13 _L EP Subspecial arbeid Beeldvorming Centrum Vakopleiding Re-integratie ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 is prima voor mij. Je moet tenslotte niet te kieskeurig zijn bij het vinden van een baan." Ellen Sinke legt uit dat de beeldvor ming niet pleit voor oudere werkzoe kenden. Vooroordelen zijn bijvoorbeeld 'ze zijn uitgeblust en verlangen naar hun pensioen', 'ze zijn duur', 'ze willen niet veranderen', 'ze zijn lastig te ma nagen', 'als ze op deze leeftijd nog be zig zijn met een zoektocht op de ar beidsmarkt, dan zal er wel iets met hen aan de hand zijn'. Oudere werk nemers zijn juist vaak een garantie voor veel kennis en ervaring." Het bedrijfsleven heeft meestal liever een goedkopere kracht, waar men eventueel ook weer snel van afkan. De concurrentie is groter, met als ge volg de nodige 'verdringing' op de ar beidsmarkt. Het tekort aan vacatures is ook een voortvloeisel van de inter nationalisering, waardoor er bijvoor beeld veel Oost-Europeanen in ons land werkzaam zijn. „De moeilijke toegankelijkheid tot de arbeidsmarkt heeft ook veel te maken met gedateer de mensbeelden van 'beslissers' over de oudere werknemer. Alsof talenten per se altijd jonge mensen moeten zijn. Deels ligt het echter ook aan de doelgroep zelf. Als je kernovertuiging is, datje nu eenmaal als vijftiger niet meer aan de bak komt, dan zal dat ook niet snel gebeuren", verklaart El len Sinke. Q Een baan voor Rudy Mail naar rbruikman@zeelandnet.nl Hij een re-integratietraject door lopen, opleidingen gevolgd en sol liciteert zich een slag in de rond te. Bovendien houdt hij veel affi niteit met werk en maatschappij door tal van vrijwilligerswerk, zo als in de tennis en tafeltenniswe reld en bij de Zeeuwse Uitda ging. Toch is het zeer lastig om aan de bak te komen. Inmiddels is Rudy Bruikman uit Middel burg (53) al werkzoekende sinds april 2009. Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Ruben Oreel MIDDELEBURG - Vanaf 1 januari 2012 stopte zijn WW uitkering. Aan gezien Rudy een eigen huis heeft en ook nog wat spaarcentjes op de bank heeft, komt hij niet in aanmerking voor een bijstandsuitkering. Hij is naarstig op zoek naar een baan. Aan zijn enthousiasme en werklust ligt het niet. „Ik heb pas nog gesolliciteerd bij KNLTB in Amersfoort voor een baan van 31 uur per week als project medewerker. Er waren meer dan hon derd aanmeldingen, waarvan er een vijftal werd geselecteerd. Helaas zat ik daar niet bij. De laatste keer dat ik op gesprek mocht komen was ruim een jaar geleden voor een functie bij de ta- feltennisbond", aldus Rudy Bruik man. Samen met zijn ouders en jonge re broer verhuisde hij eind jaren zes tig naar Zeeland toen zijn vader Jan Bruikman bij de NV Haven van Vlis- singen ging werken, het-latere Ver- brugge Terminals. Bij dezelfde werk gever kon ook Rudy na zijn Meao op leiding aan de slag. Daar was hij van 1980 tot 1994 administratief mede werker. Door een reorganisatie was hij vervolgens nog een jaar controleur bij de Haven van Vlissingen. „Als ad ministratief medewerker nam ik on der andere het telefoonverkeer en het ontvangen van klanten en relaties voor mijn rekening. Ook hield ik mij bezig met de administratie van in- en uitgaande containers, auto's en houtla dingen. In 1995 was ik nog een jaar Rudy Bruikman (53): „Mijn leeftijd speelt me parten bij het vinden van een baan." Obstakels op de arbeidsmarkt controleur. Toen stonden mijn taken in het teken van het administratief bij houden van ladingen en het controle ren van goederen. Een buitendienst functie, terwijl ik juist een binnen- man ben, iemand voor een bureau functie. Dat klikte dan ook niet." Na zijn ontslag in Vlissingen volgde Rudy de jaarcursus 'administratief me dewerker' bij het Centrum Vakoplei ding Goes, waar hij middels een stage ook de nodige praktijkervaring op deed op boekhoudkundig gebied. Na functies bij het Stafbureau Arbeids voorziening Middelburg en de Zeeuwse Sportraad, was Rudy Bruik man tot 2007 vijfjaar werkzaam als administratief medewerker bij Zorg- stroom Middelburg. „Helaas kwam die baan te vervallen. Ik was verant- sol li etteren Aandacht wordt er genoeg gevraagd voor de oudere, maar of dat ook een baan oplevert? woordelijk voor het bijhouden van cliëntgegevens en de administratie van de medewerkers, ten behoeve van de alfahulpverlening. Het afwisse lende werk sprak mij erg aan." Zij laatste baan was via Manpower Uitzendbureau bij North Safety Pro ducts. Hier had Bruikman de pech dat deze fabrikant van persoonlijke be schermingsmiddelen werd overgeno men door het Amerikaanse Honey well concern. „De productie werd la ter verplaatst naar Oost-Europa. Jam mer. ik werkte er graag. Ik was de laatste uitzendkracht op de expeditie afdeling, die kwam te vervallen. Ik zal nooit vergeten dat ik op een dag in juli 2008 om half twee op gesprek moest bij een leidinggevende van North Safety en om half vijf werd ik al gebeld dat ik was aangenomen. Dat klikte gewoon." Hij doorliep vervolgens een jaar een re-integratietraject bij HR Consultan cy van Ellen Sinke. „Zij heeft goed haar best voor me gedaan, maar het heeft helaas nog niks opgeleverd. Wat de obstakels zijn? Helaas ben je zeker onder de huidige economische om standigheden niet de enige die rea geert op een sollicitatie. Ik heb tevens het idee dat mijn leeftijd me parten speelt. Oudere werknemers kosten ook meer dan jongeren. Natuurlijk probeer ik wel de moed erin te hou den. Je moet wel. Ik hoop dat ik spoe dig aan de slag kan bij een bedrijf of instelling. Bijvoorbeeld als administra tief medewerker, maar ook een baan als logistieke of productiemedewerker 11!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73