30 ZEELAND DAGBOEK HENK SCHOUTE De dertiende editie van het Zeeland Nazomerfestival werd dinsdag bij Slot Moermond in Renesse officieel geopend en is inmiddels in volle gang. Festivaldirecteur Henk Schoute hield deze week een dagboek bij. Je beseft dat het nu echt begint De spanning en de stress. Eindelijk is het zo ver. Vrijdag 23 augustus De eerste ochtend van 'mijn dagboek'. Wat ga ik de komende dagen schrijven, wat blijft per soonlijk en wat mag iedereen weten? Ik zal de komende week dagelijks deze keuze moeten maken. Laat ik maar gewoon beginnen met wat ik doe. 's Ochtends verschillende zaken doorge nomen. Overzichten van de kaartverkoop bij gewerkt, mails en een mooi groot artikel in de Volkskrant over de locaties van het Zeeland Nazomerfestival gelezen. Afspraak gemaakt voor interview met Omroep Zeeland en naar de tandarts. Zelden heb ik zo'n relaxed mo ment gehad tijdens de voorbereidingen van een festival. Terwijl de één gruwt van de ge dachte om meer dan anderhalf uur in een tandartsstoel te zitten, was het voor mij de ul tieme ontspanning. Met de verdoving en klas sieke muziek op de achtergrond was de wortel kanaalbehandeling een oase van rust. Dat daar na de vellen in mijn wangen hingen, omdat ik door de verdoving niet in de gaten had dat ik daarop beet, moet ik maar accepteren. Aan het eind van de middag vertrek ik naar Zuid-Limburg om de opening bij te wonen van Cultura Nova. Een zomertheaterfestival in Heerlen. Boos ben ik. Boos omdat op de da gen zo vlak voor het festival grote en kleine dingen gebeuren die je eigenlijk niet wilt. Ik weet inmiddels dat het gebeurt en altijd zal blijven gebeuren. In de (soms) letterlijke hitte van strijd gaat er wel eens iets fout. Fouten die niet meer te herstellen zijn. De glooiende heuvels van Midden- en Zuid-Limburg breng en mij weer 'terug' en ik constateer dat de woede is verdwenen. Na de (verplichte) openingsspeeches wordt een bijzondere straattheatervoorstelling ge,- speeld. Een Frans gezelschap neemt ons mee door de straten van Heerlen en brengt een soort parade met als thema identiteit. De voor stelling brengt mijzelf terug naar de tijd voor het Zeeland Nazomerfestival. Een periode dat ik zelf dergelijke voorstellingen programmeer de. Voorstellingen die totaal anders van vorm en inhoud zijn dan de voorstellingen van het Zeeland Nazomerfestival. Soms, ook van avond, vragen mensen mij of ik dat mis. Zon der aarzeling antwoord ik dan: nee. De schoon heid, fijnzinnigheid van de projecten van het Zeeland Nazomerfestival zijn zo uniek dat heel veel daarbuiten verbleekt. Terwijl de maan mij begeleidt, loop ik door Heerlen naar het hotel en denk na over mijn huidige artistieke identiteit. Bijzonder hoe een Franse voorstelling je daarop kan wijzen. Zaterdag De ochtend gestart met het aanzetten van mijn laptop. Ik moet immers mijn blog en dag boek schrijven. Ongeveer 1500 woorden mag het totaal van het dagboek bevatten. Voor ik het weet, heb ik meer dan 500 woorden voor één dag gebruikt. Ik zal dus de komende da gen moeten minderen of meteen voor de eer ste dag zelfcensuur opleggen. In ieder geval zal ik proberen om geen overlappingen te creë ren met mijn weblog, dat is na te lezen op www.pzc.nl/znf2013. Door wegwerkzaamheden bij Antwerpen duurt mijn rit naar Middelburg anderhalf uur langer. Thuisgekomen blijkt dat er iets mis is gegaan met de kaartverkoop. Mij daarover te bellen had geen zin. Vakkundig handelend op treden, waarbij mijn partner een onverwachte schakel was, heeft de stagnatie in de kaartver koop opgelost. 's Avonds de verjaardag van een buurman ge vierd. Even geen acteurs, geen locaties, geen kaartverkoop enzovoort. Onder het genot van een goed glas whisky en heerlijk eten hadden wij het over kozijnen, motorrijden, de regen, waxinelichtjes en familie. Een beter begin had ik mij van de komende veertien dagen niet kunnen voorstellen. Zondag Heerlijk uitgeslapen tot 11.00 uur. Samen met zoon eitjes gebakken en ontbeten. Daarna de weersvooruitzichten voor de komende veer tien dagen bekeken. Dat ziet er goed uit. In fei te zijn wij, Zeeland Nazomerfestival, zo kwets baar door het weer. Door de buitenlocatievoor stellingen kunnen wij ons geen herfstachtige omstandigheden veroorloven. Gelukkig zijn de laatste jaren, ondanks slechte zomers, op een uitzondering na alle voorstellingen door gegaan. Maar wat ben ik blij dat de komende dagen er zo (na)zomers goed uitzien. Met kranten lezen, mijn bijdrage voor het web- log en dit dagboek ben ik de zondag tot 19.00 uur rustig en ontspan nen doorgekomen. Om 18.00 uur (tot 8 septem ber waarschijnlijk de laatste keer) normaal met vrouw, en zoon ge zamenlijk gegeten. Daarna op weg naar Renesse voor een inter view met Omroep Zee land, foto's voor de PZC en de generale repetitie van onze openingsvoor stelling Kabaal en Liefde. Wat een mooie voorstel ling wordt het. Humor, intriges, machtspelle tjes, prachtig muziek en zang; het zijn alle maal ingrediënten die erin voorkomen. Voor aanvang roept Doris Baaten mij nog even een goedendag toe en na afloop omhel zen wij elkaar. Doris heb ik enkele maanden geleden voor het eerst ontmoet. Zij heeft een belangrijke rol in de musical Hij Gelooft in Mij en wij moesten goede afspraken maken over haar beschikbaarheid. Ik ontmoette een vak vrouw zonder allures, wensen of eisen. Zij is voor mij de personificatie van de rode draad die ik dit jaar door het festival Iaat lopen. Geen schotten. Sm- 9 hobW, -- Maandag Een prachtige opkomende zon. Dat wordt een geweldige dag. Inderdaad geweldig, maar ze ker geen ontspannen dag. Niet dat het echt re laxed was de afgelopen dagen, maar echte gro te problemen hebben zich nog niet aange diend. Na een half uur laat ik alle gedachten Dinsda° over een mooie rustige zomerdag varen. On weer en bliksem zijn op komst. Figuurlijk dan. Telefoons rinkelen doorlopend, een volle mailbox, een voorstelling die door omstandig heden verplaatst moet worden, een bezorgde actrice en nog heel veel meer kleine en grote rampen. Je beseft dat het nu echt begint. De spanning en de stress. Ein delijk is het zöver. Improviseren, signaleren en creatief handelen zijn nu de belangrijkste kenmerken. Emotie opzij zetten, die komt la ter wel aan de beurt. Dat blijkt veel eerder te komen dan ik denk. In het kader van het festival worden deze week workshops dans aan het middelbaar on derwijs gegeven. De workshops worden ge leid door dansers van Danstheater AYA, die woensdag en donderdagavond de dansvoor stelling Harnas spelen. Ontroerend hoe jonge ren zeer gemotiveerd bezig zijn. 's Avonds naar de try-out van Kabaal en Liefde gegaan. Het blijkt duidelijk dat er wat aanpas singen moeten komen. Niet bij de voorstel ling, maar bij onze organisatie. Ook voor ons is zo'n try-out handig. Bordjes moeten anders, verlichting van de paden beter, vrijwilligers op cruciale plekken inzetten et cetera. De zon is allang onder. Het was een enerverende dag. De dag van de opening. Over één ding hoefik mij dit jaar geen zorgen te maken: het weer! Ik zoek 's ochtends de stilte van een andere kantoorruimte om mijn openingstoespraak Natuurlijk wil v. A 113*%*. f X- A „oonpuatv.*"^'* bur6BS Gehuwd, één zoon S" Theaterproductiehuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90