i I I Visitekaartje van meer dan 70 bedrijven j^mSSSm WERKEN 5 DE TELEFONISTE V l(l _j_ ?p Behalve een basis bijstandsuitke ring kunt u inderdaad recht heb ben op een aanvullende toeslag. De hoogte van de toeslag is afhan kelijk van uw persoonlijke situa tie. Als u uw woonkosten niet kunt delen met een huisgenoot, bijvoorbeeld een vriend of familie lid, kunt u recht hebben op een toeslag. U kunt op de website van uw gemeente vaak meer informa tie vinden over de hoogte van de ze toeslag. Dat is heel goed mogelijk. Wan neer u zich, op advies van een dokter of diëtist, moet houden aan een dieet, kunt u op twee ma nieren in aanmerking komen voor een tegemoetkoming. In de eerste plaats kunt u het proberen via de bijzondere bijstand. Neem contact op met uw gemeente om te kijken of zij de kosten vergoe den. Ten tweede kunt u de dieet voeding in sommige gevallen van de belasting aftrekken als uitgaven voor specifieke zorgkosten. Op de website van de Belastingdienst staat hoeveel en onder welke voor waarden u dieetkosten mag aftrek ken. De voorwaarden voor het krijgen van bijzondere bijstand variëren per woonplaats. Soms kunt u de bijzondere bijstand inderdaad al leen als een lening krijgen. Het gaat dan om aankopen waarvoor u op dat moment geen geld heeft, maar die u normaal gesproken zelf moet betalen. Bijvoorbeeld een wasmachine of een koelkast. Er wordt namelijk van u verwacht dat u voor de aanschaf of vervan ging van dergelijke onmisbare spullen zelf spaart. Er zijn nog meer redenen waarom gemeentes voor een lening in plaats van een gift kiezen. Ook als de gemeente verwacht dat u op korte termijn weer voldoende inkomen heeft, kan bijzondere bijstand in de vorm van een lening worden ver strekt. Denk aan een ophanden zijnde erfenis. 4 Als douceurtje bij ontslag is er de gouden handdruk. Of die ver goeding schraal is of royaal, maakt het verschil bij het vinden van een bestemming ervoor. Er is keuze genoeg: direct uitkeren, een stamrecht BV oprichten, lijfrente of banksparen. Wat is wijs? Ronald Marijnissen werd ont slagen bij een installatiebe drijf. Hij vocht zijn ontslag aan. Marijnissen (62): „Ik vond het zuur dat mijn baas wel zzp'ers inschakelde. Bo vendien verspeelde ik mijn VUT-recht. Echt onrechtvaardig vond ik dat het extra pensioen dat ik individueel had gespaard, meewoog bij het bepalen van de hoogte van de WW." Marijnissens werkgever wilde aanvankelijk niet over de brug komen met een ontslag vergoeding. Na verzet kreeg Marijnissen als nog een schikking aangeboden: 8000 euro. „Omdat ik het bedrag ineens liet uitkeren, ging ruim de helft ervan naar de belasting. De advocaat kostte ook nog eens 1000 euro. Maar ik voelde wat genoegdoening." De ontslagvergoeding van Marijnissen hield niet over, maar wat doe je als je wel een fors bedrag krijgt toegekend? Zuinig aandoen, raden veel deskundigen aan. Ze ker als er nog studerende kinderen zijn, de hypotheek doorloopt en het eigen huis minder waard is geworden. Een gouden handdruk wordt meestal gebruikt als aan vulling op de WW-uitkering of als toekom stige aanvulling op het pensioen. Soms wordt de ontslagvergoeding gebruikt als startkapitaal voor het opzetten van een be drijf. Hoe je het geld besteedt, hangt ook af van de hoogte van de uitkering. Minder dan 25.000 euro: direct afrekenen U laat uw ontslagvergoeding of vertrekpre mie door uw werkgever direct op uw eigen bankrekening storten. De werkgever draagt eerst maximaal 52 procent belasting af, zo dat u het nettobedrag ontvangt. Als het geld naar een spaarrekening gaat, betaalt u over uw vermogen boven de vrijstelling van 21.139 euro een vermogensrendements heffing van 1,2 procent over uw kapitaal. Meer dan 25.000 euro: koop een lijfrente Een lijfrente, ofwel goudenhanddrukverze- kering, sluit je af bij een verzekeraar. Die gebruikt het bedrag als koopsom voor een levensverzekering die op elk gewenst mo ment (uiterlijk op je 65e) kan worden om gezet in een periodieke uitkering. Nadeel zijn de hoge kosten van deze mogelijkheid. De uitkering kan dienen als inkomensaan vulling, pensioenvoorziening of om eerder te stoppen met werken. Meer dan 25.000 euro: banksparen Banksparen - sparen via een geblokkeerde bankrekening - is rendabel bij bedragen tussen 25.000 en 70.000 euro. Het bedrag wordt bruto gestort op een spaarrekening of een beleggingsrekening. Het rendement bij beleggen kan hoger uitvallen, maar de risico's zijn groter. Bij banksparen telt het vermogen niet mee in box 3; er is dus geen vermogensrendementsheffing. De voor waarden bij banksparen zijn transparant en er zijn geen verborgen kosten. De uitke ring kan direct of uitgesteld ingaan. Meer dan 70.000 euro: stamrecht BV De stamrecht BV (zie ook kader) is pas ren dabel bij een ontslagvergoeding vanaf circa 70.000 euro. U bent als het ware uw eigen verzekeringsmaatschappij. De BV vult het inkomen aan, keert pensioen uit, belegt of verstrekt een hypotheek of lening. De kos ten van de oprichting van een stamrecht BV en de jaarlijkse kosten (accountant, bankkosten) zijn lager dan van een gouden- handdrukverzekering of banksparen. Er gel den ongeveer dezelfde fiscale spelregels. Het fiscale voordeel kan teniet worden ge daan door de kosten van de BV. De oprich ting kost 1000 tot 2000 euro. Daar komen bij de kosten van de verplichte jaarlijkse ad ministratie, toch ook al gauw tussen de 300 tot 500 euro per jaar. Deze optie is ge compliceerder. Daarom is het verstandig niet te 'doe-het-zelven', maar een specialist in te schakelen. Als u fouten maakt, moet u alsnog direct belasting betalen. EP Elke week richten we op deze plek de schijnwerper op een telefoniste: vaak de eerste schakel tussen een be drijf of organisatie en de buitenwereld. Vandaag: Su zanne Mol van Viavox BV in Middelburg. Waaruit bestaat je werk? Voor het grootste gedeelte uit het beant woorden van de telefoon. Dat doen wij bij Viavox voor meer dan zeventig ver schillende bedrijven door heel Neder land. Hoe vaak rinkelt bij jou de telefoon? Zo'n honderd telefoontjes per dag. En bij mijn vier collega's idem. De telefoon wordt binnen drie keer overgaan opge nomen. Welke vraag komt het meest voor? Kan ik spreken met...? Het hangt verder sterk af van het bedrijf waarvoor gebeld wordt. Wij werken bijvoorbeeld voor di verse psychologenpraktijken en dan gaat het vaak om een afspraak. Wij doen ook agendabeheer voor die bedrij ven. Ook advocatenkantoren en bedrij- ven uit de toeristische sector behoren tot onze klanten: dan zijn het uiteraard weer andere vragen die gesteld worden. Wat is het gekste telefoontje dat je hebt ge had? Iemand die een kaartje wilde kopen voor de uitvaart, maar die bleek een rondvaart te willen boeken. Een ander wilde zich opgeven voor netwerkvissen terwijl hij netvissen bedoelde. Wanneer sta je met je mond vol tanden? Als we een telemarketeer aan de tele foon krijgen die zich onbeschoft en op dringerig gedraagt. Onze taak is die op een nette manier af te wimpelen, maar sommige telemarke- teers gaan dan zo tekeer dat je van plaatsvervangende schaamte - het zijn tenslotte een soort collega's - met je mond vol tanden staat. Ze verpesten ons beroep. Ben jij het visitekaartje van het bedrijf? Ja. Van meer dan zeventig bedrijven zelfs! Je kan maar één keer een eerste in druk maken, en die moet goed zijn. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 door Irene van den Berg IN u mijn WW-uitkering bijna af loopt, dreig ik in de bijstand te belanden. Ik ben alleenstaand en heb uit het artikel 'Knoop de eindjes aan elkaar met bijzondere bijstand' begre pen dat ik een toeslag kan aanvra gen. Hoe zit dat? Van de 660 euro bij stand per maand kan ik namelijk echt niet rondkomen. 2 Ik heb een glutenallergie en volg daarom een speciaal dieet dat nogal duur is. Sinds een jaar zit ik in de bijstand en kan de kosten van mijn voeding bijna niet meer opbrengen. Kan ik via de bijzondere bijstand ook een tegemoetkoming krijgen voor mijn dieetvoeding? 3 De gemeente waar ik woon, ver leent al jaren alleen bijzondere bijstand in de vorm van een lening. Als ik een koelkast nodig heb, kan ik alleen het bedrag voor de allergoed koopste koelkast zonder vriesvak le nen. Dit bedrag wordt dan in maande lijkse termijnen van circa 60 euro in gehouden op mijn uitkering. Waarom is dat zo slecht geregeld? Waarheen met gouden handdruk l door Yvonne Jansen reageren? geld@depersdienst.nl STAMRECHT BV OP DE KORREL Het kabinet heeft vanwege de bezuinigin gen de stamrecht BV op de korrel. Het gaat om twee voorstellen: het geven van een be lastingkorting bij (deels) opnemen van de ontslagvergoeding en het afschaffen van de stamrecht BV. Met een belastingkorting van 20 procent wil het kabinet stamrechthouders verleiden hun geld of een deel ervan op te nemen. Het kabinet hoopt hiermee 1,2 miljard euro aan belastingen versneld binnen te halen. Het afschaffen van de stamrecht BV heeft als doel de 'uitgestelde' belasting eerder te ontvangen. Deze maatregel zou op 1 januari 2014 moeten ingaan. Bestaande stamrecht BV's worden met rust gelaten. Voor meer info: www.stam-recht.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29