Lorenzo doorbreekt zegereeks Marquez Henk Grol: Ik kan wel naar het gekkenhuis WK ROEIEN 32 SPORT Judoka's grijpen naast medaille Roeibond ziet investeringen beloond op het WK en legt de lat nu nóg hoger. Een schouderblessure speelde Marquez daarbij parten. In een jaar waarin Lorenzo al een sleutel been brak en dit later Marquez' teamgenoot Dani Pedrosa ook overkwam, was het qua schouder problemen zondag de beurt aan de jongste van het drietal dat dit jaar als een Spaanse armada de dienst uitmaakt in de MotoGP: Mare Marquez. De schouderbles sure ontstond, zoals alles bij deze eerstejaars, weer net iets spectacu lairder dan bij de anderen, 's Och tends in de warm-up flikflakte zijn machine van de baan af, rich ting de eerder al onderuit gegane Cal Crutchlow. Beiden konden 's middags toch starten. Marquez vocht met Lorenzo het duel van het jaar uit door hem in de laatste ronden enkele keren voorbij te ste ken. Maar telkens kwam Lorenzo weer terug aan kop. Nadat Loren zo het heroïsche gevecht in zijn voordeel besliste, bleek dat Marqu ez hem amper nog met zijn linker arm kon feliciteren. Jasper Iwema werd in de Mo tos-race 28e, na de 34e, op één na laatste startplek. Hij beleefde een zeer slecht resultaat waarvoor de motorrijder zijn team, fans en sponsors excuses aanbood. Waar een ander vrede heeft met een tweede plaats op een WK, gaat de 28-jarige Veendammer het zilver steeds meer haten. Naast drie keer vicewereldkampi- oen werd de Kenamju-judoka ook al drie keer tweede van Europa, in 2009, 2010 en dit jaar. Gevoegd bij de twee bronzen olympische me dailles gaat om Grol steeds meer het aureool 'net niet' hangen. In Rio leek het scenario ideaal om van het treurige etiket af te ko men. Grol kende een voor zijn doen redelijk blessurevrije voorbe reiding en hij heeft afgerekend met zijn tactische onbezonnen heid die hem in het verleden on nodig nederlagen bezorgde. Ook had hij een relatief gunstige lo ting, waardoor hij weinig krach ten hoefde te verspelen voordat hij aan de eindstrijd begon. Daar in wachtte een opponent voor wie Grol amper vrees had. „Ik dacht dat ik deze bijna niet kon verliezen", vertelde hij na afloop. Eén moment van onachtzaam heid twee minuten voor tijd brak hem op. De waza-ari van Mamma- dov was beslissend, wat de Neder lander daarna ook probeerde. „Hij maakte de partij gewoon dood", bemerkte Grol. „Hij was zo slim om niks meer in te zetten. Ik was goed genoeg om te winnen en dat heb ik niet gedaan." Alle woorden van troost waren na de nederlaag ook dit keer niet aan hem be steed. „Ik kan wel naar het gek kenhuis", liet Grol weten. „Ik weet het gewoon niet meer. Ik kwam hier maar voor één ding en dat was om de titel te winnen. Voor zilver doe ik het niet meer. Daar heb ik te veel voor verloren. Ik zit er zwaar doorheen, ben hele maal kapot. Dit is verschrikke lijk." Toen Grol vijfjaar geleden het in ternationale circuit binnendender- de en in Lissabon direct Europees kampioen werd, leek een nieuwe prijzenpakker geboren. Een man die wel eens in de voetsporen kon treden van Anton Geesink, Wim Ruska en Mark Huizinga. Maar tot zijn grote frustratie blijft de beloning voor zijn Spartaanse trai- ningsethos telkens uit. Hij vertelde zaterdag, nog steeds te geloven in het behalen van een groot kampioenschap, maar enige vertwijfeling klonk door in zijn stem. „Ik heb nog één droom om ooit een keer een titel te winnen. Ooit moet het een keer goed gaan komen, lijkt me." Maarten Arens, bondscoach en de persoonlijke coach van Grol, leed met zijn pu pil mee. „Het is gewoon vreselijk, zeker voor Henk. Hij wil zo graag weer eens winnen, dat is ook goed voor zijn moraal. Hij is hier zo dicht bij de zege en zat ook ge woon heel goed in de wedstrijd." RIO DE JANEIRO - De Nederlandse judovrouwen hebben bij de Ian- denwedstrijd op de WK in Rio de Janeiro geen medaille kunnen pakken. In de strijd om de derde plek was Frankrijk net te sterk: 3-2. De lichtgewichten zorgden voor de punten, de zwaardere ju doka's verloren. CHUNCJU - De strenge Zuid-Kore- aanse beveiliging had even buiten de Nederlanders gerekend. Drie man sprongen zaterdag spontaan te water na het goud voor de man- nen-vier-zonder om de boot tege moet te zwemmen. Een studenti koos gebruik, deze keer overigens gekleed uitgevoerd. Maar het te kende de sfeer bij de roeiers tij dens een bijzonder geslaagd WK: feestelijk. Drie jaar voor de Olympische Spe len van Rio de Janeiro ligt het Ne derlandse roeien op schema. De doelstelling: een topvijfpositie in Het begin en het einde van de race zijn meestal sterk bij ons en dat bleek hier wel. Rio. Tijdens het zeer zwaar bezet te WK in het Zuid-Koreaanse Chungju (een recordaantal van 73 landen deed mee, waaronder de roeitop) eindigde Nederland op de zesde plaats van de medaille- spiegel. De twee gouden plakken (vrijdag was ook de lichte vrou- wen-dubbel-vier-zonder het sterkst) en één bronzen (de man- nen-dubbeltwee) brachten Neder land al dicht bij die doelstelling. Vergeleken met de verrichtingen op de Spelen van Londen, waar met één bronzen medaille (vrou wen-acht) de vijftiende plaats in de medaillespiegel met meerdere landen werd gedeeld, is Chungju een geweldige stap voorwaarts. Technisch directeur Hessel Evert- se van de Koninklijke Nederland se Roeibond heeft nog meer cij fers ter onderbouwing. „Van de twaalf olympische boten eindig den er elf in de top acht, zes in de top vijf. We staan eigenlijk beter dan waar we nu wilden staan." Voor het WK volgend jaar in ei gen land, op de Bosbaan in Am sterdam, zullen de doelstellingen weer omhoog gaan. Evertse: „We hebben nu gewerkt met boten waarvan we verwachten dat die top vijf kunnen varen, voor Am- sterdam gaan we met onze eisen richting top vier. Om te selecte ren wie we wel en niet vol onder steunen zal het lastig kiezen wor den. De groep is groot en we heb ben veel kanshebbers." Naast het historische (want nooit eerder op een WK behaalde) goud voor Boaz Meylink, Mechiel Versluis, Kaj Hendriks, Robert Lücken in de mannen-vier-zon- der was ook de bronzen medaille voor Rogier Blink en Mitchel Steenman in de mannen-twee zonder zaterdag een welkome be- door Hans Leber SILVERSTONE - Ze duelleerden er de laatste drie ronden hard voor. Het leek op een gevecht uit de lich tere Moto3-klasse waar dit nor maal is, zó vaak wisselden Jorge Lo renzo (Yamaha) en Mare Marquez (Honda) de koppositie. Aan het ein de van de rit was het Lorenzo die zondag op Silverstone de zege reeks van 'rookie' Marquez na vier overwinningen onderbrak. In de kwalificatie won Camila Ciorgi ternauwernood van de Zeeuwse Angelique van der Meet, nu staat de Italiaan se bij de laatste zestien in de US Open. foto Andrew Gombert/EPA door Arnold Aarts HAARLEM - Voor de derde keer in zijn carrière is het judoka Henk Grol niet gelukt een WK-finale te winnen. Na nederlagen tegen Maxim Rakov (Rotterdam 2009) en Takamasa Anai (Tokio 2010) dompelde zaterdag in Rio de Janei ro de Azerbeidzjaan Elkan Mamma- dov hem in rouw. Henk Grol (blauwe pak) in gevecht met Elkan Mammadov. door Hans Leber Coach Mark Emke Historisch goud voor roeiers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32