i i ti2 e3 11 9= AJ» 6,4 Dick ten Voorde Impuls Zeeland Paul Fermont Faasse&Fermont "1 i Henk de Haas ZPPC Nicky Broos Skidöme Ruud de Baar Marsaki Roeland Adriaansens BZW Zeeland Marjolein van de Vijver First Choice Perry Kentin LMG Ben de Reu Gedeputeerde Jaap van der Wal ZeeBra businessclub Peter Swinkels BZW Ronald Reunis Philips Corina Schoonen Schoonen Elektro ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 :l Economie is psychologie is een oude uitspraak die ook nu weer actueel is. In de beleving van veel Nederlanders is de economi sche situatie nog beroerder dan veel Grieken deze beleven. Door deze negatieve beleving houden we de hand op de knip en doen we het vervolgens economisch ook slecht. Een klassiek voor beeld van een selffulfilling prop hecy. Onze belangrijkste zekerhe den staan onder druk: de waarde van onze huizen en onze pensioe nen. Mensen sparen meer en ge ven minder uit. De huidige rege ring lijkt er op uit om de onze kerheid aan te wakkeren. Mijn boodschap is: we doen het in Ne derland op veel terreinen nog steeds heel goed. We moeten het alleen zelf weer gaan geloven. We zullen dan weer meer dur ven te besteden en investeren. Sa men met een bloeiende export komt het ook economisch weer helemaal goed. Het kabinet komt met Prinsjes- dag met een pakket stimulerings maatregelen om de woning markt los te trekken. De proble matiek heeft ook 'een geweldig negatief effect op het consumen tenvertrouwen'. Al jaren is dit één van de basissen van de pro blemen. Men komt er nu achter dat alles met Wonen heeft te ma ken. Wonen is leven, is emotie en is de thuisbasis en daar wil je op kunnen vertrouwen. Consu mentenbestedingen, detailhan del, bouwbedrijven met al haar toeleveranciers, alles heeft ermee te maken. Deze maatregelen ko men als mosterd na de maaltijd. Wij bemerken een langzaam maar zeker herstel in het aantal transacties. Verkopers kiezen voor verkoop in plaats van de ab solute prijs en kopers zien dat hu ren alleen maar duurder wordt. Een langzaam besefis in mijn ogen ook goed en zal zorgen voor een gezonde woningmarkt. Er zijn signalen die erop duiden dat het dieptepunt van de econo mische crisis nu écht voorbij is. Maar die waren er vaker de afge lopenjaren en bleken uiteinde lijk vals te zijn. Allerlei lieden sig naleren een begin van herstel in de Eurozone. Daarin is men rede lijk eensluidend. De Nederlandse economie blijft achter. Die suk kelt langer door. Pas tegen het eind van dit jaar is er karis op een licht herstel. Een gevaar schuilt in de doorbezuinigende over heid en de consument met de hand op zijn knip. Bovendien ste vent het kabinet af op een stevi ge politieke confrontatie in de Eerste Kamer, waarvan de afloop alles behalve gewis is. Kijkend naar onze havens is er minder re den tot gemopper. In het eerste halfjaar werd bijna 300.000 ton meer overgeslagen dan in de eer ste helft van 2012. Ook voor de rest van het jaar heerst er optimis me in de havens. Vanuit de media bereiken ons zeer tegenstrijdige signalen over de woningmarkt. In het ene be richt wordt melding gemaakt van een herstel, terwijl in een volgend bericht de noodklok wordt geluid. Bij de bouw be trokken bedrijven is er nog geen enkele aanleiding om te veron derstellen dat het herstel spoedig intreedt. Zij hebben allemaal te maken met verdere omzetdalin gen. Het aantal bouwgerelateer- de bedrijven met financiële pro blemen groeit en inkrimping van het personeelsbestand is aan de orde van de dag. Vooral voor jonge mensen biedt de bouw weinig kansen. Jongeren die van essentieel belang zijn als de bouw weer gaat aantrekken! De huidi ge situatie dwingt ons om te wer ken aan de ontwikkeling van nieuwe producten en nieuwe diensten. Het bedienen van marktsegmenten waar nog vraag bestaat is daarbij essentieel. Het economische herstel in Ne derland gaat veel trager dan in veel ons omringende landen. Vaak hoor ik economen vertel len dat dit onder andere komt omdat we 'een erg open econo mie zijn'. Al jaren vraag ik me af waarom we in de 'goede tijden' niet veel meer aan het terugdrin gen van de staatsschuld gedaan hebben. Ik heb altijd geleerd om zo snel mogelijk zo veel moge lijk schulden af te lossen zodat je een wat groter palet aan moge lijkheden hebt om tot een oplos sing te komen. We hebben dat niet gedaan, want het kon alle maal niet op. De overheid heb ben we alleen maar groter ge maakt zonder knelpunten op te lossen. Juist nu er langzaam meer vertrouwen komt besluit men nog verder in te grijpen, waar mee het vertrouwen weer de kop wordt ingedrukt. Blijkbaar zijn we met zijn allen nog steeds 'rupsje nooit genoeg!' Ligt het aan de mooie zomer of is het toch echt een feit dat we langzaam door het diepste punt van de crisis heen zijn. Eerlijk ge zegd denk ik het laatste. De peri kelen met de euro raken op de achtergrond en de economische cijfers in landen als Italië, Spanje, Portugal zijn een stuk beter dan een jaar geleden. Ook Duitsland draait nog goed en zelfs Frank rijk is weer positief gestemd. Het lijkt dus toch de goede kant op te gaan met de Europese econo mie. Voor Nederland zijn de kor te termijn vooruitzichten van CPB nog niet super, maar ook hier hoor je steeds meer mensen die op de middellange termijn ook voor Nederland herstel zien. Mooi natuurlijk en hopelijk kun nen bedrijven het een beetje uit zingen totdat dat bewaarheid wordt, want de actualiteit is nog steeds gruwelijk in sommige branches.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71