0. 5 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 Buitenland kans voor ondernemers Tekst: Peter Oggel Foto: Jeroen Tollenaar Jeroen Tollenaar: 'Dubai is de springplank voor het Midden- Oosten.' Snacks www.spruijtpallets.nl In- en Verkoop van verpakkingshout - Plaatmateriaal, pallets en kratten km^39275 TECHNISCHE J. VAKBEURS 2014 11 - 12- 13 FEBRUARI ZEELANDHALLEN GOES BEL 0113 373 222 www.escgoes.nl Wereldexpo Owww.nbcdubai.com/ DUBAI - Vertel Jeroen Tollenaar niets negatiefs over Dubai, een van ze ven Verenigde Arabische Emiraten. Sinds 2006 woont en werkt de Zeeuwse Brabander (of is het Brabant se Zeeuw?) in wat hij noemt 'de zand bak'. Hij wil er niet meer weg. Internationaal handelsknooppunt aan de Perzische golf, ruim acht miljoen inwoners, 190 nationaliteiten. Een prachtige plek voor ondernemers om te ondernemen, is de kern van Tolle naars verhaal. "Natuurlijk wordt er respect van je verwacht voor het land en de bevolking. Dat is normaal. Maar Dubai is een liberaal en makke lijk land om te leven en te werken. Veilig ook. En met economische mo gelijkheden. Er is veel interesse in westerse kennis en technologieën. Ne derlandse bedrijven worden erg ge waardeerd, ook dankzij de no-nonsen- sehouding. Afspraak is afspraak." Dat klinkt prachtig. Maar likt Dubai niet de wonden van de crisis die de stad de afgelopen jaren heeft getrof fen? Na de eeuwwisseling jaren van schijnbaar ongelimiteerde groei -met de bouw van de hoogste wolkenkrab ber ter wereld als climax- maar in 2008 eindigend in een deceptie. Inves teerders die hun vertfouwen verlie zen en hun miljarden op zak houden. In de Emiraten dalen investeringen van een dikke 13 miljard in 2007 naar vier miljard een jaar later. Wat is crisis, weerlegt Tollenaar. Hij vindt dat Nederlandse media overwe gend te negatief over Dubai berich ten. "We hebben een dip gehad, dat klopt. En ja, er zijn investeringen ge schrapt, en er zijn projecten stopge zet. Maar denk vooral niet in Europe se en Amerikaanse toestanden. Daar zit de economie echt vast. Daar is hier nooit sprake van geweest. Dubai heeft op een lager pitje gedraaid, maar heeft nooit in de min gezeten. In de slechte jaren was er nog steeds groei met een paar procent. Inmid dels heeft Dubai zich hersteld; er wordt weer volop geïnvesteerd." Met zijn gezin (vrouw, twee doch ters) woont Tollenaar inmiddels ze venjaar in Dubai, sinds dit jaar met een eigen bedrijf. Geboren en geto gen in Terneuzen, komt uit 'een wer kersnest'. Na middelbare school oplei ding internationale marketing op Avans Hogeschool in Breda, aanslui tend Nijenrode. Vanuit zijn woon plaats Etten-Leur een carrière in de voedingsmiddelenindustrie. Hij heeft geen zitvlees, zwerft over de wereld in dienst van diverse bedrijven. Dalge- ty Foods in Breda bijvoorbeeld. En Continental Snacks, producent van Nibbit. De zoutjes openen de weg naar het Midden-Oosten, volgens Tollenaar 'een echt snackgebied'. Het klikt in de 'zandbak'. Hij doet zaken in Beirut, Syrië, Jemen, Oman, Noord-Afrika. Start in diverse landen (snack)fabricken op. In 2012 bouwt hij als general manager van de Neder landse visverwerker Royal Culimer FZE een plant in Dubai en legt voor zuivering en hergebruik van het afval water met Rietland Tilburg en pas sant een biofilter met papyrusplanten 4an. Insteek is duurzaamheid, maar de aanleg is ook een rekensom, legt hij uit. "Leidingwater in Dubai bestaat uit duur ontzilt zeewater. Waterbespa ring is dus winstgevend." Nu dus zelf standig, met het ontwerpen van food- processing plant en waterzuiveringsin stallaties als kernactiviteit. Het gaat hem om de kansen die Du bai te bieden heeft. "In vergelijking met Nederland is echt ondernemen hier nog mogelijk. Er is toekomst, er is geld. Bedrijven zijn hier welkom, ondernemen wordt gestimuleerd. Ne derlandse bedrijven hebben een uitste kende naam, in de techniek met na me. Nederland is een kennisland en aan kennis is hier behoefte." Het klinkt haast als een uitnodiging. Als bestuurslid van de Netherlands Business Council weet Tollenaar waar hij over praat. Een netwerkorga nisatie met 240 Nederlandse bedrij ven. Daar zitten klinkende namen bij, geeft hij aan. ING, Van Noord, Vo- pak, Philips. Maar ook 'kleine zelfstan digen', zoals die dame uit Ouden bosch met haar winkel in interieurde sign, een Terneuzens stel met een meubelfabriek. "Er liggen hier volop kansen. Er is zelfs een bedrijf (www.stageindubai.nl) dat voor Ne derlandse studenten stageplaatsen re gelt. Natuurlijk is het keihard wer ken. Harder dan in Nederland. Maar elke dag is weer een uitdaging." Waar die kansen dan liggen? Food, antwoordt hij als eerste. "In het Mid den-Oosten wonen 100 miljoen con sumenten. En 90 procent van het voedsel wordt geïmporteerd." Finan ciële sector ook, duurzame energie, transport en logistiek. "Er wordt hier enorm veel geïnvesteerd in havens." NBC, geeft hij aan, kan in samenwer king met Dubai Chamber, het Neder lands Consulaat en de Ambassade in Abu Dhabi voor Nederlandse bedrij ven een adviserende rol spelen. "N- BC kent de weg en de netwerken, de regels en wetten van het land, de (juri dische) valkuilen in het bijzonder. Be sluitvormingsprocessen zijn hier inge wikkeld en verlopen traag. Zes maan den tot een jaar is geen uitzonde ring." Een dag later hangt hij opnieuw aan skype. Dat Dubai een van de vijf kan didaten is voor de wereldtentoonstel ling 2020. Besluit valt in november in Parijs. Of daar wat aandacht voor kan zijn. Want dat Nederlandse onderne mers zich moeten realiseren dat een Expo in Dubai kansen biedt. "Natuur lijk ondersteunt NBC de kandidaat stelling. Nederlandse bedrijven heb ben alle belang bij de wereldtentoon stelling. Die Expo levert wel 275.000 nieuwe banen op." Dubai biedt kansen voor De Zeeuwse Brabander Jeroen Tollenaar (45) onderneemt in het Midden-Oosten. In Dubai is hij als bestuurslid actief voor de Netherlands Business Council (NBC), koepel van ruwweg 240 be drijven van Nederlandse komaf. Als netwerkorganisatie is NBC ook aanspreekpunt en vraagbaak voor Nederlandse bedrijven met interesse in de Golfstaten, de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) in het bijzonder. Via skype een gesprek over kansen en (onmoge lijkheden. "Dubai is dé handelshub van het Midden-Oosten. Voor ondernemers een springplank voor de Golfregio."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65