0 De VS staan op het punt in te grijpen in de burgeroorlog in Syrië. President Obama moet wel, wil hij geloofwaardig blij ven. Maar het regime-Assad mag niet vallen. 1 SPECTRUM 11 opinie Stel, je hebt je hele leven niet verder gereisd dan het drielandenpunt. En stel dat je eigenlijk al leen bij de kapper spreekt over de toestand in de wereld. Hoe zou je dan denken over de Syrië-crisis? Je hebt niet zo veel informatie nodig om te walgen van de mensonterende beelden van kinderen die stikken door de inzet van chemische wapens. Of je nu kranten leest en veel bereisd bent of niet, de emotie blijft hetzelf de. Waarom stoppen wij deze mens onterende ellende niet? Nu de Amerikaanse president Obama en de Britse premier Cameron zeggen dat de inzet van chemische wapens ge straft dient te worden, kunnen zij re kenen op de steun van de publieke opinie. Chemische wapens zijn ver schrikkelijk en om deze reden interna tionaal verboden. Obama en Cameron hebben dus gewoon gelijk: Assad moet boeten, want anders gebruikt hij die vreselijke wapens misschien nog een keer. Maar dan lees je in de krant dat Oba ma op het punt staat een exportver gunning te geven om voor 6oo mil- joen dollar clustermunitie aan Sau- di-Arabië te verkopen. Dat land onder drukt op bloedige wijze de eigen sjiiti- sche minderheid en de sjiitische meer derheid in Bahrein. Kennelijk meet Obama met twee maten: Assad mag geen chemische wapens gebruiken maar het Saudische vorstenhuis wel clustermunitie. Vreemd. Hoe is die dubbele moraal te verkla ren? In buitenlandse politiek gaat het zelden om de moraal maar zijn meest al nationale belangen doorslaggevend. De VS onderhouden nauwe banden met Saudi-Arabië vanwege de strategi sche positie van dat land in het Mid den-Oosten. Nationale belangen zijn dus cruciaal, maar het is verstandig ze te verpakken in het algemene belang. Daarmee bereik je immers meer. Kijk maar naar de Syrië-crisis. Het klinkt verheven wanneer de Russi sche president Poetin zegt dat Obama het internationaal recht dient te res pecteren en alleen mag aanvallen in dien hij over een VN-mandaat be schikt. Rusland lijkt een keurig land dat graag wil dat het volkenrecht al tijd wordt geëerbiedigd. In werkelijk heid kan het volkenrecht Poetin geen bal schelen, maar gebruikt hij het als argument om een aanval op zijn Syri sche bondgenoot te voorkomen. Voor Obama geldt iets soortgelijks. Hij heeft vorig jaar gezegd dat het Syri sche regime gestraft zal worden als het chemische wapens inzet. Nu zal Obama dit ook echt moeten doen, wil hij geloofwaardig blijven. Doet hij het niet, wie zal Washington dan nog se rieus nemen? Met andere woorden: grijpt Amerika in, dan speelt de machtspositie van de VS in de wereld een grotere rol dan morele veront waardiging. De vraag is natuurlijk of dat slecht is. Het is natuurlijk schokkend dat machtsoverwegingen een grotere rol spelen dan morele. Zo voeden wij on ze kinderen niet op. Maar de wereld zit anders in elkaar dan een liefdevol gezin. In de boze grote mensenwereld kan moraal pas tot bloei komen als er sprake is van ordening. En die orde ning is een gevolg van machtseven wicht. Een voorbeeld. Inwoners van kleine staten zonder macht vinden vaak dat grote staten goed moeten doen. Hun eigen woorden hebben weinig in vloed en verplichten tot niets. Kleine staten zijn eraan gewend dat zij hoog dravende morele oordelen kunnen vel len zonder dat daar een prijskaartje aan hangt. Echter, legitimiteit zonder macht leidt al snel tot holle retoriek. Obama's positie als vertegenwoordi ger van een grote mogendheid is een heel andere. Hij bezit macht en er wordt altijd gelet op wat hij zegt. Macht brengt verantwoordelijkheid met zich mee. Als de VS Assad niet straffen wanneer deze een rode lijn overschrijdt, dan ondermijnt laatstge noemde de ordenende kracht van de VS in de wereld. Dat treft ook de klei nere staten. Europa heeft immers ern-*» stig bezuinigd op defensie en in het geval van een crisis in het Mid den-Oosten is het afhankelijk van de machtsuitoefening van de VS. Bedenk daarbij ook dat Europa afhankelijker is van de arabische olie dan de VS. Intussen heeft Obama zich in de nes ten gewerkt. Om zijn geloofwaardig heid te behouden, moet hij Syrië met kruisraketten bestoken, maar hij weet niet zeker of Assad de gifgasaanval heeft laten uitvoeren. De VN inspec teurs mogen zich immers niet over die vraag uitlaten. Hij zal dus andere bronnen moeten gebruiken, maar worden die internationaal geloofwaar dig geacht? Obama weet ook dat er geen alterna tief is voor het regime van Assad. Het liefst wil hij dat Assad blijft zitten an ders komen er nare jihadisten in Syrië aan de macht. Vandaar Operatie Spel denprik. Een symbolische aanval met kruisraketten redt de geloofwaardig heid van Obama zonder dat Assads re** gime instort. Diplomatie is een nutti ge vorm van georganiseerde hypocri sie. Als we die niet hadden, zouden we haar vandaag nog moeten uitvin den. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 Spel rond Syrië is niet wat het lijkt door Arend Jan Boekestijn Arend Jan Boe kestijn is histo ricus en docent internationale betrekkingen aan de Universi teit Utrecht. Vanaf eind 2006 tot eind 2009 was hij buitenland woordvoerder voor de WD-fractie in de Tweede Ka mer. reageren? opinie@depersdienst.nl illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43