Literaire ontmoetingen met de Vlaamse buren CULTUUR 31 zeeland naz mer festival Het muziekdeel van het Nazomerfestival kende vrijdagavond een ideale opening met een optreden van Ilse DeLange op het Abdijplein in Middelburg. op tv haar - eerder opgenomen - debuut als coach bij The Voice of Holland. Een ervaring waarover ze, nota bene ter inleiding van When we don't talk, uitgebreid ver telde. „Het is best heftig. Ik heb vroeger heel veel meegedaan aan talentenjachten, dus ik herkén het zo. Natuurlijk is het een rete- commercieel programma, maar te gelijk ook heel menselijk." Niettemin was het Middelburgse plein gisteren een veel betere keu ze dan thuis voor de buis. Ilse De- Lange liet het enthousiaste pu bliek volop meeklappen en -zin gen, bood haar band ('ik ben zó blij met die gasten1) volop de ruimte om te excelleren en wie toch een mindere avond had, diende dat toch vooral zichzelf aan te trek ken. De verrassing zat in de toegift, toen de zangeres een eerbetoon bracht aan Blof. „Ik vind ze te gek Alleen al die manier waar op ze, na het openings nummer Next to me, het publiek verwelkomt. „Hallóóó allemaal. Wat prachtig is het hier. Niet normaaal man." En dat met dat onmiskenbare Al melose accent. Na vijftien jaar aan de top heeft Ilse DeLange, hoe professioneel zo inmiddels ook is geworden, nog niets van haar spontane en ontwapenende voor komen verloren. En daarmee neemt ze het, gisteravond in gro ten getale opgekomen, publiek meteen voor zich in. Niet alleen voor de Zeeuwse mu ziekliefhebbers, maar ook voor haarzelf was het een bijzondere dag. Enkele uren voor het optre den had ze onthuld dat over enke le weken een greatest hits-album van haar verschijnt, aangevuld met enkele nieuwe nummers en de komende single Blue bitter sweet. En terwijl ze op het fraaie, transparante podium op het Ab dijplein soepel ouder en recent werk en ingetogen en stevige nummers afwisselde, maakte ze en jullie mogen supertrots zijn dat ze hier vandaan komen." Met enige schroom zong ze vervol gens Liefs uit Londen. Het was een passende kroon op een memorabel optreden. Of om met Ilse DeLange zelf te spreken: „Mooie avond man. Echt te gek." MIDDELBURG - Wat zijn de overeen komsten en wat zijn de verschil len? Die vragen staan centraal in het grensoverschrijdend auteurs programma 'Ken je buren', dat gis termiddag de eerste aflevering be leefde in De Kloveniersdoelen in Middelburg. De literaire ontmoetingen wor den de komende weken verder nog gehouden in Amsterdam, Rot terdam en drie keer in België. 'Ken je buren' is een project van de Vlaamse en Nederlandse Lette- renfonsen in samenwerking met de Taalunie. „We hebben één taal, maar er zijn opmerkelijke verschillen", consta teerde Sylvia Vanden Heede (B), schrijfster van de kinderboekense rie Vos Haas. Zij werkt al der tien jaar samen met illustrator Thé Tjong-Khing (N). Ook hij schoof aan bij het gesprek met presentator Jeroen van Kan, maar gaf zijn reactie vooral tekenend. Vanden Heede over grappige taal verschillen: 'Hij kneep in zijn poep' betekent in het Vlaams bij voorbeeld heel wat anders dan in het Nederlands. En met 'das' wordt in het Belgisch alleen 'stropdas' en geen 'sjaal' bedoeld. Het tweede grensoverschrijdende duo - de dichters Mustafa Stitou (N) en Herman Leenders (B) - la zen voor uit eigen werk en bewe zen met hun selectie overeen komst in hun inspiratiebronnen. De schrijvers Ilja Leonard Pfeijffer en Roderik Six braken een lans voor eikaars werk. Dat Pfeijffer zijn domicilie in het Italiaanse Ge nua verkiest, vond Six typisch Ne derlands. „Zodra auteurs de kans zien, vertrekken ze uit Nederland: Reve, Brouwers, J.F. Hermans. Nou ja, een paar bleven hangen in de Amsterdamse Grachtengordel zoals Harry Mulisch en A. F. Th. van der Heijden." Maar Pfeijffer verblijft dus meestentijds in Ge nua en heeft zijn ervaringen daar verwerkt in zijn recent uitgeko men boek La superba. Six las het eerste hoofdstuk eruit voor. Hij wist goed waar hij het over had, want was zelf vier da gen aangeschoven op het terras in Genua voor drankje, hapje, nog en een drankje en geile blikken op de mooie serveersters. Pfeiffer las op zijn beurt een fragment uit het boek Vloed van Roderik Six. De ontmoeting tussen non-fictie schrijvers Rutger Bregman (N) en Thomas Decreus (B) resulteerde in een boeiende beschouwing op de hedendaagse samenleving en het politieke klimaat. Deze jonge schrijvers, tieners in de jaren ne gentig, filosofeerden over het gro te consumentenfeest waarin ze hebben geleefd en waaruit ze heel ruw zijn ontwaakt. Beiden bena drukken de noodzaak van een zoektocht naar een nieuwe ma nier van denken en het zoeken naar een instrumentarium om uit de crisis te komen 'Ken je buren' werd besloten met een verrassende performance van klankkunstenaar Jaap Blonk (N) en stripauteur Wide Vercnocke (B). Op talrijke keelklanken, ge zang en fantasiewoorden als wan- rust, kiezelschaap, droglente, mist- gist, kronkeldonker en vele andere vloeiden er menselijke en dierlij ke figuren in lieflijke en bizarre gedaanten uit de tekenpen. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 ttf 27 «ug xfm rat s&jpt Nog altijd even ontwapenend door Rolf Bosboom Lees alles over het Zeeland Nazomer festival op www.pzc.nl/znf2013 Ilse DeLange op het Abdijplein: „Wat prachtig is het hier." foto Lex de Meester door Ali Pankow PODIUM ZATERDAG 31 AUGUSTUS Kloetinge Jubileumconcert kamerkoor Musica Cordis. Ceerteskerk, 20.00 uur. Middelburg Concert en cd-presentatie Roosevelt College Choir o.l.v. Elisabeth van Duijn. Zeeuwse Concertzaal, 20.30 uur Scharendijke Concert Klarinetensemble Klezz, Bethl^hemkerk, 14.00 uur Tholen Zomerconcert door Dina Verheijden (sopraan en klarinet) en Richard de Waardt (vleugel en accordeon), Oude Stadhuis, 15.30 uur ZONDAG 1 SEPTEMBER Aardenburg Optreden 'De Ministers' met poëti sche folkrock, GaleRichel, Weststraat 38,14.00 - 17.00 uur. Goes Concert Muziekvereniging Vrijheid en Eendracht uit Lamswaarde o.l.v. Ger Blom, Manhuistuin, 12.00 - 13.00 uur Middelburg Survivorsland Festival met Powerplay, Mamilla, The Good, The Bad Bart XL, Joyrock, ROLR, dj Hansjuh, Schuttershof, 15.30 uur Optreden Amerikaanse punkband Off with their heads, Bar American, 16.00 uur ZEELAND NAZOMERFESTIVAL ZATERDAG 31 AUGUSTUS Locatievoorstelling 'Happy Days', Ko ninklijke Maatschap, Meestoofweg 6, Wil- helminadorp, 20.30 uur. Familievoorstelling 'Kiezel', Abdijplein, Middelburg, 14.00 uur en 16.00 uur. Kindervoorstelling 'Scheet', vertrek van af festival hart, 15.00 uur en 19.00 uur. Muziektheater (vanaf 8 jaar) 'De een zaamheid van de egel', Stadsschouwburg, Middelburg, 19.00 uur; inleiding Alex Mal- lems, festivalhart Abdijplein, 18.15 uur. Theaterstuk 'Coupure', vertrek vanaf Abdijplein Middelburg, 18.45 uur. Theaterstuk 'King Sweet King', vertrek vanaf Abdijplein, 18.45 uur. Duo A.DAM, Popaanzee-tent, Abdij plein, 20.30 uur. Concert Trijntje Oosterhuis, hoofdpo dium Abdijplein, 21.00 uur. ZONDAG 1 SEPTEMBER Locatievoorstelling 'Kabaal en Liefde', Slot Moermond, Renesse (parkeren op Transferium), 20.30 uur. Familievoorstelling 'Kiezel', Abdijplein, Middelburg, 14.00 uur en 17.00 uur. Picknick op het Abdijplein, 12.00 uur. Nazomerzingen o.l.v. Marijn Brouwers, hoofdpodium Abdijplein, 15.00 uur. Kindervoorstelling 'Scheet', vertrek van af festivalhart, 15.00 uur en 19.00 uur. Theaterstuk 'King Sweet King', vertrek vanaf Abdijplein, 18.45 uur. Duo Lace, Popaanzee-tent, Abdijplein, 20.30 uur. Nazomerdansen, Abdijplein, 21.00 uur, voorafgaand swingles vanaf 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91