executies in Indië 89 'lnspire2Live wilde al het geld Alpe d'HuZes' Volksgericht Grenzeloos genieten in Bad Bentheim! Kooiconstructies in auto's zijn zo stevig, dat de brandweer ze nog maar moeilijk openknipt. 66 Het zou mooi zijn als in iedere auto een knop zit die systemen uitschakelt 4 BINNENLAND VERKEERSVEILIGHEID TOMMY WIERINCA Deventer was deze week het toneel van een volksge richt Marthijn Uit- tenboogaard, voor malig bestuurslid van pedofie lenvereniging Martijn, werd bui ten een supermarkt opgewacht door een groep jongeren, die vlug groter werd door het ge bruik van sociale media. Hij werd bespuugd en met de dood bedreigd. Al eerder schreef ik dat de doodsbedreiging in Nederland moet worden verstaan als een voortzetting van het sociale con tact met andere middelen. Op Twitter zijn de oproepen om Uittenboogaard op te jagen en af te maken nog eens rustig na te lezen. De volgende dag - Uittenboog aard at een ijsje op het terras van Talamini aan de Brink - werd hij opnieuw bespuugd en beledigd. De politie hielp hem te ontsnappen via de achteruit gang. Die avond deed zich nog een derde incident voor, toen tweehonderd mensen zich ver zamelden om hem te verjagen uit een flat waar hij zich zou be vinden. De politie heeft hem geadvi seerd om niet meer in het open baar te verschijnen in Deventer. De pedofiel is de leproos van nu. Beter was het geweest als Uit tenboogaard te paard en met de wapenstok was beschermd te gen het geweld van de menigte, om het opgehitste volk te laten weten dat eigenrichting in ons Geweid tegen iemand wiens gedachten je niet bevallen, blijft onbestraft rechtssysteem verboden is. De houding van de politie ge tuigt niet van veel zelfvertrou wen. In plaats van krachtig op te treden, wordt het slachtoffer geadviseerd zich niet meer te vertonen. Het probleem lijkt daarmee uit de weg, maar roept een ander probleem op: geweld tegen ie mand wiens gedachten je niet bevallen, blijft onbestraft. De ge meente weigert of is niet in staat de grondrechten te be schermen van een individu dat gevaar loopt. Al veel langer wordt er niet of nauwelijks op getreden tegen het geweld je gens Uittenboogaard in zijn woonplaats Hengelo. Onlangs kreeg ik van de Tilburg- se schrijver Anton Dautzenberg een lijst toegestuurd van de ver nielingen aan het huis van Uit tenboogaard - manifestaties van volkswoede jegens een niet-ver- oordeelde pedofiele man. De politie houdt zich op de vlak te, de burgemeester heeft ge zegd dat het hem spijt dat zo ie mand in zijn gemeente woont. Dautzenberg heeft welsprekend en terzake de rechten van pedo fielen verdedigd, ik bewonder zijn principiële methode, die hem weinig geliefd heeft ge maakt en veel heeft gekost. De stem van de jacht op pedofie len is Henk Bres, een Hagenaar die geregeld meekakelt in amu sementsprogramma's. Deze getatoeëerde mediaper- soonlijkheid Iaat stickers druk ken met daarop 'Steun de actie Bres. Ik ben anti-pedo'. Te koop voor een 'eurootje'. De uiterste onverdraagzaam heid, opgediend in plat Haags, het lingo van de kleine crimina liteit aJ pharosreizen.nl DEN haag - Nederland zal spijt be tuigen voor oorlogsmisdrijven tij dens de koloniale oorlog in Indo nesië. Dat heeft premier Mark Rutte aangekondigd. Het gaat om excuses voor standrechtelijke exe cuties. Er is geen sprake van alge mene excuses voor de politionele acties en dus geen breuk met het Nederlandse beleid tot dusver, zei Rutte. De Nederlandse ambassadeur in Indonesië zal de excuses 12 sep tember aanbieden in het Erasmus- huis in Jakarta. De zogenoemde tien weduwen van Zuid-Sulawesi zijn daarbij in ieder geval aanwe zig. Hun mannen werden in 1947 door Nederlandse militairen op Zuid-Celebes doodgeschoten. Begin augustus werd bekend dat de weduwen ieder 20.000 euro schadevergoeding krijgen omdat hun mannen destijds standrechte lijk zijn geëxecuteerd door Neder landse militairen. Eerder betaalde Nederland hetzelfde bedrag aan weduwen van het bloedbad van Rawagedeh op Java. Nederland gaat gelijke gevallen gelijk behan delen, kondigt het kabinet nu aan. Rutte zelf brengt in novem ber een bezoek aan Indónesië. Hij zal dan niet opnieuw excuses aan bieden. Minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken zei eerder al dat hij er geen enkele moeite mee heeft om persoonlijk namens Ne derland excuses aan te bieden voor de oorlogsmisdrijven. ARNHEM - Systemen die het auto rijden veiliger moeten maken, zijn een nachtmerrie voor hulp verleners. Na een ernstig ongeluk kost het de brandweer vaak de grootste moeite om de sterke kooi constructies van moderne auto's door te knippen. Ook airbags en gordelspanners leiden tot vertra ging bij het reddingswerk. „De ontwikkelingen bij auto's gaan steeds verder," stelt voorzit ter Mare Nas van de Vakgroep Technische Hulpverlening van Brandweer Nederland. „Vroeger had vooral Volvo stevige kooicon structies. Nu hebben alle moder ne westerse auto's die. Zelfs de kleinere modellen." Mede door de betere beveiliging laat het aantal verkeersdoden in Nederland al jaren een dalende tendens zien. In 2005 kwamen er nog 382 inzittenden van auto's, busjes of vrachtwagens om in het verkeer. In 2012 was dat aantal ge zakt tot 253, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Deze veiligheidsvoordelen ziet Nas ook nadrukkelijk. „In een koekblik heb je veel minder over levingskans. Maar als je het over leeft, kost het ons wel steeds meer moeite om je uit de auto te bevrijden." Het komt volgens Nas in uitzonderlijke gevallen zelfs voor dat ledematen ter plaatse ge amputeerd moeten worden, om dat het niet lukt slachtoffers op een andere manier te bevrijden. De betere veiligheidssystemen kosten niet alleen extra tijd, ze ja gen de hulpdiensten ook flink op kosten. Er is steeds zwaarder ge reedschap nodig om gecrashte au to's open te krijgen. Nas: „Het red dingsgereedschap dat je momen teel nodig hebt, kost al snel dui zend euro per stuk. Ieder korps heeft er enkele tientallen van no dig, dus dat tikt flink aan." Daarbij komt dat airbagaandrijvin gen, gordelspanners en kooicon structies niet in iedere auto op de zelfde plek zitten. Als bij een aan rijding de airbag niet heeft ge werkt, moet de brandweer het ap paraat eerst uitschakelen om te voorkomen dat het tijdens het red dingswerk alsnog uitklapt en de brandweerman verwondt. Het uit schakelen gebeurt bij iedere auto op een andere manier. Nas: „Het zou mooi zijn als er in de auto ge woon een knop zit waarmee je die systemen in één keer uitscha kelt." De brandweer heeft nu noodge dwongen een database waarin per model auto staat waar de veilig heidssystemen zitten. Dit zogehe ten Crash Recovery System is pe perduur, stelt Nas. Autofabrikan ten stellen gegevens wel ter be schikking, maar dat gebeurt niet op een uniforme manier. Dat bete kent dat de hulpverleners dure abonnementen afsluiten met be drijven die de gegevens per auto verwerken en bij de tijd houden voor de database. Brandweer Nederland pleit dan ook voor Europese afspraken met autofabrikanten over het aanleve ren van informatie. Dat is mede in belang van de fabrikant die DEN HAAG - De twee oprichters van Alpe d'HuZes hebben vorig jaar voorgesteld de opbrengst van de actie niet aan het KWF te ge ven, maar over te maken naar hun nieuwe stichting Inspire2Live. Dat meldde Nieuwsuur. De oprichters van Alpe d'HuZes, Peter Kapitein en Coen van Vee- nendaal, zijn inmiddels de drij vende krachten achter Inspire2Li- ve, dat als doelstelling heeft kan ker in 2020 niet meer dodelijk te laten zijn. Van Veenendaal kwam recent in opspraak vanwege hoge declaraties. Inspire2Live wordt ge financierd door geld dat afkom stig is van Alpe d'HuZes, waarbij door vrijwilligers jaarlijks zo'n 30 miljoen euro bij elkaar wordt ge fietst. Dat geld gaat naar het KWF. Het huidige bestuur van Al pe d'HuZes stelt tegenover Nieuwsuur dat de twee Inspire-be- stuurders de volledige opbrengst van de actie voor hun stichting wilden hebben. Kapitein ontkent dat om dat geld gevraagd is. Ook blijkt volgens Nieuwsuur nu dat Inspire2Live nog nauwelijks geld aan kankeronderzoek heeft uitgegeven. Van de 5 miljoen in kas, zou 1,6 miljoen zijn uitgege ven: 2 ton aan onderzoek, 1,4 mil joen aan managementfees, reizen en congressen. Moderne jonuib Excuses 7)~ of 5~-daag£ arran^e-me-nf föe-nfh&imer H'of U hoeft helemaal niet ver te rijden om in een compleet andere wereld te zitten! Het romantische Bad Bentheim ligt vlak over de Nederlands-Duitse grens. Vanuit uw hotel wandelt u binnen 10 minuten naar het belangrijkste kasteel van Noordwest-Duitsland. U kunt ook heerlijk badderen in het prachtige mineraal-wellnesscentrum. Bovendien is de omgeving een paradijsje voor fietsers! Uw verblijf Hampshire Inn Bentheimer Hof is een stijlvol hotel met een fraai buitenter ras. Er is een beveiligde fietsenstalling en laadstation voor elektrische fietsen. Uw comfortabele kamer is voorzien van tweepersoonsbed, tv, telefoon en bad kamer met bad/douche, toilet en föhn. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 27600 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts, zoek boekcode 27600 Inbegrepen 2 of 4x overnachting met ontbijtbuffet 1 of 2x vie 1 ot 2x viergangen-streekmenu ontvangst met koffie of thee 1 x avondwandeling met gids rond kasteel Bad Bentheim doosje Bentheimer moppen Nederlandstalige route beschrijving fietstochten Prijzen 3-d 5-d 01/09-30/09 109 249 01/10-31/10 99 229 01/11-15/12 89 209 In de periode van 24/12 t/m 27/12 hebben we een exclusief kerstarrangement: zie www.pharosreizen.nl/wegener Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: Calami- teitenfonds 2,50) reMjrveringskosten 20,- p.p.) en toeristenbelasting (ca. 1,- p.p.p.n.) door Paul Bots Mare Nas, brandweer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4