Tessa Braat voltooit levenslange zoektocht Verdachte overvaller Sportsworld gooit eigen glazen in voor hof De Fiets t VERTREK TOPMAN DELTA 22 ZEELAND President-commissaris Daan van Doorn van Delta had CEO Rob Frohn liever nog een jaar gehouden. ii Ik had Rob Frohn liever nog een jaar langer bij Delta gehad zaterdag Is er iemand misschien een fiets kwijt? Er staat name lijk al weken een blauw/witte damesfiets te gen de muur van ons advoca tenkantoor. Op slot. Het is een Giant Profiler. We belden van de week naar de politie in de hoop dat zij de fiets op zouden komen halen, maar daar gaven ze aan dat de politie niets meer met gevonden of verloren voor werpen doet. Dat is nu een taak van de gemeente. En dus bel den we de gemeente. Twee me dewerkers kwamen poolshoog te nemen, maar ze lieten de fiets mooi staan. Ze vonden hem te nieuw. Als het een oud barrel of een wrak van een fiets was geweest, hadden ze hem wel meegenomen. Even schoot door m'n gedachten om de fiets te slopen en de gemeente dan opnieuw te bellen, maar de ze verwerpelijke gedachte wist ik snel te verdringen. Dat kon ik echt niet maken. Zo zit ik niet in elkaar en bovendien: wat zouden de mensen er wel niet van denken als een advo caat voor de deur van zijn kan toor een fiets zou staan te slo pen. Misschien zou ik wel gear resteerd worden en voor de rechter moeten verschijnen we gens vernieling. Dat zou juri disch trouwens nog een interes sante discussie kunnen wor den, want vernieling is uiter aard strafbaar gesteld, maar dan moet het volgens de wet wel gaan om 'een goed' dat geheel of ten dele aan een ander toebe hoort. Maar dit 'goed', deze fiets dus, behoort kennelijk aan niemand toe. Daar discussieer den we gisteren in de lunchpau ze over, trouwens niet alleen daarover, maar vooral ook over de vraag van wie deze fiets zou kunnen zijn. Wat is er gebeurd? Is de fiets gestolen? Is-ie van een klant? Is een dame uit de stad gekomen en bij een char mante heer achterop gespron gen? Inmiddels hebben we de fiets aan de andere kant van de straat tegen een hek gepar keerd. Wie dus een blauw/witte damesfiets van het merk Giant, type Profiler mist, kan deze op komen halen. Wel graag even bij de balie (He rengracht 10 Terneuzen) ko men vertellen wat er gebeurd is. We branden van nieuwsgie righeid. zierikzee - Kunstenares Tessa Braat uit Zierikzee is gisteren op 86-jarige leeftijd overleden. Zij verwierf grote waardering als keramiste en onderscheidde zich daarin specifiek met haar kleurrij ke glazuren. Zij bewoonde en be heerde vanaf i960 het Burger weeshuis in Zierikzee. Dat deed zij samen met haar man, beeld houwer Ad Braat, die in 2000 over leed. Het echtpaar organiseerde tientallen jaren een grote zomer- tentoonstelling. Het aanvankelijk bescheiden evenement in het mo numentale Burgerweeshuis groei de uit tot een beeldentuin van naam, met jaarlijks werk van ruim 40 kunstenaars. Tessa Braat werd als Theresia Ma ria Anthonia Voorhuis op*i9 fe bruari 1927 geboren in Zieuwent, een dorpje in de Achterhoek. La ter als apothekersassistente deed zij veel ervaring op met het zorg vuldig afwegen van drankjes en poedertjes. Die secuurheid kwam haar mettertijd zeer van pas bij het bereiden van haar glazuren. Haar man stimuleerde haar een keer plaats te nemen achter de draaischijf. Dat was het begin van haar succesvolle carrière als kera miste. Zij ondertekende haar va zen en schalen met 'Tessa', een combinatie van haar aanvankelij ke roepnaam Trees en 'Terra', La tijn voor 'aarde'. Kleur kwam bij Tessa Braat altijd voor de vorm. Zij dompelde het aardewerk niet in een glazuurbad maar bracht er met penseel glazuurpoeder op aan om tijdens het volgende stookproces het gewenste resul taat te verkrijgen. Zij werkte nauwgezet op basis van haar noti ties die ze maakte van eerdere mengingen. Zo maakte Tessa Braat een levenlange zoektocht naar de perfecte kleurencombina tie die exact de gewenste emoties van het specifieke moment uit drukte. In de loop der jaren ont wikkelde de kleurenpracht op de Tessa-schalen, -vazen en -objec ten zich van ingetogen naar spran kelend en uitbundig. In het voorjaar van 2003 werd in De Vierschaar in het Stadhuis van Zierikzee een overzichtstentoon stelling gewijd aan haar werk. Ter gelegenheid daarvan maakte het kunstenaarsduo Paul en Menno de Nooijer een indrukwekkende beeldpresentatie onder de titel Uit handen van Tessa Braat. Journa list Dolf Snel schreef er de tekst bij. In 2007 plaatste beeldend kun stenares Victoria Kloek in Zierik zee Tessa Braat nadrukkelijk tus sen de 'meesters in glazuur' met een expositie in haar atelier. Daar mee stelde zij het werk van Tessa Braat op gelijk niveau met dat van Chris Lanooy (1881-1948) en Frans Slot (1900 -1974)- Na het overlijden van haar man zette Tessa Braat de Zomerten- toonstellingen in het Burgerwees huis nog tien jaar voort samen met haar zoon Steven. In 2010 liet zij weten daarmee te stoppen om dat de organisatie haar te zwaar werd. middelburg - Nog geen anderhalf jaar heeft energiebedrijf Delta ple zier gehad van algemeen direc teur Rob Frohn. Hij vertrekt in een voor Delta spannende perio de: een kolencentrale die eind 2015 moet sluiten, een Energieak koord dat ook de gascentrales on der druk zet, een nieuwe aandeel houdersstrategie die binnenkort het licht ziet en de mogelijke over name van afvalbedrijf Attero. Rob Frohn (53) pakt een gouden kans. Hij vertrekt dit najaar naar Zwitserland, waar hij Chief Finan cial Officer wordt van de Anthos International AG, de holding van bedrijven van de familie Bren- ninkmeijer. Dat is de familie die onder meer C8cA bezit. Als topman leidde Frohn, voor heen lid van de raad van bestuur van Akzo Nobel, Delta naar rusti ger vaarwater. Dat was nodig na een turbulente periode waarin de verhoudingen met de aandeelhou ders waren verstoord, onder meer door het plan voor de bouw van een tweede kerncentrale en de manier waarop voormalig alge meen directeur Peter Boerma daarover communiceerde met de aandeelhouders: de provincie en de Zeeuwse gemeenten. President-commissaris van Delta, Daan van Doorn, betreurt het dan ook dat Rob Frohn nu al zijn bie zen pakt. Komt dit vertrek onverwacht „Het overvalt ons wel. We zitten in een turbulente fase waarin Del ta zich herpositioneert. Dan zie je je algemeen directeur niet graag gaan. Als mens begrijp ik zijn ver trek. Er diende zich een unieke kans aan waartegen je geen 'nee' kan zeggen. Hij is nu eenmaal een topper. Dat heeft hij laten zien als lid van de raad van be stuur van Akzo Nobel en in de raad van commissarissen van Del ta. Toen we hem vroegen alge meen directeur te worden, wisten we al dat hij niet tot zijn pen sioen bij Delta zou blijven." Het moment lijkt ongelukkig. „Dit soort dingen komt altijd on gelegen. Anderhalfjaar is inder daad vrij kort. Ik had hem liever nog een jaar langer bij Delta ge had." Er liggen lastige dossiers. ,-,Zeker. Onze grootste zorg zit in de energie. Er moet geld bij. Ande re energiebedrijven boeken mo menteel miljarden af. Delta hoeft dat nog niet te doen. De vraag is wel hoe we onze energietak kun nen versterken. Het Energieak koord helpt daar niet bij. Het kiest voor dure windenergie en voor kolen, maar dan alleen in mo derne kolencentrales. Oudere ko lencentrales, waaronder Borssele, moeten dicht. Dat blokkeert ons plan voor de ombouw van kolen centrale tot biomassacentrale. Daarnaast zet het onze gascentra- le bij Borssele financieel onder druk. Dat baart zorgen." Heeft Rob Frohn in zijn relatief kor te periode bij Delta voldoende ba kens verzet? „Hij is meer dan een tussenpaus geweest. Ik vind dat hij zaken voortvarend heeft aangepakt. Hij heeft de noodzakelijke reorganisa tie bij Delta in gang gezet. Rob heeft ook een goede bedrijfsstrate- gie voor de komende jaren uitge zet. De rode draad daarin is dat Delta als multi utility company zelfstandig blijft." Is hij erin geslaagd de relatie met per soneel en aandeelhouders te verbete ren? „Rob heeft intern rust gecreëerd en de vertrouwensrelatie met de aandeelhouders hersteld. Een voorbeeld: hij deelde royaal be drijfsinformatie in de klankbord groep die de opzet van de aandeel houdersstrategie begeleidt." Is Delta stuurloos als Frohn eind ok tober vertrekt? „Absoluut niet. Onze vakkundige CFO Frank Verhagen neemt tijde lijk de functie van Rob over. Via ons netwerk gaan we op zoek naar een nieuwe directeur. Ik denk niet dat die opnieuw uit de eigen raad van-commissarissen voortkomt." De rechtbank in Middelburg ver oordeelde de man eerder tot 40 maanden, waarvan 6 voorwaarde lijk. De advocaat-generaal van het Openbaar Ministerie eiste 42 maanden. De man wordt ver volgd voor de overval waarbij 10.865 euro werd buitgemaakt. Daarnaast zou hij bij Sportsworld een jaar eerder al de kluis hebben leeggehaald, met een buit van 24.500, en hij wordt verdacht van diefstal/heling van 15 paar sport schoenen. Veel zou hij samen heb ben gedaan met zijn 29-jarige vriendin uit Oost-Souburg. Zij werkte bij Sportsworld. De man maakte voor het gerechts hof in Den Bosch een warrige in druk. Hij leek veel niet te verstaan of te begrijpen. Het hoogtepunt was op het moment dat zijn advo cate vroeg om een onderzoek naar zijn financiële positie, omdat zijn uitgavenpatroon na alle delic ten nogal veranderde. Hij gaf na het leeghalen van de kluis en na de overval plots veel meer uit aan motoren, auto's en een vakantie. De man sprak zijn advocate tegen en wilde helemaal geen inzicht geven in zijn financiële positie. Het hof moest maar geloven dat hij gewoon had gespaard en 25.000 euro thuis had liggen. „El ke verdachte heeft het recht om zijn eigen rechtszaak te verknal len", zei advocate Irma Groenen dijk na de zitting over de manier waarop haar cliënt het hof te woord stond. Uitspraak 13 september. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns NECROLOGIE door Ali Pankow Meer dan een tussenpaus door Frank Balkenende President-commissaris Daan van Doorn van Delta. Daan van Doorn, PC Delta DEN BOSCH - De 34-jarige Middel burger die in maart 2012 de Sportsworld in Middelburg zou hebben overvallen heeft het ge rechtshof in Den Bosch vrijdag wei nig munitie gegeven om de bewijs last van het Openbaar Ministerie door te prikken. Hij ontkende welis waar de verdenkingen, maar kon de overvloed aan bewijzen niet weerleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 110