'De Holleeder-scooter was een grote miskoop' Kritisch controleren van ziekenhuisnota kan lonend zijn 4 WERKEN Met hits als Heb je even voor mij groeide Frans Bauer uit tot het sym bool van de volksmu ziek. Hij presenteert tv-program- ma's en gaf dit jaar zijn duizend ste theaterconcert. De zanger woont met zijn vrouw Mariska en hun vier zonen in het Brabantse Fijnaart. Waarop zou je nooit bezuinigen „Op goed eten en op gezellige uur tjes met onze kinderen. Iedere mi nuut die ik met onze jongens doorbreng, zie ik als basis voor hun verdere leven. Want je kunt ze wel vertellen hoe je denkt dat het leven in elkaar zit, maar het werkt beter, als je ze gewoon laat zien hoe het hoort. Zelf heb ik ook veel van mijn ouders geleerd door bij ze in de buurt te zijn." Waarop kan je best bezuinigen? „Op gadgets en cadeautjes voor mijn kinderen. Ik ben gek op nieu we vindingen op het gebied van telefoons en computers. Dat spul vinden mijn jongens ook razend interessant. Dus voor ik het weet, ga ik weer overstag en is er weer een nieuw snufje of een hippe app bij. Maar dat kan natuurlijk best een beetje minder. De we reld is al snel genoeg." Is een dure aankoop bij jou ook een goede aankoop? „Ja. Vorig jaar heb ik mezelf ge trakteerd op een piano. De zoek tocht om de goede te vinden, duurde ruim twee jaar. Deze raak te me. Hij heeft de perfecte klank; het geluid voelt als een verleng stuk van mijn ziel. Zodra ik de toetsen aanraak, begint de inspira tie te stromen. Daarom is deze pia no een ideale bron bij het schrij ven van liedjes. Een geweldige in vestering, dus." Wat was je grootste miskoop? „Mijn scooter. Vorig jaar heb ik zo'n Holleeder-ding gekocht. Zon de van het geld, want ik gebruik hem nooit. Ik denk dat ik er nog geen 300 kilometer mee heb gere den. Vanwege tijdgebrek neem ik toch steeds liever de auto. Dat is maar beter ook, want eigenlijk is het geen gezicht als ik op die scoo ter zit. Het ziet eruit als een bal ge hakt op wielen." Wat zou je nog willen kopen? „Heel voorzichtig denk ik wel eens aan een nieuw mengpaneel. Zo'n nieuw digitaal elektronica- wonder waarmee je de hele we reld op geluidsgebied kan mixen. Maar dat prijskaartje... Om van te duizelen. Dus maar even niet. Je moet toch ook iets overhouden om van te blijven dromen?" Een behandeling in het ziekenhuis kost meestal behoorlijk wat geld. Als patiënt krijg je de reke ning vaak niet onder ogen. Toch loont het de ziekenhuisno ta op te vragen en kritisch te checken. Als patiënt heb je het recht de rekening in te zien. De meeste zorg in het zieken huis valt onder het basispakket. Toch is een behandeling of op name in het ziekenhuis niet al tijd kosteloos. Verzekeraars ma ken prijsafspraken met zorgver leners, zoals ziekenhuizen. Ga je naar een ziekenhuis waar jouw verzekeraar geen contract mee heeft, dan moet je een deel van de kosten zelf betalen. Hoeveel dat is, staat in de verze keringspolis. Het ziekenhuis stuurt de nota haar de verzeke- Check op de rekening of de juiste behandeling is gedeclareerd en of de prijs klopt raar. Die betaalt zijn deel en stuurt de rekening voor het res terende bedrag door naar de pa tiënt. Voor iedere verzekerde geldt een verplicht eigen risico van 350 euro. De eerste 350 euro aan zorg komt dus voor eigen rekening (met uitzondering van huisarts, verloskundige zorg en kraamzorg). In ruil voor een korting op hun pre mie hebben veel verzekerden daarnaast ook nog een vrijwil lig eigen risico van maximaal 500 euro. Juist met het eigen risico kun je je voordeel opdoen. Bijvoor beeld als een simpele ingreep voor 600 euro op de rekening staat, terwijl die in werkelijk heid maar 300 euro kost. Zorg er dus altijd voor dat je die reke ning in handen krijgt. Check vervolgens of de juiste behande ling is gedeclareerd en of de prijs klopt. Dat is trouwens nog niet zo ge makkelijk. Het ziekenhuis re kent namelijk niet iedere be handeling los af, maar werkt met pakketten die een specifie ke code hebben. Op de website van de Nederlandse Zorgautori teit (www.nza.nl) staat welke code bij welke zorg hoort. Voor sommige zorgpakketten geldt een maximumtarief. Ook dat is terug te vinden op de website van de toezichthouder. Geldt er geen maximumtarief, dan kun je aan je verzekeraar vragen wel ke prijs hij heeft afgesproken voor het zorgpakket. Verzekeraars zijn niet verplicht de totale ziekenhuisrekening door te sturen. Ze hoeven al leen de verrekening met het ei gen risico door te geven. „Wel heb je als patiënt het recht de rekening op te vragen", aldus woordvoerder Jaco van Lambal- gen van de NZa. Een ziekenhuisrekening contro leren kost tijd, maar is wel de moeite waard. Niet voor niets doet de NZa momenteel onder zoek naar te hoge declaraties van ziekenhuizen. Soms wor den hoge rekeningen ingediend voor relatief simpele behande lingen. En er is nog een reden om de rekening te controleren: minister Edith Schippers van Volksgezondheid bekijkt de mo gelijkheid om patiënten die een fout in een ziekenhuisreke ning ontdekken, te belonen met een bonus of een korting op hun eigen risico. Overigens moet het vanaf vol gend jaar voor patiënten een voudiger worden de ziekenhuis rekening te controleren. „Zie kenhuizen moeten dan aange ven wanneer een patiënt behan deld is, of sprake is geweest van een opname en welke ingrepen en onderzoeken zijn uitge voerd", aldus Van Lambalgen. O/, 'houden JCanddJtuL h '0ouden JCanddml^e door Jan Vriend door Irene van den Berg 0 reageren? geld@depersdienst.nl o- monniken werk.nl illustratie Monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28