6,3 10 de J Barometer o rM 135-6 Judith Kooie hetuitzendbureau.nl Scarlett Kwekkeboom Janse&Janse Resy van Loon Adviesbureau BOZ Ronald van der Hart otaalbouw Zeeland Petra de Braai Kasus.nu Arte de Bode Heros Eric de Ruijsscher Bouwend Zeeland De barometer cijfer: VERLOOP BAROMETER Chris van Loon De Unie fM O fM 5.8 6.1 6.0 5.9 6.0 6.1 6.2 6.0 6.0 5.7 5.7 2007 2008 2009 2010 2011 2012 Gemiddeld per jaar Warme zomer doet optimisme experts goed Economie is psychologie, schrijft Dick ten Voorde van Impuls Zeeland in zijn bijdrage. Een bijdrage die eigenlijk veel groter was, maar die we wegens ruimtegebrek niet helemaal kunnen plaatsen. Wij vinden onszelf heel erg zielig, zegt Ten Voorde, zie liger dan de Grieken bijvoorbeeld. En dat terwijl we het eigenlijk nog niet eens zo slecht doen. Met andere woorden, we moeteri met zijn allen eens wat positiever denken. Als we er met zijn allen in geloven, dur ven we weer te investeren. En samen met een bloeiende export komt het dan weer helemaal goed in Zeeland, voorspelt Ten Voorde. Hij geeft meteen een schot voor de boeg en scoort de eerste 8 sinds tijden. Éen psycholo gisch cijfer. De experts zijn verdeeld in twee kampen: zij die inder daad denken dat het dieptepunt bereikt is en dat we op de weg terug zijn. En zij die het nog steeds niet zien zitten. Dat die experts uit de bouw komen, is niet zo gek. Ruud de Baar van Marsaki schrijft dat er bij de bouw betrokken bedrijven nog geen enkele aanleiding is om te veronder stellen dat het beter gaat. Nog steeds vallen de ontslagen bij bosjes bij bouwgerelateerde bedrijven. Je zult maar op een ROC zitten en een bouwgerelateerd beroep hebben gekozen. Een vier, meer kan er voor De Baar niet af. Uiteindelijk constateren we dat het gemiddelde cijfer in Zeeland blijft stijgen, van een 6,1 van juni naar 6,3 deze maand. Of het nu door de goede zomer komt of omdat het werke lijk wat beter lijkt te gaan, de Zeeuw wordt in ieder geval een beetje optimistischer. Je zou zeggen, het vertrouwen neemt was toe. We zullen het zien, de komende maanden. Jan Feb Mrt April Mei Juni Aug Sept Okt Nov Dec 5.7 5.6 5.3 5.8 6.1 6.3 Jan Feb Mrt April Mei Juni Juli Sept Okt Nov Dec 7.1 6.3 5.6 6.3 6.5 5.9 De gepubliceerde cijfers van het CBS en de prognoses van het CPB laten zien dat Nederland nog niet uit de recessie is. Er wordt moord en brand ge schreeuwd, vooral door de oppo sitie. Hoe kan het dat Duitsland en Frankrijk nu al weer groeien en dat Nederland achterblijft. Ne derland heeft tegenwoordig voor al een grote dienstensector en is vooral een handelsland. We moe ten het dus hebben van de han del met het buitenland en we le veren veel diensten aan datzelfde buitenland. In dat licht bezien is het helemaal niet vreemd dat de economie van Nederland naijlt op de economieën in de ons om ringende landen. De start van de recessie kwam bij ons ook later dan in die landen. Het ontbre ken van een gedegen industriebe leid heeft er mede toe geleid dat veel maakindustrieën uit Neder land zijn vertrokken. Het herstel zit er aan te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70