>ij elkaar in één sfeervol centrum i 1 REIZEN 15 W 11 In de zijstraten rond de indruk wekkende Grote of St. Bavokerk aan de Grote Markt, met talloze terrasjes, rol je van de ene kleding- boetiek in de andere. Italiaanse extravaganza bij It aan de Barteljorisstraat bijvoorbeeld. Of nieuw leven ingeblazen design- kleding uit de jaren zeventig, bij Jutka Riska aan de Kruisstraat. Ontwerpers van eigen bodem krij gen een podium bij Moise aan de Warmoesstraat. Wie helemaal op zijn Engels wil, moet naar Best Kept Secret aan de Gierstraat. Daar spreekt, met een beetje geluk, een heuse Britse ver koopster je in het Engels aan. Kralenwinkels, stoffenzaken, boe tiekjes met home made cosmeti ca, Oosterse rommelbazar, kinder boekenwinkel en antiquariaat; in Haarlem ligt alles op loopafstand van elkaar. De knusse, door klimop overgroei de winkelsteegjes hebben één minpunt: je bent zó relaxed aan het winkelen, dat je de voorbijra- zende fietsers te snel vergeet. Zeker ook vermeldenswaard is de handgemaakte Haarlemse Gun Customs gitaar van Eugen Wulff, te koop bij Music Maniacs. Deze winkel is al sinds 1907 een begrip op de Kruisweg. Daar draait men de hand niet om voor een gitaar van pakweg 70.000 euro. Maar die liggen veiligheidshalve niet in de winkel. Wat nog meer? Wie minder van winkelen houdt, zal Haarlem niettemin ook snel in zijn hart sluiten. De rustige grachten, trapgevels, eetgelegen- heden in alle prijsklassen en bij zondere panden en musea - zoals De Hallen, het Teylers Museum en de Philharmonie - maken deze stad ook zonder shoppen de moei te waard. af door in het centrum het ene na het ande re monumentale gebouw te laten verrijzen. Een van de scheepsmagnaten die fortuin maakte, was William Burrell (1861-1958). Maar hij deed ook wat terug voor de stad. En wel in de vorm van de Burrell Collec tion, zijn kunstcollectie die hij in 1944 aan de stad schonk. Sinds dertig jaar is de col lectie gehuisvest in een ruimtelijk ontwor pen museum, dat staat in het Pollok Coun try Park. Als de zon schijnt, lijken de beel den van Rodin deel uit te maken van het omliggend landschap. Er zijn in Glasgow meer musea die een be zoek waard zijn. Zoals de Kelvingrove Art Gallery Museum in West-End en het Ri verside Museum aan de Clyde. Schotser dan Schots wordt het in het National Pi- ping Centre, waar de geschiedenis van de doedelzak uit de doeken wordt gedaan en je doedelzaklessen kan volgen. Cultuur volop dus in Glasgow (spreek uit Glassgó). Maar ook culinair kom je er aan je trekken. We eten uiteraard pub grub, zo als de eenvoudige pubmaaltijden worden genoemd, en drinken tea in een charmante tearoom. Het culinaire spectrum varieert verder van Italiaans tot Indiaas en van Argentijns tot Zambiaans. Maar een echt én goed Schots restaurant is het in Merchant Square geves tigde Arisaig. Op het menu staan verse, lo kale zalm, schelp- en schaaldieren, een ge weldige sirloin steak en natuurlijk haggis. Je bent niet echt in Schotland geweest als je dit gerecht van met orgaanvlees gevulde schapenmaag niet hebt geproefd. Glasgow is ook een muziekstad. Per week zijn er zo'n 130 muziekevenementen. Bands als Snow Patrol, Travis en Glasvegas komen oorspronkelijk uit Glasgow. Net als Sparrow and The Workshop, Frightened Rabbit en Admiral Fallow. Al meer dan dertig jaar toonaangevend en bekend bij talentjagers is het podium van King Tut's Wah Wah Hut aan Vincent Street. Bedrijfsleider Dave McGeachan legt uit: „We willen het hier klein én betaal baar houden, zo'n 8 pond (ruim 9 euro) en tree voor een optreden van een onbekende band is bij ons de norm." Het is ondertussen tegen elven op zaterdag avond. Na het diner bij Arisaig zijn we via diverse pubs in de Boteco do Brasil terecht gekomen. Buiten op het terras werd onze aandacht al getrokken door samba dansen de meiden. Binnen blijkt het er nog veel bruisender aan toe te gaan. Achter de bar staat een mu lattin in hotpants, bedeeld met een glim lach van hier tot Sao Paulo. Ze voorziet ie dereen razendsnel van drankjes. Op de dansvloer staat een legioen aan Schotse da mes - in outfits die op de Copacabana niet zouden misstaan - op volleerd Braziliaanse manier met de billen te draaien. Een gejuich stijgt op als het nummer Brasil wordt ingezet. Het is hier goed toeven als je zelf van huis uit een portie zwier en le venslust hebt meegekregen. Is het van gallus vergeven Glasgow inder daad bezig zich te ontwikkelen tot het Rio van Europa? Het simpele antwoord: Aye! Nu natuurlijk alleen de stranden nog. FIETSEN IN DE ACHTERHOEK! ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 Meer informatie over Haarlem: www.haarlemmarketing.nl Een terras op de Grote Markt, foto ANP n Glasgow reageren? reizen@depersdienst.nl Belfast IERLAND WAAR EN WAT Aberdeen dinburgh VERENIGD KONINKRIJK Londeni Het centrum van Glasgow (640.000 inwo ners) is vrij compact en goed te belopen. De stad heeft een kleine metro die rond het centrum rijdt. Een goede manier om Glasgow te leren ken nen, is met de dubbeldekkers die vanaf George Square vertrekken en ook West-End aandoen. Tip: vooral in het weekeinde word je geacht nette vrijetijdskleding te dragen. Met gym schoenen en een trainingspak kom je geen pub binnen. KLM vliegt meerdere malen per dag op Glasgow: www.klm.nl Meer informatie over Glasgow is te vinden op www.seeglasgow.com Uitgaan in Glasgow, foto PR Glasgow Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2 avonden een heerlijk dinerbuffet Diverse fiets- en wandelroutes naar keuze Kopje koffie of thee bij vertrek 'Coffee to Go' Bij afname van het diner op de 3"' dag krijgt u de 3d*' overnachting gratis! (diner 27,50 en ontbijt €12,50 p.p.) Prijs op basis van een 2-persoonskamer bezetting Eenpersoonstoeslag 10,- per nacht Reserveringskosten 7,50 per boeking Milieu verblijfstoeslag 2,50 p.p.p.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47