Alfresco 30 MENINGEN Marjan Berk brieven Vergeving Sail cor de jonge Foto's Beurzen UCR 0118-434005 W. Glaudemans (13 augustus) boek van vergeving is niets nieuws. In de Bijbel wordt een uit nemende^) weg gewezen om te komen tot vergeving. Ik wens hem veel geduld toe om zijn vergevingssessies met Pales- tijnen en Israëliërs te gaan hou den, want M. H. Youssef schrijft in zijn boek Zoon van Harnas: Ha rnas is tegen elke vrede want daar in kan de organisatie niet gedijen. Oog om oog, tand om tand gaat op voor de meeste Arabieren, maar zeker niet voor Joden. Na de oorlog verweet men de Jo den dat ze als makke schapen de nazi's gehoorzaamden, maar de transformatie van slachtoffers naar mensen die hun legitieme recht op zelfverdediging uitoefe nen, deugt in de ogen van velen ook niet. De kinderen van de overlevenden hebben gezworen nooit zelf een oorlog te beginnen, maar ook dat ze zich nooit meer als makke scha pen laten vermoorden. Met ande re woorden: we slaan terug maar zelf beginnen: nee. Laat dit eens doordringen tot veel mensen, met hun selectieve ver ontwaardiging, die de oorzaak van het Israëlische optreden nege ren. Eén van de vele schitterende hoogtepunten tijdens het Zeeuw se Sail-evenement was ongetwij feld de opening van het gerestau reerde historische Dok van Perry door professor mr. Pieter van Vol- lenhove. Stoer pakte Pieter de fles beet én met een krachtige zwaai spatte de ze tegen de muur van het Dok uit een. Tegelijkertijd gingen ballon nen massaal de lucht in. Helm af voor deze enthousiaste Pieter, alsmede 'allen' die dit bij zondere karwei op de kaart gezet hebben! Als dat geen bolus verdient! Om het Dok van Perry nog meer ca chet en uitstraling te geven, kan dit verbonden worden met een waardig figuratief én karakteristie ke beeldengroep 'Mannen tussen Staal'. Zij zijn het 'boegbeeld' die een prominente plek verdienen op een prominente plaats! Een pu bliekstrekker van formaat rijker! Bovendien geeft dit een cul tuur-historische waarde voor het nageslacht. Daarmee is aan de roemrijke scheepsbouwhistorie recht ge daan én krijgen de inwoners van Vlissingen 'trots' hun kloppend hart terug. Een kwaliteitsslag waar je u tegen zegt! Middelburgse dames verdienen een bedankje voor het in mei afge ven van waardevol fotomateriaal bij het Purmerends Museum (26 augustus). Volgens de deskundoloog Jaap Ku ier zijn het onbekende foto's en stammen ze uit de tijd van voor de uitvinding van de fotografie en wel deels uit de achttiende eeuw. Hierdoor zijn de foto's ook naar mijn bescheiden mening zeer waardevol. Het zou hier namelijk kunnen gaan om zogenaamde voorlopers. Het is geweldig dat door middel van de fondsen van de Stichting Friends of UCR buitenlandse stu denten nu ook een kans krijgen. Onderwijs is immers de sleutel die deuren naar de toekomst opent? Oud-studenten moeten de stich ting in stand houden wordt er ge zegd. Hun inkomen later kan daar meestal garant voor staan. Zo'n financieringmodel verdient navolging, vind ik. Wellicht een model voor advoca ten - met hun te hoge tarieven - om de financiering (nu belasting geld van de vele 'vergoedingen rechtszaken' van mensen met te weinig inkomen te helpen vergoe den? Door een deel van hun toptarief in een fonds te stoppen? Wellicht ook een model voor 'top managers' met hun overdreven hoge inkomen om een deel daar van in een fonds te stoppen om de excorbitant hoge akoop-/ontslagregelingen voor hun collega's zelf te kunnen finan cieren? En zo kunnen we nog meer van zulke financieringmodellen be denken. Helpen we ook mee om te bezui nigen op de overheidsuitgaven. Tot de laatste zonnestraal proeven we de laat ingezette, maar uiteindelijk verrukkelijke zomer. We eten op het balcon; 'al fresco' roepen we of we zojuist terug zijn van een vakantie in Venetië en nu nog even laten weten dat we ons vakantie-Italiaans nog niet zijn vergeten. Maar voor het Hollandse weer was het dit jaar niet nodig ons land te verlaten, dus bleven we hier en ge noten beurtelings van de Overijsselse tuin en het Amsterdamse balkon. De kinderen en kleinkinderen namen wat het weer betreft geen enkel risico en gin gen met tenten Europa in, liftten naar een jazzfesti val in Hongarije, beklommen hoge bergen in Zwit serland en zorgden voor de zo broodnodige vakantie ansichten. Maar ook de fotografische vakantieversla gen op Facebook waren voor deze grootmoeder groot plezier Als dat rare Facebook ergens goed voor is, dan is het voor de familiaire visuele interactie! Eén ochtend besloot ik te gaan zwemmen in het on volprezen Tolhekke-zwembad in Paaslo. Een van de mooiste buitenbaden van ons land, en op rustige ochtenden kan ik eindeloos lang mijn baantjes trek ken. Op mijn rug, dat wel: 'beter voor uw versleten wervels!' heeft de dokter geadviseerd. Zodat ik in middels het plafond van enkele binnenbaden kan uittekenen, maar hier in Paaslo bekijk ik acht baan tjes lang de blauwe zomerhemel met daarin hoge vo gels. Ik trok vast mijn badpak onder de kleren aan, maar helaas van twaalf tot twee gaan de badmeester en zijn assistenten thuis de kruimige aardappels tot zich nemen en mogen we pas om twee uur weer naar binnen. Nog nooit een kerkhof bezocht in bad pak met bovenkleren. Maar het was er koel en het was aangenaam om weer eens het graf van onze dichter Jacques Bloem en zijn levensgezellin Clara Eggink te bezoeken. En om alle andere Kalenbergse dorpsgenoten, die ik heb gekend, die hier vredig bij elkaar liggen, eens even goeiendag te zeggen. Bij het kerkhofhek had ik een gesprek met een be jaarde overbuurman, met wie ik herinneringen op haalde aan de oude koster van dat mooie veertien- de-eeuwse kerkje, niet meer onder ons. Ik had hem in de jaren tachtig geïnterviewd; een schrijnend ver haal over de scheuring in de Gereformeerde Kerk, waarbij nogal wat mensen hun baan verloren. Het was iets met de rekkelijken en de vrijgemaakten, het gebeurde notabene in 1944, in de ellendigste pe riode van de oorlog en veroorzaakte veel verdriet in de ooit zo hechte gereformeerde kring. Zo bewandelde ik daar met de oude man de brug naar het verleden, puffend in mijn kleren met daar onder dat badpak. Inmiddels was het twee uur, ik repte mij terug naar het zwembad, maar werd om vergeblazen door een horde kinderen (woensdag middag!) en ik zag mijn dromerige rugzwembaan- tjes bij voorbaat al verstoord door vele botsingen in het overbevolkte water! Terug naar huis, gewoon on der de douche en daarna een luxueuze lange zomer- dut, waarin ik droomde over de Hoekse en Kabel jauwse twisten. Z. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl A. Martine van der Meule De Meijstraat 32, Serooskerke Willem Cornelis Murre Irislaan 1*6, Vlissingen Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg J. F. Quatfass Strobbelhoekstraat 14, Ovezande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10