1 22 WELK GOED DOEL GAAN WE STEUNEN? fD marsaki Onzekerheid Huurcontracten Regionaal STEM MEE VOOR HET GOEDE DOEL! www.marsaki.nl HEEFT U (VER)BOUWPLANNEN? BOUW OP ONZE KENNIS r+B Bank gematigd optimistisch over toekomst bouw Is het nu echt zo hopeloos gesteld met de bouw, het bedrijfsonroerend goed en de particuliere woningbouw? Ad de Korte, directievoorzitter van Rabobank Oosterschelde, is niet zo pessimistisch. "Als het gaat om de zakelijke markt zijn in 2012 de zakelijke uitzettingen ten op zichte van 2011 gestegen. En ook in 2013 zullen die hoger zijn dan in 2012." En geld is nog nooit zo goedkoop geweest als nu gezien de ren testand, alle reden voor particulieren dus om nu een huis te kopen. "Aan dat doemdenken dat het elke dag slechter wordt, daar doe ik niet aan mee." Tekst: Ron Gregoor Foto: Dirk-Jan Gjeltema GOES - Het aantal ondernemers dat een investering door onze bank laat fi nancieren. stijgt nog steeds ieder jaar. Ad de Korte, directievoorzitter van de grootste Rabobank in Zeeland, Oosterschelde, ziet dat Zeeland ook in deze tijd veel kansen en mogelijk heden kent. "Natuurlijk, we zijn nog niet uit de crisis. En natuurlijk, de mensen zonder baan hebben het niet gemakkelijk. Daar moeten we onze ogen niet voor sluiten. Maar het is een misvatting dat er bij de mensen helemaal geen geld zit. Om maar eens wat te noemen, het spaargeld van on ze klanten op onze balans neemt in deze jaren sterk toe en het aantal men sen dat versneld hun hypotheek af- lost, is lange tijd niet zo groot ge weest." Er is dus wel geld. Alleen, de mensen zijn er in het algemeen een stuk voor zichtiger mee geworden. Grote uitga ven blijven uit. "Dat komt omdat het consumentenvertrouwen laag is." Als dat groeit, mensen gaan weer meer be steden, zal de economie weer lang zaam op gang komen. Hoelang dat nog duurt? "Geen idee, doch consu menten gaan hun spaargeld vroeg of Iaat toch besteden." Met Ad de Korte praten we over de bouw in Zeeland. De bouw van wo ningen en de bouw van bedrijfsonroe rend goed. Want als financier van de bouw- en vastgoedsector weet de bank als geen ander hoe de vlag erbij hangt. "BOG en particuliere bouw, twee verschillende zaken, die ik ook afzonderlijk wil behandelen", begint De Korte. We hoeven er niet ingewikkeld over te doen, net zoals elders in het land heeft ook de bouwsector in Zeeland het lastig. Een belangrijke factor om hier te komen wonen is naast ruimte, natuur, rust en recreatiemogelijkhe den o.a. de werkgelegenheid. Vind je hier werk, dan kom je hier, normaal gesproken, ook wonen. Er is minder werk, dus zijn er ook minder mensen die van buiten de provincie hier ko men wonen. Dat is één, maar lang niet het belangrijkste. "De belangrijkste oorzaak dat mensen voorzichtig zijn een nieuw huis te ko pen is de onzekerheid. Mensen zijn onzeker over hun baan, bang om in komsten te verliezen. Veel hypothe ken zijn gebaseerd op tweeverdieners. Als een van de twee zijn of haar baan verliest, kun je al in de problemen ko men. Ook de voortdurende discussie over bijvoorbeeld de hypotheekrente aftrek helpt niet. De consument wil duidelijkheid, behoud of afschaffen, daarmee wordt helderheid voor de toekomst gegeven. En dan is daar ook nog steeds de veel gehoorde klacht dat banken veel moeilijker doen om een hypotheek te verstrekken. "Het is nu eenmaal zo dat wij banken streng gebonden zijn aan regels en limieten, die de over heid ons heeft opgelegd. Deze geven weinig ruimte voor interpretaties. Of ik het nu met die maatregelen eens ben of niet, dat doet er niet zoveel toe, wij hebben ons daar aan te hou den." Sommige maatregelen begrijp ik doch van andere geldt dat de timing, gezien de crisis, erg ongelukkig is. In de praktijk slagen wij er ondanks deze maatregelen toch-vaak in om maat werkoplossingen te bieden om de woonwens van de klant in vervulling te laten gaan. Een paar zaken waarom De Korte denkt dat het uiteindelijk wel goed komt met die woningmarkt, "geld is nog nooit zo goedkoop geweest als nu, kijk naar de rente. Mensen moe ten weliswaar inleveren bij de ver koop van hun huis, daartegenover kunnen ze ook weer voordeliger een nieuw huis kopen. Maar dan moeten ze wel die stap doen, hun voorzichtig heid wat laten varen, wat meer ver trouwen krijgen in de economie en hun toekomst." En dan het commercieel vastgoed. Verreweg het merendeel van die markt is afhankelijk van huurcontrac ten. Ondernemers in vastgoed zijn nog steeds bereid te kopen of nieuw te bouwen, maar zij zijn dan weer sterk afhankelijk van de vraag of zij die ruimte verhuurd krijgen. "Meer dan ooit geldt dat er sprake moet zijn van langdurige huurcontracten, lan ger dan vijfjaar, en solide huurders. Bouwen of kopen voor leegstand, daar heeft niemand iets aan." Toch zijn de zakelijke panden nog wel te verkopen. "We hebben zelf het afgelopen jaar vijf panden ver kocht en hebben nog enkele panden in de verkoop. Er zijn nog steeds on dernemers die in deze tijd investeren en ondernemers die in deze tijden uit stekende resultaten weten te realise ren en die hun kansen, juist in deze tijd, weten te benutten. Dus geen re den voor veel pessimisme." Maar ook hier geldt, bedrijven moe- Ad de Korte doet niet aan doemdenken. ten weer wat meer vertrouwen krij gen in hun eigen toekomst. En, zoals een oude economische wet zegt: je moet investeren in mindere tijden om in goede tijden te kunnen oog sten. De Rabobank is van oudsher de bank die het dichtst bij zijn klanten staat, een coöperatieve bank. "Als ik eerlijk ben, doe ik ook het liefst zaken met regionale en plaatselijke bedrijven. Be drijven die de markt goed kennen, die de mensen goed kennen, die pre cies op de hoogte zijn wat er speelt. Die in een groot netwerk fungeren en bij vertrek van een huurder snel in staat zijn een nieuwe huurder te vin den. Wat dat betreft is de beperkte leegstand in het vastgoed in Zeeland niet te vergelijken met de situatie in de randstad. Helaas zien we wel dat de middenstand in deze crisis en met de opkomst van internet-shoppen las tige tijden kent en derhalve meer win kelpanden lang leeg staan. Ook Rabo bank Oosterschelde heeft zijn dienst verlening moeten aanpassen aan de klantwensen inzake virtueel bankie ren. Voor de middenstand is dat ook de uitdaging doch tevens een kans. Redelijk optimistisch als hij is, wil De Korte niet voorspellen wanneer de markt weer voorgoed aantrekt. "Daar durf ik nu geen uitspraak over te doen doch de vooruitzichten, kijk naar de landen om ons heen, zijn niet ongunstig." Wel verwacht hij dat de prijzen van zowel het bedrijfsonroe rend goed als de woningen op ter mijn weer kunnen stijgen. "Uiteindelijk zijn mensen een crisis als deze toch weer snel vergeten. Dat zagen we in de jaren tachtig ook." HOSPKE CLARAHOfJE IN GOES? STICHTING DROOM INVUSSINGEN? STICHTING PAiAZZOU IN GOES? Marsaki Projectmanagement Bureau heeft een nieuwe website. Op onze website kunt u zien wat we doen, voor wie we dat doen én wat we voor u kunnen betekenen. Maar allereerst willen we iets betekenen voor een goed doel - en u kunt meestemmen welk goed doel dat wordt. Op onze nieuwe website natuurlijk! Bouw op de kennis en ervaring die onze bouw- en projectmanagers hebben opgedaan voor alle Zeeuwse woningbouwcorporaties! Woningen, een zorgcomplex, een (brede) school, vastgoedbeheer, duurzaamheids advies? Wij verzorgen het totale project, of een of meerdere van de bouwfasen of deeltrajecten. U zegt 't maar! t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 82