16 I Fu Fullness Export Zeeuwse ui mondiale topper Zou je niet als coach of counsellor je praktijk willen uitbreiden op een unieke manier? Kijk voor de mogelijkheden op www.ik-fullness.nl Uienprovincie bij uitstek Dit seizoen exporteert Nederland een miljoen ton uien. Tachtig procent van de productie komt uit Zeeland. Nederland is niet alleen eredivisie- speler, maar ook een volwaardige champions league deelnemer op het gebied van aardappelen, groenten en fruit (agf). Op het ge bied van uien is ons land zelfs een mondiale topspeler. Zeeland draagt in belangrijke mate bij aan de successen. Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Marijke Folkertsma NIEUWDORP - Nederlandse uien domineren de wereldexportmarkt met een marktaandeel van bijna twin tig procent. Dit seizoen exporteert ons land een miljoen ton uien. Daar mee zijn uien het grootste agf-export- product van Nederland. Er worden hier jaarlijks bruto 1,5 miljoen ton uien geteeld, slechts twee procent van de wereldproductie. „Echter, het ex portaandeel is bijna twintig procent. Hoe dat kan? In één woord: 'efficien cy'. Essentieel is dat we logistiek zo sterk zijn dankzij de havens van Vlis- singen, Antwerpen en Rotterdam. Ongeveer driekwart van de totale Ne derlandse uienproductie wordt in Zee land verwerkt en vervolgens wereld wijd geëxporteerd naar 120 landen. Kerngebieden zijn Europa, West-Afri- ka. Midden- en Zuid-Amerika en Azië. Waar moetje wereldwijd zijn voor de uienhandel? In Zeeland! Dat is bijzonder. De Zeeuwse uiensector heeft een exportwaarde van ongeveer 200 miljoen euro en is goed voor 1.200 directe en afgeleide banen in de> regio. Een sector van belang dus", al dus Gijsbrecht Gunter uit Nieuw- dorp. Hij studeerde af als landbouw kundig ingenieur in Wageningen, bouwde lobbyervaring op in de uien- sector en is betrokken bij de verduur zaming van de Zeeuwse landbouw en industrie. Gunter is projectleider van de Stichting Afzetbevordering Ui (SAU), voorzitter van het Comité Uienhandel van Frugi Venta (het Ne derlandse groenten en fruit handels platform) en preses van de Promotie Nederlandse Uien. Bovendien is hij getrouwd met de dochter van een 'uienboer'. „Per week ben ik twaalf uur werkzaam voor de SAU, vier uur voor Frugi Venta en vier uur voor het familiebedrijf Monie in Nieuw- dorp." Daarnaast is hij, als opvolger van Jos van Damme, dertig uur actief als Manager Externe Relaties en Com municatie bij kunstmestgigant Yara. Bovendien is hij gemeenteraadslid voor de SGP-ChristenUnie in Borse- le, met Economische Zaken en Mi lieu in zijn portefeuille. Duurzaamheid Uien worden voornamelijk geteeld in de IJsselmeerpolders en Zuidwest Ne derland. Er zijn gele, rode, witte, ro ze, biologische en zoete uien in ver schillende kwaliteitsklassen, rassen en sorteringen. De uien worden in ons land gesnipperd, gesneden en gebak ken. yit de mp4<^jkw*lttcit wordt ui-olie en ui-concentraat gewonnen en het restant wordt verwerkt tot vee voer. De buitenste droge uienpellen gaan naar vergistingsinstallaties vanwe ge de hoge biogasopbrengst. Duur zaamheid avant la lettre dus. De Zeeuwse uien kom je werkelijk over al tegen, van de bekende hutspot en haring tot chips, soepen en pizza's. Zelfs wordt er gewerkt aan uien-kleurstoffen, antioxidanten en natuurlijke bestrijdingsmiddelen. Kortom, de Zeeuwse uiensector is on eindig veel meer dan uien in een oran je netje. „De vele familiebedrijven ge bruiken de hele ui op een zodanig slimme manier dat de regio een echte hotspot is in de wereldwijde uien busi ness. We dragen dat te weinig uit, want veel Zeeuwen weten niet dat de uiensector een branche is waar ze ont zettend trots op mogen zijn", aldus Gijsbrecht Gunter. Wereldbevolking Met een groeiende wereldbevolking, die de komende 35 jaar met ruim 2 miljard mensen zal toenemen tot meer dan 9 miljard, is een slordige 20 miljoen ton extra uienproductie no dig. Dat is bijna een derde meer dan tot op heden wereldwijd wordt gepro duceerd, ofwel zo'n 15 keer de totale huidige Nederlandse netto productie. Gemiddeld betekent dit dat ieder jaar opnieuw de wereldwijde vraag extra zal toenemen met 600.000 ton netto. Daarbovenop komt dat in delen van de wereld met een hoge uiencon- sumptie de welvaart en daarmee ook de koopkracht sterk toeneemt, wat nog eens een extra stuwend effect heeft op de uienconsumptie in die re gio's. Juist in die gebieden dreigt de voedselproductie onder druk te ko- meik^ti^ge de aangezeilde wer- king van sterk groeiende industrie- en dienstensectoren in de stedelijke zones, ten koste van de landbouw in rurale gebieden. „Het laat zich dan ook voorspellen dat de wereldwijde handelsstromen van voedsel (waaron der ook de uien) de komende decen nia een grote vlucht zullen nemen. Vanwege de relatief lage transportkos ten richting deze groeiende econo mieën met een sterke export van in dustriële goederen, is het voor landen zoals Nederland vanuit kostentech- nisch oogpunt mogelijk om produc ten snel en tegen concurrerende prij zen retour te leveren. Een container van Rotterdam naar Hong-Kong is goedkoper, dan een vrachtauto van Nieuwdorp naar Parijs", meldt Gun ter. Er dient dan wel voldoende ruim te te blijven voor een vrije markt wer king, zonder beperkingen zoals hoge importtarieven. Voorzieningen „In de gemeenteraad van Borsele gaat Gijsbrecht Gunther. het regelmatig over het belang van voorzieningen in de dorpskernen. Dat heeft alles te maken met economi sche activiteiten. Bedrijvigheid biedt werkgelegenheid, waardoor mensen in een gemeente komen wonen en zo voorzieningen tot stand brengen. Zo gaat het al duizenden jaren met gebie den waar goede infrastructuur en dus bedrijvigheid is. Civilisatie noemen we dat. Veel bruisende metropolen zijn ooit begonnen op een kruispunt, waar zich naast de herberg, handel en productie ontwikkelde. We zitten hier als uiensector op een steenworp afstand van zowel productiegebieden, snelweg als havens. Jammer dat we voor in- en uitvoer van containers - wat de laatste jaren in onze branche sterk toeneemt met honderdduizen den tonnen - nog naar Rotterdam of Antwerpen moeten uitwijken. De overheid moet productie- en handels activiteiten ruim baan geven, omdat het ontzettend belangrijke pijlers zijn voor de BV Nederland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76