Zdenek Stybar doet wat Tony Martin niet lukte Marteijn nationaal veteranenkampioen IWeede rentree Martina Hingis: twijfel tussen jacuzzi en topsport J- Aftrap voor Kustmarathon 36 SPORT WORLD PORTS CLASSIC Wielerpeloton World Ports Classic wordt tijdens speurtocht het bos in gestuurd. De vlucht van Stybar was wel een stuk minder indrukwekkend dan die van de Duitser in de zesde rit. Hij reed in plaats van 175 'maar' zo'n vijftien kilometer op kop en had ook nog hulp van een kom paan. De Belgische wereldkampi oen Philippe Gilbert vergezelde hem in de jacht op dagsucces. Stybar en Gilbert gingen er van door, net nadat een vroege kop groep van drie renners door het peloton was ingerekend. De sprin- tersploegen slaagden er maar niet in het gat naar de tandem te dich ten. In de laatste kilometer verde digden beide coureurs met succes een voorsprong van tien secon den om zo de spurtende Duitser Robert Wagner van zich af te hou den. De Tsjech drukte uiteinde lijk zijn voorwiel nipt eerder over de finishlijn dan Gilbert, die zo nog altijd wacht op zijn eerste overwinning in de regenboogtrui. „Het gebeurt niet dagelijks dat je de wereldkampioen kunt ver slaan, het was een perfect scena rio voor onze ploeg", zei de win naar van de Eneco Tour, waarin hij ook de rit met de finish op de Brouwersdam op bijna soortgelij ke wijze op zijn naam schreef. Alle klassementsrenners leken schadevrij richting de eerste zwa re bergrit van zaterdag te rijden, waarin de Italiaan Vincenzo Niba- li drie seconden voorsprong verde digt op Chris Horner. Toch viel er in de slotfase nog een slachtoffer. De Ier Daniel Martin van Gar- min-Sharp ging elf kilometer voor de finish onderuit, verloor anderhalve minuut en werd naar het ziekenhuis afgevoerd voor on derzoek. In de dubbelfinale 50 tot 55 jaar op sportpark 'de Kegel' te Amstel veen werd in drie sets afgerekend met Frank Jansen en Menno Bou- ma: 6-7 6-3 6-0. In het enkelspel verloor de Zeeuws-Vlaming met 7-6 6-4 van de latere kampioen Frank Jansen. In de mixed werd Patrick Marte ijn samen met Josephine van der Stroom verliezend finalist. Zowel in 2007 als in 2012 legde Marteijn beslag op de eerste plaats in het gemengd dubbelspel, in combina tie met Marga Jacobs respectieve lijk Karien Teeuwis. „Eind sep tember doen we met de Warande uit Oosterhout weer mee aan het Europees kampioenschap voor teams. Vorig jaar eindigden we als derde. Dit resultaat gaan we mini maal proberen te evenaren", aldus Patrick Marteijn. Hij beschikt in het enkel over de speelsterkte 4, in het dubbel is de Zeeuws-Vla ming nog altijd 3. ROTTERDAM - Jelle Wallays had geen idee wat er zich in de finale allemaal achter zijn rug afspeelde. De 24-jarige West-Vlaamse wiel renner van Topsport Vlaanderen kwam aan de boorden van de Maas in Rotterdam huilend over de streep nadat hij in de eerste rit van de World Ports Classic de mooiste zege uit zijn carriere had gepakt. Hoe was het mogelijk geweest dat het dit keer wel was gelukt nadat in de weken hiervoor talloze vluchtpogingen die hij ondernam mislukten. Ook die van gisteren was eigenlijk gedoemd te misluk ken. „Ik geloofde er ook nu niet in", zei Wallays in ieder geval. „Ik deed het voor de publiciteit." De man uit Hooglede-Gits werd echter gered door een klucht van de eerste orde. De rit tussen Ant werpen en Rotterdam ontaardde in een lach-of-ik-schiet-show. In het West-Brabantse Klundert had de organisatie op zestig kilo meter voor de meet de pijlen ver keerd gehangen. De kopgroep (met Wallays) ging daardoor per ongeluk rechtsaf. Toen enkele mi nuten later het peloton op diezelf de plek aankwam, had de politie de pijlen inmiddels de goede kant op gedraaid. Het peloton ging linksaf en moest twee kilometer en een kasseistrook meer rijden. De voorsprong van de koplopers groeide van het ene op het andere minuut van twee minuten naar bijna vijf. De ploegleiders gingen hun ver haal halen bij de jury. Die had ook liever gezien dat de politie de pijlen niet de goede kant op had gehangen. „Dan was er niets aan de hand geweest", zei de Franse voorzitter Jacques Pailleux. De koplopers wilde hij niets verwij ten, ook al dienen die volgens de reglementen het parcours te ken nen. „Ze volgden de pijlen. Die waren verkeerd opgehangen, geeft de organisatie toe." Achteraf werd amper nog over de ze blunder gemekkerd bij de sprintersploegen nadat Wallays met een voorsprong van 26 secon den de rit had gewonnen. „Kom, we hadden vanaf dat punt nog zestig kilometer om de zaak te herstellen", zei Wilfried Peeters van Omega Pharma Quick Step. De pijn en frustratie zaten heel er gens anders. Nadat vier van de vijf oorspronkelijke koplopers wa ren ingelopen, hield de man op de motor die de tijdsverschillen doorgeeft aan het peloton het plots voor gezien. Het gevolg: in het peloton wist niemand meer wat er aan de hand was. Sterker nog: „Niemand van de renners wist volgens mij dat Wallays nog voorop reed", zei ploegleider Ru- di Kemna van Argos. De teamleiding van Lotto en Omega Pharma Quick Step be aamden dat. Omdat de renners zonder communicatie (oortjes) re den, was alleen de ploegleiding op de hoogte van de stand van za ken in de koers. „Ik heb alles geris keerd tot ongelukken aan toe om bij mijn renners te komen, maar dat is me niet gelukt", illustreerde Herman Frison de frustratie bij de mannen in de volgwagens. Alleen zijn spurter André Greipel had een vermoeden wat er aan de hand was. Niemand die hem wil de geloven echter. Het gevolg was dat de sprinterploegen niet aan het achtervolgen waren, maar ge woon tempo reden in voorberei ding op de sprint. Pas in de laat ste vijf kilometer kregen de ren ners in de gaten wat er gaande was. Maar toen was het al te laat. Achteraf wilden velen niets af doen aan de zege van Wallays. Met name omdat hij in de laatste 25 kilometer solo een straf tempo bleef rijden. Kemna sprak van een harde les voor velen. „Ook zonder bord of communicatie kun je gewoon tel len. Als er vijf man voorop rijden en er worden er vier teruggepakt, rijdt er dus nog ééntje voorop. Het is kwestie van scherp zijn." Dat waren iets te veel mensen dus gisteren niet in een rit waar achteraf geen pijl op viel te trek ken. Het peloton in de World Ports Classic rijdt vandaag van Rotter dam naar Antwerpen. Rond kwart voor één bereiken via de stormvloedkering de renners Schouwen-Duiveland. Daarna voert de rit een stukje door Noord-Beveland. Vervolgens rij den de renners via Walcheren en Zuid-Beveland bij Rilland de pro vincie weer uit. Na een afwezigheid van bijna zes jaar is het al de tweede rentree van Zwitserse. En wat zit er nog meer in het vat? Insinuaties dat Hingis zich via de dubbels ook weer opmaakt voor een terugkeer in het enkelspel, boorde ze de kop in. „Het is tweehonderd procent zeker dat ik dat niet doe." Het is ook een beetje hinken op twee gedachten. Aan de ene kant kan het eendimensionale vrou wentennis, waar het kracht troef is, wel een styliste als Hingis ge bruiken. Een boeiende vraag: hoe zou ze zich nog staande houden tegen Serena Williams of Maria Sjarapova? Aan de andere kant is Hingis niet van onbesproken ge drag geweest. Nog los van de uitbarstingen in haar privéleven (Hingis was sa men met een reeks internationale beroemdheden onder wie voetbal ler Sol Campbell en golfer Sergio Garcia) en haar soms weinig diplo matieke uitspraken, was het niet voor niets dat rentree nummer één al na een jaar werd afgebro ken. Eind 2007 maakte Hingis bekend positief te hebben getest op cocaï ne. Hoewel ze drugsgebruik altijd ontkende, ging ze zonder morren akkoord met de schorsing van twee jaar. Haar uitverkiezing voor de International Tennis Hall of Fa- me, vorige maand, viel dan ook niet bij iedereen even goed. Al spreekt haar staat van dienst natuurlijk tot de verbeelding. Voordat Hingis negentien jaar was, had ze al haar vijf grand slams in het enkelspel al gewon nen. Ze was pas vijftien toen ze het dubbelspel op Wimbledon won en pakte vervolgens nog acht ma: jors in het dubbel. Hingis stond ruim tweehonderd weken num mer één van de wereld en sloeg ruim twintig miljoen dollar bij een. Dat had nog zoveel meer kunnen zijn als ze, geteisterd door een en kelblessure, niet al op haar 22e voor de eerste keer met vervroegd pensioen was gegaan. MAIRENA DE ALJARAFE - Wat zijn ploeggenoot Tony Martin een dag eerder niet lukte, presteerde de Tsjechische wielrenner Zdenek Sty bar vrijdag in de Ronde van Spanje wel. De 27-jarige coureur van Ome ga Pharma-QuickStep bleef in de zevende etappe net uit de greep van een jagend peloton. door Henk van de Voorde AMSTELVEEN - Patrick Marteijn (53) uit Slijkplaat is samen met Ben van der Steen uit Berlicum voor de der de keer nationaal veteranenkam pioen tennis geworden. Klucht op weg naar Rotterdam door Ad Pertijs door Rik Spekenbrink ZOUTELANDE - In de Catharinakerk in Zoutelande is vrijdagavond de jaarlijkse Marathonmeeting gehouden, een opwarmertje voor het weekend van de Kust marathon, op 4, 5 en 6 oktober. Sportverslaggevers Jan Jaap Corré (Omroep Zeeland) en Koen de Vries (PZC) interviewden verschillende gasten, onder wie Joop van der Laan (links) en oud-ultraloper Mark Papanikitas, die iets te maken hebben met de Kustmarathon. Organisator Lein Lievense meldde dat bij de marathon voorlopig alles bij het oude blijft. Wat betreft de Ladiesrun zijn er plannen om meer deelnemers te laten starten. De animo voor dit onder deel is enorm. De mountainbiketoertocht ziet er dit jaar al anders uit. Het par koers is twaalf kilometer langer dan anders: 54 kilometer, foto Izaak Verkeste NEW YORK/NIJMEGEN - In haar bio grafie op Twitter staat nog steeds 'voormalig tennisster*. Maar Marti na Hingis, 32 jaar, is weer helemaal terug. Op baan 17 van Flushing Meadows in New York speelde ze afgelopen nacht de eerste ronde van het vrouwendubbel met Danie- la Hantuchova. Later gevolgd door het gemengddubbel, met de Indi sche specialist Mahesh Bhupathi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16