Ook vondelingen laat je niet aan hun lot over Kassenplan Sir aangepast Gevolgen afschaffing belastingvrije rode diesel vallen loonwerkers mee 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Lappenmand School voor voortgezet onderwijs in Zierikzee schrijft voor het eerst in jaren weer zwarte cijfers. Briefschrijver weer uit politiecel angenaam, dit is Mol- lie. Een vier maan den jong poesje, ge vonden in Terneuzen- se wijk Katspolder. Mollie heet misschien wel hele maal geen Mollie, maar zo heeft dierenarts Annette Burm het dier tje genoemd. Mollie logeert een tijdje in het Dierenziekenhuis, omdat niemand anders voor haar wilde zorgen. Het zwarte poesje werd onlangs als vondeling bij het Dierenzie kenhuis binnengebracht. Dat is ei genlijk niet zoals het hoort. Von delingen zijn voor het Dierenasiel en andere opvanginstanties; in het Dierenziekenhuis worden die ren beter gemaakt. Maar toch Het diertje was ziek, dus dan help je het. Net zoals je aangereden honden en katten helpt, zonder dat je weet of het baasje über haupt te achterhalen is. Dat is dan maar het risico van het vak. Eigenlijk moet het dier na behan deling weer vertrekken. Maar om het dan maar weer aan zijn lot over te laten, druist tegen het ge voel in. „Economisch gezien moe ten wij het niet doen, maar ieder een die hier werkt heeft een hart voor dieren. Dus vang je het op, al weet je dat je er eigenlijk niet aan moet beginnen", vertelt Annette. Ze benadrukt nogmaals dat het Dierenziekenhuis geen opvang- adres is. Maar als er een vondeling wordt aangeboden, wordt er alles aan gedaan om de eigenaar te ach terhalen. Chips en registratienum mers bieden daarbij hulp, maar bij lang niet alle dieren (vooral katten) is de herkomst te herlei den. Kittens zoals Molly zijn vaak nog helemaal niet geregistreerd. Annette: „Als er geen chip in het dier zit, zetten we hem toch op onze Facebookpagina en de websi te van Amivedi, de stichting voor vermiste en gevonden huisdieren. Krijgen we daar geen respons op, dan zoeken we zelf een baasje. Dat is ook de hoofdreden dat we soms toch vondelingen opvangen; vaak hebben we dan al een baasje in gedachten." Neem bijvoorbeeld Robin, een poes die Annette in haar eigen tuin vond op aanwij zingen van haar eigen kat Bat man. „Daar had ik toch al snel ie mand voor gevonden. Tot spijt van mijn buurvrouw, bleek later. Zij had al een mandje gekocht." Overigens hebben Annette en de assistentes Manuela, Mariska en Hanneke ook een huisdier overge houden aan hun werk in het Die renziekenhuis. „Als je beseft dat we over 2011 nog een tekort van 61.000 euro had den, dan heb je grof gerekend voor bijna een ton omgebogen. Ik denk dat dat niet verkeerd is," licht een tevreden rector Sjef Lom men toe. In de begroting voor 2012 werd nog uitgegaan van een tekort van 26.000 euro. De Zierikzeese school voor voor gezet onderwijs kortte op de per soneelskosten. Vier tijdelijke leer krachten zagen hun contract niet verlengd. Verder kreeg de school vorig jaar eenmalig extra geld van de overheid. Lommen erkent dat het positief resultaat groter had gekund. „Maar je kunt niet ineens de hele boel omgooien. Dat gaat ten koste van de kwaliteit." In de begroting over dit jaar is de school nog positiever. Dit docu ment belooft een positief resul taat van 375.000 euro. Of het echt zo mooi wordt, durft Lommen niet te zeggen. „Dit jaar gaat na tuurlijk de huuropbrengst van de Campus Cultura meetellen. Maar we hebben ook de organisatie structuur gewijzigd. Het finan cieel voordeel daarvan gaat pas over enkele jaren doorwerken." De Pontesgroep in Goes, waarvan de Pieter Zeeman onderdeel is, be sloot in 2010 dat elke school zijn eigen broek moest ophouden. De Pieter Pontes werkte toen met te korten en kreeg twee jaar de tijd om de resultaten te verbeteren. Dat is nu - een jaar later dan ge pland - dus gelukt. Lommen en zijn team hebben niet alleen bezuinigd, ze hebben ook aan de inkomstenkant ge werkt. Enkele jaren geleden was het leerlingental gezakt tot onder de duizend. Vorig jaar telde de school elfhonderd leerlingen. Dat zijn er ongeveer evenveel als nu, in het pas begonnen schooljaar. De Pontesgroep als geheel staat er ook weer florissant bij met een po sitief resultaat over 2012 van ruim 690.000 euro. En dat is veel meer dan de begroting deed vermoe den, want daarin stond een posi tief resultaat van 80.000 euro. De Pontesgroep bezuinigde op perso neel, kreeg ook wat meer van het Rijk en bespaarde op materialen. Maar de excursies waren wat duurder en de scholengroep moest ook ineens de waarde van een gebouw afboeken. De vereniging vond dat B en W de noodzaak van de bouw onvol doende hadden aangetoond. Ver der vonden zij dat een donker groene warmte-opslagtank niet in de omgeving past. De vereni ging had nog meer bezwaren, maar die vonden geen weerklank bij de gemeentelijke bezwaren- commissie. Dat geldt wel het be zwaar aangaande de maatschappe lijke inpassing. B en W hebben, volgens, de Bezwarencommissie verzuimd de maatschappelijke re levantie van de opslagtank aan te geven. Er was in de vergunning zelfs sprake van een watertank in plaats van een warmtetank. Ook voor wat betreft de kleur van de tank, stelde de commissie de vereniging Stad Lande in het ge lijk. B en W kozen eieren voor hun geld en lieten een agrarisch ad viesbureau fluks aantonen dat de warmtetank noodzakelijk is voor de continuïteit van de kwekerij. Met die onderbouwing mogen B en W afwijken van het geldende bestemmingsplan. Verder gaf het college van B en W toe dat lichtgrijs in het Sirse land schap wat minder in het oog springt dan donkergroen. Met de ze aanvullingen repareerden zij de oorspronkelijk verstrekte bouwvergunning. Een nieuwe ver gunningsprocedure is daarmee niet nodig. „Het bouwsel is hier mee wat ons betreft zowel maat schappelijk als landschappelijk voldoende ingepast," reageert Meintema. „Daarmee hebben wij op de belangrijkste onderdelen van het plan onze zin gekregen." Zijn raadsman liet gisteren weten dat hij verwacht dat de man uit eindelijk wel voor de rechtbank zal moeten verschijnen. Alles hangt echter af van het Openbaar Ministerie. Er is nog geen besluit genomen of de inwoner van Rijen vervolgd wordt. De man werd woensdagavond aangehou den in Vlissingen nadat hij brie ven in bussen had gestopt. Vol gens zijn advocaat zat hij twee da gen vast wegens 'het veelvuldig lastig vallen'. Roep maakte enkele weken geleden bekend dat hij werd lastiggevallen. De brief die de man verspreidde is een kopie van een Wikipedia-pagina over Roep, aangevuld met een zin dat hij in zijn vorige gemeente een conflict had met een inwoner. Albert Paridaen heeft een loon- werkbedrijf bijna op de grens, in Sint-Kruis. Hij zou zeker moeten merken dat de Belgische concur rentie is toegenomen. „Een aantal mensen is altijd gevoelig voor aan biedingen, maar - eerlijk is eerlijk - tot nu toe zie ik weinig verschui vingen." Andere Zeeuws-Vlaam se loonwerkers melden hetzelfde. Marco Guiljam van het gelijknami ge loonwerkbedrijf bij Hoek weet dat 'er wel wat klanten zijn over gestapt, maar zeker voor het spe cialistische werk blijven ze bij ons'. Volgens hem schrikt het boe ren ook af dat het minder makke lijk afspraken maken is met Bel gische loonwerkers. „Op tijd zijn is heel belangrijk." Op hun beurt stellen Belgische loonwerkers dat Nederlanders rode diesel in Bel gië komen tanken, wat mag. Guil jam heeft dat overwogen, maar 'de kosten (afstand, tijd) wegen niet op tegen de baten'. „Hoe dan ook", stelt Paridaen, „het prijsver schil blijft oneerlijk." Het gaat om forse bedragen. Een hectare tarwe oogsten scheelt 50 euro; een Belg zit op 160 euro en een Nederlander op 210 euro. Bij maïs is het nog gekker. Volgens Paridaen kan een Belgische loon werker een hectare maïs voor 250 a 300 euro doen. „Wij zitten dicht bij de 400 euro." door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes wekelijks een kijk je achter de schermen bij Dierenzie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Ter- neuzen. Vandaag: vondelingen. A Geldzorgen Pieter Zeeman voorbij door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De bezuinigingen van de Pontes Pieter Zeeman in Zierik zee hebben effect gehad. De school sloot het jaar 2012 af met een bescheiden positief resultaat van 20.700 euro. En dat is voor het eerst in jaren. door Ton van den Nouweland SIRJANSLAND - „Voor ons is het vol doende zo," concludeert vice-voor- zitter Aize Meintema van de vereni ging Stad Lande. Na een be zwaar van deze historische kring pasten B en W het plan voor een groentekas, een stookplaats en een warmte-opslag aan de Noord Hoge- weg in Sirjansland aan. I Mollie werd als vondeling binnengebracht bij Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Eigenlijk is dit niet de bedoeling. VLISSINGEN - De man die brieven over de Vlissingse burgemeester René Roep zou hebben verspreid, zit niet langer in een politiecel. De rechter-commissaris besloot giste ren dat de 56-jarige man uit Rijen geschorst moest worden. Hij blijft wel verdachte. door Harmen van der Werf HULST - Zeeuws-Vlaamse loonwer kers vreesden begin dit jaar het ergste. Het verschil in brandstof prijs tussen Nederland en België was al groot. Door afschaffing van belastingvrije rode diesel in Neder land per 1 januari liep het concur rentievoordeel voor de Belgen hele maal op, tot tientallen procenten. Tot nu toe vallen de gevolgen ech ter mee, ondanks dat Belgische loonwerkers de boer op zijn ge gaan om in Zeeuws-Vlaamse klan ten te werven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 88