Special: 6,e„j00n fersoonfy* Ondernemer Bouw en Bedrijfs onroerendgoed Van bricks naar clicks Leegstand 2013 JOOSSE ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS Accountancy Belastingadvies Belastingaangiften Bedrijfsadvies iJOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Salansverwerhing Loonadvies HR Diensten Detachering Online diensten Het moge duidelijk zijn: Sinds het uitbreken van de financiële en economische crisis in 2007 zit de woningmarkt behoorlijk op slot. „Maar op het gebied van bedrijfs- onroerend goed valt het reuze mee; zeker in Zeeland", zegt Jeroen Visser (33), bedrijfsmake laar bij Sinke Komejan. Het monumentale pand van Sinke Komejan aan het Molenwater in Middelburg. Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Ruben Oreel MIDDELBURG - „Wij staan vrij po sitief in de markt, links en rechts wor den er in Zeeland altijd wel ge bouwd. In het ruimtelijke Zeeland wonen net zoveel mensen als in Rot terdam-Zuid waar men veel meer op eengehoopt zit. In de Zeeuwse eilan denstructuur is er in iedere kern wel een bakker en een slager." Sinke Ko mejan is een gerenommeerde naam op het gebied van makelaardij, vast goedmanagement, hypotheken en ver zekeringen. Naast het hoofdkantoor in Middelburg, heeft Sinke Komejan vestigingen in Goes, Zierikzee en Koudekerke. Vanuit deze kantoren is de onderneming tussenpersoon op de onroerend goed markt. Men bemid delt bij de aan- en verkoop en huur en verhuur van woningen, winkels, kantoren en bedrijfspanden. Ook voor beheer van appartementencom plexen en particulier onroerend goed en voor het laten uitvoeren van des- kundige taxaties is men bij Sinke Ko mejan aan het juiste adres. In de kan toren te Middelburg, Goes en Zierik zee is ook een hypotheekshop geves tigd. „Woningen en bedrijfsonroerend goed (BOG) zijn twee aparte vakge bieden, maar de corebusiness komt Bedrijfsmakelaar Jeroen Visser: „Het valt allemaal reuze mee." op hetzelfde neer: bemiddelen bij koop en verkoop en huur en ver huur. Bij particulier onroerend goed zijn emotie en gevoel vaak doorslagge vend, terwijl bij BOG de ratio de prioriteit heeft. BOG wordt puur ge zien als bedrijfshuisvesting, als produc tiemiddel om geld mee te verdienen. Bij BOG wordt er ook nooit op risi co gebouwd", zegt Visser. Doelmatigheid Wat is het product, wat zijn de wen sen, hoe is de personele bezetting? Een ondernemer maakt een onderne mingsplan en kijkt naar de doelmatig heid van een pand. Er wordt nage dacht in het licht van marketing, prijs en rendement. Op basis van de omzet kan hij zich bepaalde kosten veroorlo ven. Bij woningbouw spelen zaken als gezinssamenstelling en financiële mogelijkheden een belangrijke rol. Een woning is ook een product waar veel over te vertellen is. Wat is de his torie, wanneer is het huis gebouwd en in welke stijl. De tijd van 'mijn bedrijf is mijn pen sioen' lijkt voltooid verleden tijd. Tot voor kort kon BOG bijna per defini tie worden gewaardeerd als winst uit kapitaal, maar tegenwoordig kan er beter niet meer worden gespeculeerd over de verkoop ervan. Of het nu gaat om een kantoorpand, winkel of fabriek: de bedrijfshuisvesting is 'slechts' onderdeel van het totale pro ductieproces. Jeroen Visser maakt binnen het BOG segment onderscheid tussen vier cate gorieën: kantoren, winkels, bedrijfs ruimtes (loodsen, units, ed.) en toeris me horeca. „Kantoren zijn altijd een grillige markt geweest met steeds de nodige leegstand. Het gaat op en af, los van de crisis. Winkelpanden hebben te maken met een toenemen- ile leegstand, mede door een stijgen de online verkoop. Er is een ontwik keling gaande van fysieke winkels naar virtuele winkels, van bricks naar clicks. Ondernemers die online ver koop parallel laten lopen met fysieke verkoop, zijn vaak kansrijker. Vanuit een loods of centraal magazijn wor den de diverse winkels bevoorraad. In de sector toerisme horeca gaat het over het algemeen goed met cam pings en hotels. De natte horeca (ca fés) heeft het echter veel lastiger." „Er is geen gigantische toename van leegstaande bedrijfspanden", bena drukt Jeroen Visser. Leegstand van bedrijfspanden is er al tijd geweest, crisis of geen crisis. Op een gegeven moment rezen beiirijfs- verzamelgebouwen als paddenstoelen uit de grond. In dat segment is er wel sprake van meer leegstand, maar het is zeker niet zo dat de helft van de in dustrieterreinen een troosteloze aan blik biedt. Wel is het zo dat er weinig wordt bijgebouwd omdat men voor uit kan met de bestaande huisves ting." Sinke Komejan heeft in de dagelijkse bedrijfsvoering veel te maken met de bancaire sector, bijvoorbeeld in het kader van bijzonder beheer; of vanwe ge het feit dat bancaire panden wor den afgestoten omdat huisvesting meer wordt gecentraliseerd. Ook is er een tendens om geld te beleggen in onroerend goed in plaats van het op de bank te zetten. „Wij opereren als makelaardij ook op het snijvlak van particulier en zake lijk. Er zijn steeds meer particulieren die zich begeven op tie BOG markt. Het zijn mensen die geld hebben en dat willen investeren in een mooi stukje vastgoed." T 0118 612 774 T 0118 583 010 innccr Ml VY W W. J 'J U w L. H -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79