wnn it ii 'Als we aan de beurt zijn te sterven, dan zullen we sterven' 6 BUITENLAND Assad straffen, dat willen Obama en Hollande met een 'beperkte operatie'. -F WASHINGTON - Het mag dan geen slam dunk zijn (ofwel: boven elke twijfel verheven) dat het Syrische regime bevel heeft gegeven tot de gifgasaanval tegen de eigen bevol king, maar dat het vroeg of laat kruisraketten gaat regenen boven Syrië, lijdt geen twijfel. Waar de Britten vooralsnog moeten afha ken na de verrassende stemming in het Lagerhuis, daar liet de Fran se president Hollande er gisteren in een interview in Le Monde geen twijfel over bestaan dat hij een vergelding ondersteunt. „Het protocol van 1925 verbiedt het ge bruik van chemische wapens. De bevolking vergassen is een mis daad tegen de menselijkheid. Ik praat niet over een oorlog maar over een sanctie op een monster lijke schending van de mensen rechten. Die moet een afschrik wekkende werking hebben", al dus Hollande. Inmiddels spreekt men ook in Washington over een 'operatie' die 'zeer beperkt' zal zijn. Anders gezegd: Amerika gaat al dan niet samen met Frankrijk een punt maken waarbij expliciet wordt ge zegd dat het er niet om te doen is president Assad onderuit te ha len, maar wel om zijn regime hardhandig te wijzen op de in middels fameuze rode lijn van president Obama. Niemand kan ongestraft chemische wapens in- Dat zal geen effect hebben op het weekend van Sari (27). Hij was een van de demonstranten die donderdag onder de hotelramen van de VN-inspecteurs demon streerde. In een e-mail zegt hij: „Ik ga met fatteh (yoghurtge- recht) ontbijten, met vrienden chillen en dan kaarten tot laat in de avond en niks zal die plannen veranderen." Dat hij in de veilig heidszone woont, waar veel mili taire doelwitten zich bevinden, is geen reden te evacueren. Sari doet geen extra inkopen, maar an deren zijn minder optimistisch. Bij de bakker sta je inmiddels bijna vier uur in de rij. Volgens Sa ri zijn de meeste Syriërs 'mëntaal en fysiek' voorbereid op de ko mende dagen waarin de kruisra ketten kunnen neerdalen. „Het is geen schande als een vijand naar je land komt, het is schande als je hem heelhuids laat vertrekken. We zijn geen oorlogszuchtige mensen, maar als we gedwongen worden tot oorlog, zijn we er meesters in", zegt hij heel strijd vaardig. Ook een 30-jarige stadgenote die de reclamewereld werkt, laat we ten niet van plan te zijn te vertrek- lange nachten in kelders en ande re schuilplaatsen. Bij de grensovergang naar Liba non, een uur rijden van Damas cus, kwamen donderdag al 12.000 mensen de grens over, twee keer zoveel als normaal. Het Libanese ministerie van Sociale Zaken zal samen met VN vluchtelingenorga nisatie UNHCR snel een noodcen- trum inrichten om de verwachte toestroom op te vangen die een daadwerkelijke militaire actie met zich mee zal brengen. Verschillende militaire hoofd kwartieren in de Syrische hoofd stad, waaronder de basis van de Republikeinse Garde - Assads eli te troepen op de strategische berg Qassioun - zijn al geëvacueerd. Het internationale vliegveld, waar drie legerbases zijn gevestigd, is inmiddels ook gesloten. Al een paar dagen is Assads geschut stil gevallen. Naar verluidt omdat po sities worden verplaatst uit angst voor het inslaan van kruisraket ten. De wijken die door de Syri sche artillerie onder vuur worden genomen, kijken juist uit naar de aanval van het Westen. In die kring voorspelt men dat straks de helft van het leger zal deserteren, en Assad zelf binnen 24 uur nadat de eerste Amerikaanse raket is in geslagen de benen zal nemen. Een klein onderzoek onder hon derd inwoners in Douma, in oppo- sitiegebied, bevestigt de steun voor de aanval. Douma ligt iets ten noorden van Zamalka, Jobar en Irbin, waar het grootste aantal slachtoffers vielen tijdens de che mische wapenaanvallen vorige week. Veel slachtoffers werden in de ziekenhuizen van Douma be handeld. 89 procent van de onder vraagden is voor militair ingrij pen zonder grondtroepen, 4 pro cent wil dat ook soldaten het land in worden gestuurd en slechts 7 procent is tegen militair ingrijpen van het Westen, zo weten lokale militanten. Ik praat over een sanctie op een monsterlijke schending van de mensenrechten zetten. Dat komt Assad minstens te staan op een of twee dagen To mahawks vanaf de vier Ameri kaanse marineschepen die - bui ten bereik van Syrische raketten - in de Middellandse Zee liggen. Tenminste, dat is de verwachting. Amerika wil daarmee niet alleen Syrië maar ook Iran en andere 'schurkenstaten' laten zien dat het consequenties heeft als inter nationale afspraken over het niet gebruiken van chemische (en nu cleaire) middelen worden ge schonden. Niettemin kan een Amerikaanse aanval op Syrische doelen impact hebben op de strijd als de aanvallen zijn gericht op Syrische vliegtuigen en vlieg velden. Zonder luchtsteun kun nen Syrische troepen veel moeilij ker hun grondoffensieven succes vol voortzetten. Een te kleine Amerikaanse re pliek kan volgens waarnemers een ongewenst neveneffect heb ben. Namelijk als teleurgestelde, niet-religieuze, strijdgroepen daar- door tot de conclusie komen dat ze weinig concrete steun te ver wachten hebben van hun Ameri kaanse bondgenoot. Het kan ze in de armen drijven van die andere kracht op het strijdtoneel die wel mensen en materiaal inzet: al-Qaeda. ken. terwijl ook zij in de buurt van potentiële militaire doelwit ten woont en werkt. De meeste kantoren waren don derdag dicht en het was rustiger op straat, maar ze vertrouwt erop dat de Amerikaanse precisiebom men president al-Assad en zijn ge trouwen zullen raken. En er is ge latenheid. „Als we aan de beurt zijn te sterven, zullen we sterven. Het maakt dan niet uit waar of wanneer je doodgaat", verklaart ze per telefoon. Veel van haar bu ren pakten wel uit voorzorg hun biezen. Ze zijn de stad ontvlucht of uitgeweken naar andere plek ken of hotels in veiliger gebieden, zegt ze. Anderen zijn klaar voor ACHTERGROND Twee dagen Tomahawks? door Bob vab Huet door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Inwoners van de Syrische hoofdstad Damascus bereiden zich voor op de mogelijke gevolgen van een militair ingrijpen van het Wes ten. Terwijl presidenten Obama en Hollande de argumenten voor een interventie op rij zetten, heeft men in Damascus het idee dat de aanval op ieder moment kan beginnen. Ze zijn de stad ontvlucht of uitgeweken naar andere plekken of hotels in veiligere gebieden Franse president Hollande VN-experts bereiden een bezoek voor aan Zamalka, een van de wij ken in Damascus die getroffen zijn door een mogelijke gifgasaanval. foto Bassam Khabieh/Reuters Verschillende militaire hoofdkwartieren in de Syrische hoofdstad zijn al geëvacueerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6