen HET NIEUWS 3 ten boer - Zijn oom die in sep tember 1944 werd doodgeschoten in Noordoost-Groningen heeft Al- dert Klaas Veldman nooit gekend. Tot in het voorjaar van 2012 duide lijk werd dat de vermoedelijke moordenaar, Siert Bruins (nu 92), in Duitsland vervolgd wordt voor de moord op Aldert Klaas Dijke- ma. Toen begon voor neef Aldert Klaas Veldman een periode waar in zijn overleden naamgenoot als nog gestalte kreeg. „Ik kan hem nu een beetje typeren." Uit de verhalen blijkt Dijkema uit Bierum een 'jonge, rustige boer' te zijn geweest, die 'ambities had om hogerop te komen'. De 36-jari- ge Dijkema, van wie in de omge ving genoegzaam bekend was dat hij in het verzet zat, werd gearres teerd en in de nacht van 21 op 22 september 1944 doodgeschoten. Op de Duitse tv vertelde Bruins dat hij met het slachtoffer naar een fabriek reed, samen met een andere inmiddels overleden man. Ze droegen hem op 'even te gaan pissen'. Daarna is Dijkema minstens vier keer in rug en achterhoofd gescho ten. Later zeiden ze dat hij op de vlucht was neergeschoten. Bruins ontkent dat hij zelf de trekker heeft overgehaald. Veldmans moeder, een zus van het slachtoffer, kan er inmiddels nauwelijks nog over vertellen. „Zij wordt in januari 100", vertelt Veldman. „Ze is niet meer zo spraakzaam en haar geheugen laat haar in de steek." Een andere zus van Dijkema is mede-aanklager in het proces te gen Bruins. Zelf zal de vrouw niet naar de rechtbank in Hagen afrei zen. Ze laat zich door een advo caat vertegenwoordigen. De zussen van de geliquideerde verzetsstrijder kijken verschillend tegen de rechtszaak aan. Voor Veldmans moeder is het allemaal niet meer zo actueel, na al die ja ren, vertelt Veldman. Veldman en zijn tante vinden het juist goed dat Bruins nog voor de rechter komt. Hoeveel straf Bruins uiteindelijk krijgt, maakt hem niet veel uit. „Maar ik hoop dat hij niet wordt vrijgesproken." Beginnend bestuurders die met te veel alcohol in het bloed zijn ge pakt, blijken juist wél baat te heb ben bij een een verplichte cursus. Zij recidiveren minder vaak na deelname aan een alcohol pro gramma. Dat zijn de eerste, voor lopige conclusies die het justitiële Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum in Den Haag trekt. Het WODC houdt voor het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu bij of en hoe vaak deelnemers aan alcohol- en ver- keersgedragprogramma's straf rechtelijk weer in de fout gaan. In 2008 zijn in Nederland de Licht Educatieve Maatregel Alco hol en Verkeer (Lema) voor auto mobilisten onder invloed en de Educatieve Maatregel Gedrag en Verkeer (EMG) voor hardrijders en andere notoire verkeersovertre- ders in het leven geroepen. Die gedragscursussen, die het Centraal Bureau Rijvaardigheid kan eisen, zijn bedoeld om wange drag op de weg en het aantal ver keersslachtoffers terug te breng en. Drankrijders krijgen tijdens de door henzelf betaalde Le- ma-cursus begeleiding van een verslavingsdeskundige en infor matie over de effecten van alcohol op het lichaam en het rijgedrag. Het WODC volgde vanaf 2009 een groep bestuurders die dit soort cursussen moest volgen. De voorlopige resultaten verdienen nog nader onderzoek. Pas in 2022 wordt het eindrapport verwacht. derland er weer wat positiever te genaan kijkt, dat zou mooi zijn, mijmert Rook. Om er praktisch aan toe te voegen: „Dat zou met een kunnen leiden tot een goede uitslag voor de WD bij de Euro pese en gemeenteraadsverkiezin gen volgend jaar." In de rol van procesmanager lijkt Rutte zich meer senang te voelen. Luister naar zijn woordkeuze: 'om zet' noemt Rutte het bruto natio naal product wel. En op de dag dat het koningschap van Willem- Alexander wordt aangekondigd spreekt de premier van 'deze nieu we baan'. De oud-personeelsmanager van Unilever heeft een hekel aan dik doenerij, is wars van decorum en past hiermee in de no-nonsense traditie van de huidige generatie liberalen. Anders dan bijvoor beeld Frits Bolkestein hoefje van de huidige WD-prominenten geen doorwrochte intellectuele of ideële verhalen te verwachten. Henk Kamp, Stef Blok en Edith Schippers: kies de visionair. Toch is het ontbreken van ideologische vergezichten een gemis in tijden van crisis, vindt hoogleraar Leider schap Janka Stoker van de Univer siteit Groningen. „De grote bezuinigingen beteke nen forse veranderingen in de le vens van mensen. De hypothee krente-aftrek, sociale voorzienin gen, het zorgstelsel; bij zulke in grijpende aanpassingen, weten we uit onderzoek, is het goed als de leider een helder verhaal heeft. Een meeslepende visie, die men sen meeneemt." Omdat er bij de vorming van de regering zakelijk is uitgeruild, is een gedeeld verhaal juist van het allergrootste belang, stelt Stoker. „Behalve zakelijk opsommen wat allemaal niet meer kan, moet je de mensen ook een perspectief bieden. En dat is meer dan alleen een kaal bezuinigingsbedrag met negen nullen." Rutte kan vanavond nog begin nen. „Het is nooit te laat voor een visie." Het kampioenschap werd gehou den in Het Nationale Park De Ho ge Veluwe en trok een kleine 1000 toeschouwers. In de jury zaten onder anderen een jachtopzichter en een opera zanger. De prijswinnaar kreeg een gewei. In jagerskringen is het gebruike lijk om de brul te imiteren om herten te lokken. Met de keiharde roep, die tussen een leeuwenbrui en het loeien van een stier in zit, lokken de herten andere manne tjes voor een gevecht om de vrouwtjes. In Duitsland, waar veel meer wordt gejaagd, bestaat al jaren een kampioenschap en dat is een serieuze zaak. Mannen en vrou wen gebruiken horens, holle bam boestokken en flessen om zo na tuurgetrouw mogelijk te burlen. De deelnemers op de Hoge Velu we mochten ook attributen ge bruiken, maar het was verplicht ook de stembanden in te zetten. DEN HAAG - Notoire verkeersover- treders die verplicht een gedrags cursus hebben gevolgd, gaan net zo vaak weer in de fout als automo bilisten die géén rehabilitatieles hebben gehad. 9 ïizrM www.sjaak20ektsjakies.ni MAANDAG 2 SEPTEMBER 2013 toch nog niet? Siert Bruins in 1979, nadat hij door nazi-jagers in Duitsland was opgespoord, archieffoto ANP HOENDERLO - De negenjarige Sem Rijnhout is de eerste Nederlandse kampioen burlen geworden. De jon gen uit Apeldoorn wist zondag van de tien deelnemers het best het ge luid te imiteren dat mannelijke edelherten maken in de bronsttijd, die rond deze tijd aanbreekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3