Special: 21 ndernemer Bouw en Bedrijfs onroerendgoed Persoonlijke aanpak door kennis van zaken! FABER Links Pieter S. Nienhuis, rechts Mark van Stel. 2013 'We kruipen omhoog' Een van de belangrijkste spelers op de bedrijfsonroerend goed markt in Zeeland is Synchro Be drijfshuisvesting. deOndernemer legde het bedrijf een aantala vra gen voor over de gang van zaken in Zeeland op het gebied van be drijfshuisvesting. Zeeland is over het algemeen niet zo heel verschil lend van de rest van Nederland. Tekst: Ron Gregoor Foto: Brigit Berman-Ploegaert. Kunt u in het kort uw positie be schrijven op de BOG markt in Zeeland? Synchro Bedrijfshuisvesting staat on der leiding van Pieter S. Nienhuis en Mark van Stel. Beiden hebben jaren lange ervaring opgedaan bij grote in ternationale makelaarskantoren en zijn uiterst bedreven in het makelen van commercieel vastgoed in geheel Zuidwest-Nederland. Ons werkge bied omvat geheel Zuidwest-Neder land van Zuid-Holland, West-Bra bant tot en met Zeeland. Synchro Be drijfshuisvesting is opgericht in 2001 en is gesitueerd aan de Badhuisstraat 56 te Vlissingen. Synchro Bedrijfshuis vesting is één van de grotere make laarskantoren op de BOG-markt in Zeeland en kent als enige bedrijfsma- kelaar in Zeeland een bezetting van 4 fulltime werknemers die zich speci fiek bezig houden met het makelen in bedrijfsmatig onroerend goed. Zo wordt geen enkele kans of mogelijke opportunity gemist op een transactie en dat is wel zo fijn in deze tijd! Hoe staat de bedrijfsonroerend- goedmarkt in Zeeland ervoor? De bedrijfsruimtemarkt in Zeeland is voornamelijk een eigenaar - gebrui kersmarkt en over het algemeen iets conservatiever gefinancierd dan be drijfsmatig vastgoed in de rest van Ne derland. Hierdoor zijn de prijsfluctua ties in deze regio minder hevig dan bijvoorbeeld in de Randstad, waar van oudsher met meer vreemd vermo gen gefinancierd werd. Net als in de rest van de bedrijfsruimtemarkt is het een feit dat de prijs sterk afhankelijk is van de locatie en de staat van het pand. In tegenstelling tot overig Ne derland is het aanbod aan bedrijfsruim ten in 2012 gedaald in de provincie Zeeland. Echter ook in Zeeland is, net als in de rest van Nederland, het nieuwe aanbod aan bedrijfsruimten voornamelijk veroorzaakt door pro blemen bij handels-/ en bouwbedrij ven. In dat kader deelt Zeeland, al is het in iets mindere mate, wel degelijk mee in de algehele economische ma laise. Kent Zeeland veel leegstand? Eind 2012 stond er in Nederland cir ca 12,1 miljoen m2 bedrijfsruimte (op slagruimten en/of gemengde kan- toor-/bedrijfsobjecten) te huur of te koop (opname in 2012: circa 2,3 mil joen m2). De structurele leegstand (leegstand langer dan 3 jaar) van grote bedrijfsobjecten nam vooral toe, ook in Zeeland. In Zeeland wordt onge veer 125.000 m2 - 150.000 m2 be drijfsruimte te koop /te huur aangebo den (opname in 2012: circa 20.000 25.000 m2). Door de op slot zittende financieringsmarkt is voornamelijk het aantal kooptransacties sterk ge daald. Ondanks het voornoemde blijft het huurprijsniveau redelijk sta biel echter dienen verhuurders wel re kening te houden met het verstrek ken van huurincentives (zoals een huurvrijperiode of een verbouwings- bijdrage). De gerealiseerde koopsom men van bestaande bouw daalden in 2012 wel met gemiddeld 6% (koop sommen nieuwbouw zijn redelijk sta biel). In tegenstelling tot 2012 verwachten wij in 2013 wel een toename van het aanbod in bedrijfsruimten in Zeeland doordat de economische malaise ook in 2013 voortduurt. Hoe voorkom je leegstand? Als eigenaar van een bedrijfsobject is het belangrijk om met bestaande huur ders goed en intensief contact te on derhouden zodat eventuele verhuis plannen van de huurder vroegtijdig in beeld zijn. Verhuurder kan dan zijn strategie 'leegstandsbeperking' hierop afstemmen. Mocht er alsnog leeg stand optreden, door bijvoorbeeld een faillissement van de huurder, dan Voor veel (schilders) bedrijven is het ieder jaar opnieuw een uitdaging om de personeelsplanning rond te krijgen en af te stemmen op het werkaanbod. De kwaliteit en de inzet van het personeel doorslaggevend voor het eindresultaat. Dat is de inspiratie voor onze activiteiten en onze naam persoheetsoiENSTtN Faber; Latijn voor ambachtsman. Payrolling H Uitzenden Detacheren Werving Selectie Voor meer informatie: Vestiging Middelburg Miranda van Iwaarden, Arnesteinweg 50, 4388 PD Middelburg, 0118-745005 middelburg@faberpersoneel.nl - www.faberpersoneel.nl is het uiterst belangrijk met financieel realistische prijzen de markt te betre den. Een goede entree op de onroe rendgoedmarkt is immers maar een maal mogelijk. De ervaring van Syn chro is dat een proactieve benadering op de onroerendgoedmarkt zelfs in deze tijd veelal binnen aanvaardbare termijnen transacties oplevert. Dit geldt zowel voor bestaande bouw als nieuwbouw. Wat is het grootste probleem De beperkte beschikbaarheid van fi nancieringen is het voornaamste pro bleem van bedrijven die willen uit breiden. In vele gevallen is de erva ring dat enkel eigenaar-gebruikers met klinkende cijfers in staat zijn om een financiering te verkrijgen. Veel beleggers in vastgoed krijgen in de huidige markt vaak nul op het rekest of slechts een zeer summiere financie ring. Waar wordt er nog wel veel ge bouwd? Het zwaartepunt van de opnamedyna- miek in Zeeland concentreert zich (havengebonden bedrijvigheid uitge zonderd) in Goes op bedrijventerrein De Poel en in Middelburg op bedrij venterreinen Arnestein en Mortiere. Algemeen geldt dat organisaties min der verhuizen en dat de verplaatsin gen minder omvangrijk zijn. Wij ver wachten dat ook in de toekomst Goes en Middelburg de belangrijkste speer punten blijven op de bedrijfsruimte markt in Zeeland. Hoe komen we uit deze malaise? Er bestaat helaas geen toverformule die aangeeft hoe we uit de economi sche malaise kunnen komen. Wel is het een feit dat als de economie aan trekt en de consumenten weer meer gaan besteden dat ook de bedrijfsruim temarkt hiervan zal profiteren. De weg uit de crisis begint met vertrou wen. Heeft de crisis zijn dieptepunt be reikt? De eerste zes maanden van 2013 zien wij dat de opname van bedrijfsruimte achter blijft bij die van 2012. Of de crisis het dieptepunt heeft bereikt is lastig te voorspellen. Wat wel opvalt is dat gedurende de afgelopen maan den er ook weer (gematigde) positie ve berichten worden gepubliceerd over de stand van de economie. Wij zijn van mening dat een verdere ver slechtering van de onroerendgoed markt niet aannemelijk is. Wij ver wachten wel voor de komende tijd nog een periode van stabilisatie op de bedrijfsruimtemarkt om vervolgens de weg naar boven weer in te slaan. Van welke projecten moet u het de komende tijd hebben? Synchro wordt veel ingeschakeld voor het aanleveren van taxatierappor ten die voldoen aan de hoogste taxa tiestandaarden conform het Redbook van de RICS. Ook zijn wij dagelijks actief op het gebied van portefeuille analyses van bedrijfsobjecten in ge heel Zuidwest Nederland. Daarnaast begeleiden we ondernemers vaak bij de (her-)onderhandeling van (vige rende) huurovereenkomsten. Indien we kijken naar ons nieuwe aanbod in Zeeland kun je denken aan bijvoor beeld perifere detailhandel (locatie Marconistraat 17-19 te Goes/ Vang 4 te Halsteren) of distributie (De Poort 15 te Rilland), maar ook zijn we be zig met de verkoop van een. aantal zeer leuke beleggingsobjecten in Zee land, waaronder een tweetal grote portefeuilles. Van alle markten thuis en genoeg te doen dus. Waar bent u trots op? Sinds de start van Synchro Bedrijfs huisvesting in 2001 zijn wij uitge groeid tot een belangrijke speler op de bedrijfsruimtemarkt in Zeeland. Door de dagelijkse gedrevenheid van onze medewerkers, natuurlijk gecom bineerd met de vereiste deskundig heid, zijn wij zelfs in staat gebleken om in 2013 uit te breiden, alsmede een nieuwe locatie te betrekken. Dit is enkel mogelijk gebleken door het vertrouwen dat ondernemers ons keer op keer geven. Wij zijn daar erg trots op en dankbaar voor!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81