PZC 14 15 SCHOTLAND Media Vollop 'gallus' in swingend Glasgow V J*.-". WAAR EN WAT Wandelen is van alle tijden. Maar met de tijd verandert ook het wandelen. Waar je vroeger op stap ging met een papieren gids, word je tegenwoordig de weg gewezen door een app op je smartphone. Met zo'n app wandelden we over de Ederheide. een onverwachts cadeautje tijdens de zo geheten beleefwandeling over de Ederhei de. Een uur eerder ben ik vertrokken van af de parkeerplaats langs de N224, die de Ederheide en de Ginkelse Heide van el kaar scheidt. Mijn smartphone moet me de weg wijzen. Want in plaats van een pa pieren routebeschrijving heb ik een digita le wegwijzer in de vorm van een app en gps. De route die ik wil wandelen, wordt weergegeven met een rode lijn, ikzelf ben een blauwe stip. Het is een heerlijke dag. Het zonnetje schijnt, een eenzaam wolkje hangt hoog in de lucht. De blaadjes van de berkenbo men ruisen zacht in de wind. Links en rechts van het verharde pad groeien bra menstruiken. De takken zitten vol met de nog rode vruchten. Over een paar weken zullen ze zwart en rond zijn. Mits ze dan al niet zijn opgesnoept door vogels of voorbijgangers. Ik ben nog maar net on derweg als de telefoon laat weten dat ik weer een highlight heb bereikt. De app meldt dat de rare kuilen onder de bomen loopgraven zijn uit de Eerste Wereldoor log. Nederland was toen weliswaar neu traal, maar wel gemobiliseerd. Een foto toont hoe zo'n loopgraaf er ooit uitzag. De rode lijn en het ingebouwde kompas sturen me over een kronkelend, inmid dels onverhard paadje naar het volgende hoogtepunt: vierduizend jaar oude graf heuvels op de Drieberg. Het uitzicht over de heidevlakte is fantastisch. Het helpt me eraan herinneren dat ik vaker om me heen moet kijken in plaats van op de tele foon. De app waarschuwt niet als je te ver van de route afraakt. Heel erg is dat niet, want je zult niet snel verdwalen met over al satellieten die je in de smiezen houden. De route gaat verder, over smalle paadjes waar de heidestruikjes krassen maken op blote benen, langs een kunstwerk dat van uit de verte een beetje aan een kleine kud de schapen doet denken, door een naald bos naar de Kreelse Plas. Rondom dit klei ne, ronde meertje is een houten wandel pad aangelegd. Het is een idyllisch plekje waar, zo vertelt de app, groene kikkers le ven en ook de dodaars, een kleine, fuut achtige vogel. Dankzij de app luister ik even naar het geluid dat zij maken. Maar op het houten wandelpad stop ik de tele foon toch maar even weg. De vlonders zijn dan weliswaar omspannen met kip pengaas tegen de gladheid, ze worden er niet minder wiebelig van. Opletten dus. Terug op de heide probeer ik me voor te stellen hoe het er hier over een paar we ken uit moet zien. De heideplantjes begin nen langzaam in bloei te raken, zodat er nu al een lichtpaarse zweem over de don kere struikjes hangt. Nog even en ze staan allemaal in bloei. Dan is de Ederheide be dekt met een dikke, wollige en dieppaarse bloemendeken. Vlakbij 'highlight' nummer 7 begint de smartphone te tril len en maakt een pingelge- luidje. Op het scherm lees ik dat ik voor de schaapskooi van Aart van den Brandhof sta, aan de rand van de Eder heide. Achter me staat de kudde kalmpjes te grazen. Ik start het filmpje op mijn tele foon en hoor de herder vertellen dat hij voor dit vak gekozen heeft omdat hij het gebied zo mooi vindt. Ik ben het direct met hem eens. Een schel fluitje trekt de aandacht. Het is schaapherder Aart van den Brandhof, maar nu in levende lijve. Met fluit signalen geeft hij aanwijzingen aan zijn drie honden die om de schapen heen ren nen en afgedwaalde dieren terugdrijven naar de kudde. Ik wandel een stukje met Van den Brandhof op en hij vertelt over zijn kudde. Er lopen zo'n 450 schapen en volgende week komen er nog eens 250 bij. Dat zijn de schapen van zijn broer Henk, die dagelijks met zijn kudde over de aan grenzende Ginkelse Heide trekt. De ontmoeting met de schaapherder is Het uitzicht herinnert me eraan dat ik vaker om me heen moet kijken in plaats van op de telefoon Met een app als routekaart wandelen over de Ederheide. foto Marcha van Schijndei Reizen Blauwe stip over de helde door Marcha van Schijndei reageren? reizen@depersdienst.nl De BeleefApp, met dertig fiets- en wan delroutes in Nederland, is gratis te down loaden voor iOs en Android- toestellen. De meeste routes zijn gratis. Na het installeren van de app, download je de route naar keuze. Ben je in de buurt van een highlight, dan geeft je tele foon een signaaltje dat er meer informa tie te lezen, te horen of te kijken is. Onderweg heb je geen internetverbin ding nodig. Wel maak je tijdens het wan delen gebruik van gps en de app is conti nu actief. Zorg er dus voor dat je op pad gaat met een goed opgeladen telefoon. De gewandelde beleefroute over de Ederheide bij Ede is 8,5 kilometer lang en bevat 12 highlights. Zie verder www.beleefroutes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45